Кригла Пиво

Heineken

Heineken: Патот до финалето на ЛШ

Heineken: Патот до финалето на ЛШ

Што е способен да направи еден фудбалски фанатик за да стигне на време за големото финале од Лигата на Шампиони кое оваа година ќе се одржи во Лондон? Погледнете ја најновата реклама на Хајнекен за авантурите на нивниот јунак на патот од Рио до Вембли стадионот. Идејата и реализацијата на 48-часовното Heineken патување до главниот [...]

April 4, 2013 Кригла Пиво Кригла Маркетинг 0

Heineken: Дежаву

Heineken: Дежаву

„Déjà Vu“ е новата реклама на Heineken на која ние и дадовме поднаслов „Само дома си е дома“. Зошто? Погледнете ја сами рекламата. Впрочем, како и главниот лик, каде се чувствувате најпријатно да ги заведувате девојките во ноќните клубови? Претпоставуваме дека одговорот е во местата што ви се блиски и познати. Главната цел на спотот [...]

March 9, 2013 Кригла Пиво Кригла Маркетинг 0

Првата ТВ реклама на Heineken од 1968 година

Првата ТВ реклама на Heineken од 1968 година

Следната година Хајнекен прославува 140 години од своето постоење на светскиот пиво пазар. За таа цел веќе на големо се спрема прославата во нивната пиварница во Амстердам. Она што сега нè интересира е оваа анимирана реклама, односно две, кои претставуваат првите телевизиски реклами на Хајнекен во Холандија кои се појавиле уште првиот ден во 1968 [...]

December 10, 2012 Кригла Пиво Кригла Маркетинг 0

Хајнекен го најавува новиот Џејмс Бонд

Хајнекен го најавува новиот Џејмс Бонд

Еден ден порано од очекуваното, Хајнекен ја пушти рекламата со која го најавува новиот Џејмс Бонд филм „Skyfall“. Во главната улога на „Crack the Case“ е актерот Daniel Craig односно Џејмс Бонд со неговата девојка Severine. Како дополнување на рекламата ја имаме и Фејсбук апликацијата со која секој може да се почувствува како специјален агент помогнувајќи и [...]

September 20, 2012 Кригла Пиво Кригла Маркетинг 0

Heineken: Џејмс Бонд пакување во октомври

Heineken: Џејмс Бонд пакување во октомври

Heineken во чест на 15-годишното партнерство со Џејмс Бонд и излегувањето на новиот филм „Skyfall“ ќе реализира повеќе промотивни активности од септември до ноември во САД. Ова ќе биде 23-тиот по ред филм од Џејмс Бонд серијата, а во главната улога ќе биде актерот Daniel Craig. Премиерата во САД е закажана за 9 ноември. Најпрво [...]

August 10, 2012 Кригла Пиво Кригла Маркетинг 0

Heineken сака да го подобри искуството со точеното пиво

Heineken сака да го подобри искуството со точеното пиво

Heineken продолжува со потрагата по нови искуства за љубителите на пиво. После конструирањето на ноќен клуб од иднината, следно на „Heineken Ideas Brewery“ е иновацискиот предизвик за подобрување на искуството со точеното пиво – Draught Beer Challenge. Предизвикот е отворен од 31-ви јули и ќе трае до 28-ми септември кога ќе бидат одбрани 6 финалисти [...]

August 8, 2012 Оливер Новески Кригла Маркетинг 0

Heineken: The Switch

Heineken: The Switch

„The Switch“ е новиот рекламен спот на Heineken како дел од пошироката маркетинг кампања насловена „Open Your World“. Рекламата прикажува како пиењето на одлично пиво може да ја промени целата околина околу вас. Во рекламниот спот, тројца момци облечени во формална облека влегуваат во темен и празен бар. Додека шанкерот им точи Хајнекен, околината почнува [...]

July 6, 2012 Кригла Пиво Кригла Маркетинг 0

Магијата на Хајнекен

Магијата на Хајнекен

Триминутна сцена од документарниот филм „Магијата на Хајнекен“ која ни прикажува дел од процесот на создавање, чистење, полнење и пакување на шишињата со Хајнекен пиво. Во видеото ќе можете да видете и како се отфрлаат оние шишиња кои не ги задоволуваат високите критериуми на Хајнекен групацијата. Режисер на „The Magic of Heineken“ е Michael Warren, [...]

May 29, 2012 Кригла Пиво Кригла Видео 0

Heineken: Научете да послужувате пиво

Heineken: Научете да послужувате пиво

Подолу е принт рекламата направена од Хајнекен Италија за нивниот тренинг курс како се послужува пиво. Сопствениците односно вработените во пабовите и кафулињата ќе можат да се запознаат со техниките на точење на пивото и како најдобро да се послужуваат гостите. Во рекламата пивото е направено во форма на книга во склоп со нивниот слоган [...]

April 27, 2012 Кригла Пиво Кригла Маркетинг 0

Heineken: Ноќен клуб од иднината [фото галерија]

Heineken: Ноќен клуб од иднината [фото галерија]

Претходно во март пишувавме за концептот на Хајнекен за дизајнирање на футуристички ноќен клуб, а финалните резултати беа претставени пред 2 дена на неделата на дизајн во Милано, Италија. Во проектирањето на ноќниот клуб од иднината учествуваа 19 дизајнери и стотина љубители и чести посетители на популарните ноќни клубови во светот. Како би изгледал ноќниот [...]

April 19, 2012 Кригла Пиво Кригла Маркетинг 1