Кригла Пиво

Хрватска

Претставена пивска лименка на Карловачко Хајдук

Претставена пивска лименка на Карловачко Хајдук

За сите навивачи на еден од најпопуларните фудбалски клубови од Хрватска, Хајдук од Сплит, Карловачко направи специјален дизајн на своето пиво во лименка кое ќе се продава во Далмација. Извор: Pivnica.net [...]

October 15, 2016 Кригла Пиво Кригла Спорт 0

Ретро кампања на Карловачко

Ретро кампања на Карловачко

Bruketa&Žinić OM, една од најпознатите и најнаградувани рекламни агенции во регионов ја работеше новата кампања за Карловачко ретро – „Пиво како некогаш“. Ако првата кампања беше насочена да покаже како ова пиво е различно од другите односно дека е непастеризирано, сега кампањата го сместува Ретро пивото во природно окружување назад во минатото. Погледнете ги двата видео [...]

May 5, 2016 Кригла Пиво Кригла Маркетинг 0

Хрватите преферираат фудбал пред секс, а консумираат исклучиво пиво

Хрватите преферираат фудбал пред секс, а консумираат исклучиво пиво

Во истражувањето направено за потребите на Carlsberg пиварата, во чиј состав е и Pan пивото, официјален спонзор на UEFA EURO 2016, се потврдува дека Хрватите се луди по фудбал и за време на големите натпреварувања нема ништо позначајно од фудбалските натпревари и сите други обврски и планови ги прераспоредуваат и паѓаат во втор план. Истражувањето [...]

April 21, 2016 Кригла Пиво Кригла Спорт 0

Наскоро филм за craft револуцијата во Хрватска

Наскоро филм за craft револуцијата во Хрватска

Craft сцената во Хрватска последниве години е толку напредната што веќе се во стадиум да снимаат и документарец за тоа. Бидејќи на филмот сè уште се работи засега може само да го погледнеме првиот трејлер кој што е излезен. [...]

April 10, 2016 Кригла Пиво Кригла Пиво 0

Хрватската микро пивара Brlog собра повеќе од 9.000 долари за 9 дена на Indiegogo

Хрватската микро пивара Brlog собра повеќе од 9.000 долари за 9 дена на Indiegogo

Кога 2 девојки од Задар, Хрватска одлучиле за сопствената микро пивара Brlog да побараат помош од сите љубители на craft пивата преку групно финансирање, сигурно не очекувале толку масовен одзив и дека до денес за 9 дена ќе соберат повеќе од 9.000 долари на Indiegogo. Ana Teskera и Maja Šepetavec, по професија прехранбени технолози, заедно [...]

March 1, 2016 Кригла Пиво Кригла Пиво 0

Beck’s: Што би направиле за полно комбе од омиленото пиво?

Beck’s: Што би направиле за полно комбе од омиленото пиво?

На што сè се спремни мажите за да добијат полно комбе со нивното омилено пиво? Од Beck’s Хрватска одлучиле да дознаат во нивниот Beck’speriment 🙂   [...]

June 9, 2015 Кригла Пиво Кригла Маркетинг 0

Ozujsko пиво: Реклама за СП 2014

Ozujsko пиво: Реклама за СП 2014

Ožujsko pivo како спонзор на фудбалската репрезентација на Хрватска која ќе настапи на престојното Светско Првенство во Бразил ја претстави рекламата која брзо стана вирална помеѓу фудбалските навивачи. „Došli smo ostaviti trag“ ја истакнува борбеноста и навивачкиот дух кај хрватските фанови кои треба да бидат горди затоа што ќе ја имаат честа да го играат [...]

May 8, 2014 Кригла Пиво Кригла Маркетинг 0

Ozujsko: Ако си од Хрватска…

Ozujsko: Ако си од Хрватска…

Веруваме дека многумина од Македонија ќе се пронајдат во двете нови реклами на Ожујско пиво. Видео спотовите „Ако си од Хрватска…“ претставуваат неколку интересни ситуации карактеристички за машката популација во оваа држава која на крајот знае кое локално пиво е закон. Погледнете ги! [...]

April 8, 2013 Кригла Пиво Кригла Маркетинг 0

Фејсбук проектот на Ожујско пиво меѓу трите најдобри во Европа

Фејсбук проектот на Ожујско пиво меѓу трите најдобри во Европа

Фејсбук проектот „Знаме“ на хрватското Ožujsko пиво влезе меѓу трите најдобри во категоријата „Community Presence“ на европското натпреварување за PR и комуникации на дигиталните медиуми „Digital Communication Awards 2012“. Проектот беше смислен за ЕП 2012 во фудбал што се одржа летово во Полска и Украина каде Ожујско пиво беше официјален спонзор на фудбалската репрезентација на Хрватска. [...]

August 23, 2012 Оливер Новески Кригла Маркетинг 0

Денови на пивото во Карловац 2012

Денови на пивото во Карловац 2012

Од 24-ти август до 2-ри септември по 26-ти пат во Карловац, Хрватска ќе се одржи најстариот пивски фестивал на Балканот „Karlovački dani piva“. Цели 10 денови на просторот од спортско-рекреативниот центар „Корана“ ќе се пие разновидно пиво, ќе се ужива во големиот избор на храна, а малолетните посетители ќе уживаат во карловачките переци кои станаа [...]

August 15, 2012 Кригла Пиво Кригла Фестивали 0