Кригла Пиво

Храна

Пивски колачи со глазура од портокал

Пивски колачи со глазура од портокал

Долго време немаме рецепт за десерт и мораме да признаеме дека ни недостигаат слатките задоволства, а највеќе тие во комбинација со пиво. Овојпат одиме со вкусни кекси, односно колачи со пиво и портокал, кои се надеваме дека ќе ги пробате и нема да ве остават рамнодушни. Потребни состојки: За колачите: 700 мл. бело пиво 5 [...]

February 1, 2013 Кригла Пиво Кригла Храна 1

Маринада од пиво и ѓумбир

Маринада од пиво и ѓумбир

За подготовка на вашиот викенд ручек или вечера, овојпат имаме предлог за маринада која најмногу одговара за говедско месо. Можеби досега немате пробано ваков начин на подготовка на месо, но верувајте дека вреди да се проба овој нов начин, кој не само што го прави месото полесно за подготвка, туку и повкусно. Потребни состојки: 1 [...]

January 25, 2013 Кригла Пиво Кригла Храна 1

Говедско во сос од пиво и кромид

Говедско во сос од пиво и кромид

Говедско во сос од пиво и кромид Говедското во сос од пиво и кромид, можеби не е така брз рецепт за подготовка на вашиот ручек или вечера, но секако прекумерно вкусен и хранлив, кој вреди да се проба. Потребни состојки: 1 кг. чисто говедско месо (6-8 парчиња) 2-3 чаши темно пиво 6 средно големи главици [...]

January 18, 2013 Кригла Пиво Кригла Храна 0

Посна пита со пиво и печурки

Посна пита со пиво и печурки

Поминаа новогодишната руска салата и сарми и сега на ред е посната трпеза за бадниковата вечер. Како одличен додаток на вашата фамилијарна трпеза ја предлагаме оваа посна пита со печурки и компир, која повторно ја сподели @LideMagde заедно со нејзиниот претходен предлог за ликер од пиво. Потребни состојки: 500гр. кори 2 главици кромид 2 компира [...]

January 4, 2013 Кригла Пиво Кригла Храна 0

Ликер од пиво

Ликер од пиво

Претпоставуваме дека и кај вас е присутно предновогодишното расположение и дека се подготвувате за вечерта кога ќе ја дочекаме Новата 2013 година со пиво, руска салата, кифлички, свинско, пилешко, па и некое вегетаријанско јадење 🙂 Во духот на празничното расположение решивме да споделиме со вас рецепт за ликер од пиво кој ни го испрати нашата [...]

December 28, 2012 Кригла Пиво Кригла Храна 1

Германски кафе колач

Германски кафе колач

Затоа што крајот не светот не дојде, ви споделуваме одличен рецепт за германски колач кој се консумира со кафе, а кој содржи и пиво. Одличен лесен појадок со вашето викенд кафе. Потребни состојки: 1 чаша путер (чаша = 240мл.) 2 чаши кафеав шеќер 2 јајца 3 чаши брашно 2 мали лажици сода бикарбона 1 мала [...]

December 21, 2012 Кригла Пиво Кригла Храна 0

Тортиљи со пиво

Тортиљи со пиво

Мексиканската храна е навистина добар придружник на кригла ладно пиво, па затоа овојпат споделуваме еден навистина едноставен рецепт за подготвување на домашни тортиљи со пиво, кои може да ги наполните со состојки кои вас ви се највкусни. Потребни состојки: 320 грама брашно 1 мала лажица сол 110 грама маст 200 мл. топло пиво (по можност [...]

December 14, 2012 Кригла Пиво Кригла Храна 0

Пица тесто со пиво

Пица тесто со пиво

Најверојатно имате пробано да направите домашна пица и без разлика дали сте купувале полуготово тесто или сами сте го подготвувале истото, вкусот не бил ист како оној во пица рестораните. Сите пица мајстори си имаат своја тајна за приготвување на пица тестото, а ние ја имаме тајната за подготвување на домашно пица тесто со пиво. [...]

December 7, 2012 Кригла Пиво Кригла Храна 0

Пилешко во кремаст сос со печурки

Пилешко во кремаст сос со печурки

Мислејќи за што вкусно ќе пишуваме оваа недела, се сетивме дека одамна немаме понудено кремаста или сос комбинација на јадење. Ова јадење е идеално за семеен викенд ручек, токму поради тоа што не содржи премногу пиво и може да го јадат и најмалите. Се надеваме дека ќе ви се допадне. Потребни состојки: 4 парчиња пилешки [...]

November 30, 2012 Кригла Пиво Кригла Храна 0

Панирани прстени од кромид

Панирани прстени од кромид

Едно од нашите најомилени мезиња со кригла пиво и добро друштво се панираните прстени од кромид или попознати како onion rings. Овој рецепт е малку поинаков од класичните панирани прстени од кромид, токму поради употребата на пивото во смесата за панирање. Потребни состојки: 2 големи главици кромид 2 чаши сенаменско брашно ½ чаша нишесте 1 [...]

November 23, 2012 Кригла Пиво Кригла Храна 0