Кригла Пиво

craft пиво

Викендов е второто издание на Вртешка во Белград

Викендов е второто издание на Вртешка во Белград

Викендот што ни доаѓа, односно 5-ти и 6-ти Мај ќе се одржи второто издание на интернационалниот фестивал на крафт пива Вртешка во соседна Србија. Како и првиот пат, повторно ќе има огромен избор на пива, најавено е учество на повеќе од 80 светски познати craft пиварници со над 200 различни пива. Фестивалот ќе се одржи [...]

May 1, 2017 Кригла Пиво Кригла Фестивали 0

Метал бендот Anthrax со свое пиво – Wardance

Метал бендот Anthrax со свое пиво – Wardance

Уште еден бенд се запишува на се подолгата листа на музичари со свои брендирани пива. Се работи за Anthrax, thrash метал бендот кој што заедно со Butternuts Beer & Ale Brewery го најавија излегувањето во продажба на Wardance, пејл ејл пиво со 5.5% алкохол. Пивото ќе биде во продажба од 27 март, најпрво само во Њујорк во места [...]

January 26, 2017 Кригла Пиво Кригла Пиво 0

Првото порно пиво во светот

Првото порно пиво во светот

Еден од најпопуларните порно сајтови xHamster во соработка со италијанската пиварница K&L го произведе првото порно пиво во светот. Според информациите се работи за белгиски Tripel пиво со 8.5% алкохол, направено со 5 видови на слад, 2 типа на хмељ, има црвенкаста боја со ноти на мед и коријандер. xHamster пивото е произведено од органски [...]

December 1, 2016 Кригла Пиво Кригла Пиво 0

Вртешка – Интернационален пивски фестивал во Белград

Вртешка – Интернационален пивски фестивал во Белград

Големата експанзија на craft пивата што се случува последниве неколку години во соседството особено во Србија ќе кулминира со првиот интернационален пивски фестивал Вртешка кој што ќе се одржи на 29-ти и 30-ти октомври во Магацин Депо. Организаторите, првиот craft бар во Белград – Само Пиво и Kabinet Brewery најавуваат учество на повеќе од 40 пивари [...]

October 15, 2016 Кригла Пиво Кригла Фестивали 0

Наскоро филм за craft револуцијата во Хрватска

Наскоро филм за craft револуцијата во Хрватска

Craft сцената во Хрватска последниве години е толку напредната што веќе се во стадиум да снимаат и документарец за тоа. Бидејќи на филмот сè уште се работи засега може само да го погледнеме првиот трејлер кој што е излезен. [...]

April 10, 2016 Кригла Пиво Кригла Пиво 0

Хрватската микро пивара Brlog собра повеќе од 9.000 долари за 9 дена на Indiegogo

Хрватската микро пивара Brlog собра повеќе од 9.000 долари за 9 дена на Indiegogo

Кога 2 девојки од Задар, Хрватска одлучиле за сопствената микро пивара Brlog да побараат помош од сите љубители на craft пивата преку групно финансирање, сигурно не очекувале толку масовен одзив и дека до денес за 9 дена ќе соберат повеќе од 9.000 долари на Indiegogo. Ana Teskera и Maja Šepetavec, по професија прехранбени технолози, заедно [...]

March 1, 2016 Кригла Пиво Кригла Пиво 0

Дознајте ги рецептите од сите пива на BrewDog

Дознајте ги рецептите од сите пива на BrewDog

Доколку некогаш сте се заинтересирале за правење на домашно пиво, сега ќе имате уште еден извор на информации од каде што ќе можете да учите: DIY DOG. BrewDog, една од најпознатите алтернативни пивари која што се наоѓа во Шкотска одлучи да ги обзнани рецептите од сите нивни пива и со тоа да им даде можност [...]

February 29, 2016 Кригла Пиво Кригла Пиво 0

Чувството кога за првпат пробувате craft пиво

Чувството кога за првпат пробувате craft пиво

Видеово е направено од Bierdeluxe, германска онлајн продавница за пиво и прикажува реакции на различни луѓе од различни возрасни групи кои што за првпат пробуваат craft пиво. [...]

June 21, 2015 Кригла Пиво Кригла Видео 0

Прв фестивал на craft пива во Србија

Прв фестивал на craft пива во Србија

„Regionalni Festival Zanatskog Piva“ е првиот фестивал за craft пива во Србија кој ќе се одржи во Белград од 19-ти до 21-ви јуни во Галерија Штаб. Според организаторите, потребата од ваков фестивал се јавила поради зголеменото пиење на craft пивата во регионот и се поголемиот број на мали пивари кои работат по традиционалната пиварска технологија [...]

June 2, 2015 Кригла Пиво Кригла Фестивали 0

Budweiser „удри“ по craft пивата

Budweiser „удри“ по craft пивата

Додека пред некој ден сите беа воодушевени од рекламата „Изгубено куче“ на Budweiser за Super Bowl натпреварот, со друга емитувана реклама на овој настан Budweiser го навлече целиот гнев од страна на љубителите на craft пивата. Eден од трите најголеми пивски брендови во САД oчигледно не се штедел во едноминутниот спот да ги исмее и [...]

February 3, 2015 Кригла Пиво Кригла Маркетинг 1