Кригла Пиво

Super Bowl

Budweiser: Како се гледаше Super Bowl во живо

Budweiser: Како се гледаше Super Bowl во живо

Super Bowl не е Super Bowl без Clydesdales коњите на Budweiser. Овојпат се гледаше натпреварот во живо… [...]

February 6, 2017 Кригла Пиво Uncategorized, Кригла Маркетинг 0

Budweiser повторно со реклама против craft пивата на Super Bowl

Budweiser повторно со реклама против craft пивата на Super Bowl

Минатата година Budweiser го навлече гневот на љубителите и производителите на craft пива особено во САД со нивната реклама „Brewed the hard way“ на Super Bowl. Очигледно дека тоа не беше доволно, па и оваа година повторно се појавуваат со ново продолжение под името: #NotBackingDown. Иронија или не, Anheuser–Busch InBev, компанијата која што стои позади Budweiser [...]

February 7, 2016 Кригла Пиво Кригла Маркетинг 0

Budweiser „удри“ по craft пивата

Budweiser „удри“ по craft пивата

Додека пред некој ден сите беа воодушевени од рекламата „Изгубено куче“ на Budweiser за Super Bowl натпреварот, со друга емитувана реклама на овој настан Budweiser го навлече целиот гнев од страна на љубителите на craft пивата. Eден од трите најголеми пивски брендови во САД oчигледно не се штедел во едноминутниот спот да ги исмее и [...]

February 3, 2015 Кригла Пиво Кригла Маркетинг 1

Budweiser: Реклама за Super Bowl 2015

Budweiser: Реклама за Super Bowl 2015

Budweiser остануваат верни на традицијата и оваа година за Super Bowl натпреварот ќе одат со реклами кои сигурно функционираат, Во нив повторно се појавуваат мили кученца и Clydesdale коњи кои треба да ги разбудат емоциите кај гледачите. Комуникацијата со фановите е со хаш-тагот #BestBuds, а во продолжение рекламата која е насловена „Изгубено куче“. [...]

January 28, 2015 Кригла Пиво Кригла Маркетинг 1

Bud Light: Пинг-понг со Шварценегер

Bud Light: Пинг-понг со Шварценегер

Не сме нешто импресионирани со годинешните реклами за Super Bowl натпреварот, па како нешто интересно останува да го издвоиме појавувањето на Арнолд Шварценегер во рекламата за Bud Light каде игра пинг-понг со главниот херој кој „случајно“ е избран да има неверојатна вечер. На крајот Шварценегер ќе го изгуби поенот односно натпреварот и во тој момент [...]

February 3, 2014 Кригла Пиво Кригла Маркетинг 0

Рекламата на Budweiser за Super Bowl 2014

Рекламата на Budweiser за Super Bowl 2014

Скоро цела година, поточно од минатогодишниот Super Bowl немаме ставено реклама на Budweiser на сајтов. И оваа година без никакви изненадувања, од пивскиот бренд веќе традиционално играат на сигурна варијанта со добропознатите „Clydesdales“. Во новата реклама, која очигледно доста емотивно ги погоди гледачите ширум светот, е прикажана љубовта помеѓу едно слатко кученце од расата Лабрадор [...]

January 30, 2014 Кригла Пиво Кригла Маркетинг 0

MillerCoors со прва реклама за Super Bowl 2013

MillerCoors со прва реклама за Super Bowl 2013

Super Bowl секогаш е своевиден натпревар не само помеѓу спортистите на теренот туку и помеѓу маркетинг професионалците за тоа кој ќе извади подобра и поуспешна реклама. MillerCoors сериозно си ја сфатија работата и веќе ја направија првата реклама за нивниот нов производ Redd’s Apple Ale. Со оглед дека овошните вкусови на пиво во САД, но [...]

December 19, 2012 Кригла Пиво Кригла Маркетинг 0