Кригла Пиво

Kabinet Brewery

Вртешка – Интернационален пивски фестивал во Белград

Вртешка – Интернационален пивски фестивал во Белград

Големата експанзија на craft пивата што се случува последниве неколку години во соседството особено во Србија ќе кулминира со првиот интернационален пивски фестивал Вртешка кој што ќе се одржи на 29-ти и 30-ти октомври во Магацин Депо. Организаторите, првиот craft бар во Белград – Само Пиво и Kabinet Brewery најавуваат учество на повеќе од 40 пивари [...]

October 15, 2016 Кригла Пиво Кригла Фестивали 0

Kabinet со награда REGPAK за најдобра амбалажа во регионот

Kabinet со награда REGPAK за најдобра амбалажа во регионот

На 7-мото издание на REGPAK, доделување на награди за најдобри амбалажи на пазарот во Македонија, Србија, БиХ, Црна Гора, Хрватска и Словенија, меѓународното стручно жири и додели награда на Kabinet Brewery од Србија за серијата на етикети на нивните craft пива. Втората REGPAK награда беше доделена за серијата на вина „Pod zidom“ од Хрватска. Извор: [...]

May 14, 2016 Кригла Пиво Кригла Дизајн 0

Српскиот хип-хоп состав Bad Copy со свое пиво

Српскиот хип-хоп состав Bad Copy со свое пиво

Српскиот хип-хоп бенд Bad Copy кои што ја испеаја песната „Љубов или пиво“ сега конечно ќе имаат свое брендирано пиво. Производството е на најпопуларната мала пиварница на овие простори Kabinet Brewery, додека дизајнот на етикетата е на Braća Burazeri. Според информациите се работи за светло ејл пиво со 5,6% алкохол, матно, непастеризирано и нефилтрирано кое [...]

December 10, 2015 Кригла Пиво Кригла Пиво 0