Кригла Пиво

Храна

Вкусни колачи со Guinness пиво

Вкусни колачи со Guinness пиво

Поминаа фестивалските денови на Пиволенд, а со тоа и едни од последните денови на летна забава. Иако сигурно сте презафатени на почетокот од септември, овде во Кригла Пиво решивме да ве опуштиме малку со еден сладок и вкусен рецепт за колачиња со Guinness пиво. Ако сте повеќе по чоколадна торта, претходно споделивме и таков рецепт [...]

September 4, 2012 Кригла Пиво Кригла Храна 0

Лепче со пиво

Лепче со пиво

Брзо и лесно лепче направено со пиво. Воздушесто, меко и вкусно. Гостински пост на Ситно Сецкано. Состојки: 3 шољи сенаменско брашно 1 кесичка прашок за пециво 1 лажичка сол 330 ml пиво Измешајте ги сите состојки со лажица или вилушка додека не се соединат убаво. Префрлете го тестото во калап намачкан со масло и малку [...]

April 23, 2012 Кригла Пиво Кригла Храна 1

Пилешки копани во пиво

Пилешки копани во пиво

Пилешки копани во пиво – гостински рецепт на Теа Трповска: Потребно е: 6 пилешки копани Сол Црвен пипер Мајчина душичка Малку масло 2 чешниња лук 500-700 мл светло пиво   Подготовка: Пилешките копани ставете ги во длабок сад. Зачинете ги со сол, црвен пипер и мајчина душичка, колку да бидат покриени од сите страни. Попрскајте [...]

February 16, 2012 Кригла Пиво Кригла Храна 0