Кригла Пиво

Топ 5 реклами на Budweiser за Super Bowl

Пред десетина денови Yahoo Sports ги објави најдобрите 5 реклами од Budweiser направени специјално за Super Bowl натпреварот. Финалниот натпревар оваа година ќе се одржи на 5-ти Февруари и ќе се игра помеѓу екипите на New England Patriots и New York Giants во Индијанополис. Американската маркетинг индустрија буквало „спобудале“ пред еден од нагледаните телевизиски настани поставувајќи нов рекорд од 3.5 милиони долари за реклама од 30 секунди.

Budweiser како еден од спонзорите со години наназад прават одлични реклами и воопшто не се штедат на пари кога се работи за Super Bowl натпреварот. Во очекување на годинешните видео реклами, еве ја листата со 5-те најдобри реклами според Yahoo.

5. Clydesdale Commercial (2006)

4. Tiny Dancer (2011)

3. The Lizards and the Frogs (1997)

2. Wassup (2000)

1. The Streaker

Како бонус оди забранетата реклама од 2007-та година иако не гледаме ништо провокативно во неа:

Наш фаворит е дефинитивно „Waaaaaasssssssssup!“ 🙂 Која реклама е вашиот фаворит?

Објавено на 03.02.2012

Ви се допаѓа овој напис? Споделете го!

Автор

Кригла Пиво има за цел да ги обедини љубителите на пиво на едно место во виртуелниот веб простор. Пивото ни е главна инспирација и водилка во уредувањето на сајтов, но тука наоѓаме простор и за музика, спорт, е-маркетинг, блогови и се што мислиме дека е интересно за нашите посетители.

1 коментар

Додади нов коментар