Кригла Пиво

Топ 5 песни за пиво од Tankard

Tankard е германски треш метал бенд кој од формирањето до сега многу малку промениле во својот стил. Скоро цела нивна дискографија е посветена на пивото и воопшто на алкохолот, а самите се нарекуваат кралеви на пивото според нивниот албум „Kings of Beer“ од 2000 година. Минатата година го извадоја нивниот најнов албум насловен „Vol(l)ume 14“.

Кригла Пиво направи избор на 5 нивни песни кои го содржат зборот пиво во насловот:

1. Space Beer (“The Meaning of Life”, 1990)

2. Need Money For Beer (“B-Day”, 2002)

3. Die With a Beer In Your Hand (“Beast of Bourbon”, 2004)

4. The Beauty and The Beer (“The Beauty and The Beer”, 2006)

5. Frankfurt: We Need More Beer (“The Beauty and The Beer”, 2006)

Ви се допаѓа овој напис? Споделете го!

Автор

Кригла Пиво има за цел да ги обедини љубителите на пиво на едно место во виртуелниот веб простор. Пивото ни е главна инспирација и водилка во уредувањето на сајтов, но тука наоѓаме простор и за музика, спорт, е-маркетинг, блогови и се што мислиме дека е интересно за нашите посетители.

1 коментар

Додади нов коментар