Кригла Пиво

Хајнекен

Heineken: изгрејсонцето им припаѓа на умерените пијачи

Heineken: изгрејсонцето им припаѓа на умерените пијачи

Heineken продолжува со своите рекламни кампањи за совесно пиење алкохол. Не дозволувајте алкохолот да ви го одземе уживањето во игрејсонцето со саканата личност. Накратко тоа е пораката што ни ја пренесуваат од Heineken. Реклама е насловена „Sunrise“ односно „Изгрејсонце“ и прикажува два типа на млади луѓе, едни што претерале со пиење и други кои знаат [...]

December 14, 2011 Кригла Пиво Кригла Маркетинг 1

Heineken: социјална божиќна елка

Heineken: социјална божиќна елка

За пречекот на новата 2012 година и славењето на божиќните празници, Heineken ја прави првата социјална божиќна елка. За разлика од класичните елки, оваа ќе биде висока 11 метри и составена од 48 големи LCD екрани на кои ќе се прикажуваат празничните честитки кои сите ние може да им ги испраќаме на нашите пријатели преку [...]

December 12, 2011 Кригла Пиво Кригла Маркетинг 1

USB мемориски стикчиња за љубители на пиво

USB мемориски стикчиња за љубители на пиво

Дали сте посакале да имате USB мемориски стик со лого на вашето омилено пиво? Брендираните стикови претставуваат одличен промотивен материјал за пиварниците од една страна, но и можност да се заработи од нивната продажба на фановите на тоа пиво. Некои од нив се најобични само со логото од брендот, додека други се потрудиле да направат [...]

November 17, 2011 Кригла Пиво Кригла Пиво 1

Хајнекен со реклама за СП 2011 во рагби

Хајнекен со реклама за СП 2011 во рагби

Во пресрет на светското првенство во рагби што ќе се одржи во Нов Зеланд, Хајнекен како еден од главните спонзори се појави со нова реклама: „This Is The Game“. Рекламата ќе ви се допадне ако сте љубител на рагбито, во спротивно големи се шансите да ви биде досадна. Иако оваа игра не е баш популарна [...]

September 2, 2011 Кригла Пиво Кригла Маркетинг 0

Heineken Light – Occasionally Perfect Billboard

Heineken Light – Occasionally Perfect Billboard

Пред некој ден пишувавме за подвижниот билборд на James Ready, а денеска ја претставуваме креативната употреба на билборд за Heineken Light – Occasionally Perfect Billboard по твитер препорака на NotSocialMediaBlog. Како и досега Heineken смислува нов и забавен начин еден наизглед обичен билборд да го претвори во нешто повеќе од тоа.  Сето тоа под мотото [...]

August 21, 2011 Кригла Пиво Кригла Маркетинг 0

Heineken – Handlebar Moustache

Heineken – Handlebar Moustache

„Handlebar Moustache“ е новата реклама на Heineken Light како продолжение на претходно емитуваната „Snakeskin Jacket“. Задржани се стилот и хуморот кој го таргетира американскиот пазар, а темата овојпат е насочена кон уметничките мустаќи на главниот протагонист. Видеото е повторно дела на маркетинг агенцијата Wieden + Kennedy од New York: [...]

July 22, 2011 Кригла Пиво Кригла Маркетинг 0

Heineken – Јакна од змиска кожа

Heineken – Јакна од змиска кожа

Heineken го лансираше својот прв рекламен спот во САД како дел од кампањата „Be a Man of the World“ за своето пиво Heineken Light кое се продава само на американскиот пазар. „Snakeskin Jacket“ или „Јакна од змиска кожа“ е продолжение на претходните два спота „The Entrance“ и „The Date“ кои предизвикаа големо внимание и добија неколку [...]

July 5, 2011 Кригла Пиво Кригла Маркетинг 1

Како Heineken го прославува 1-ви Април

Како Heineken го прославува 1-ви Април

Како ќе реагирате доколку кошничката на вашиот велосипед некој ја замени со празна Heineken гајба? Едноставна и креативна идеја на агенцијата TBWA која беше реализирана во Амстердам на 1-ви Април оваа година. Знаејќи дека се работи за Холандија, уште повеќе што е на денот на шегата, не веруваме дека некој би се налутил. Добро, сигурно посреќни [...]

June 29, 2011 Кригла Пиво Кригла Маркетинг 0

Нови реклами на Heineken

Нови реклами на Heineken

Пред неколку месеци, Heineken го лансираше рекламниот спот насловен „The Entrance“ кој што има повеќе од 4 милиони прегледи на YouTube. Деновиве излезе неговото продолжение кое се вика „The Date“ и е доста слично на првото видео со нагласен боливудски шмек. Слоганот на двата рекламни спота е „Open Your World“ што има за цел да [...]

May 27, 2011 Кригла Пиво Кригла Маркетинг 2

Heineken Star Player

Heineken Star Player

За полуфиналните натпревари од Лигата на шампиони на УЕФА, Heineken ја стартуваше својата фудбалска апликација „Star Player“ која во моментов е достапна за iPhone и за Facebook корисниците. Heineken е главен спонзор на Лигата на шампиони и тоа успешно го користи во своите маркетинг цели кои се повеќе ги опфаќаат социјалните медиуми и интерактивноста со [...]

May 25, 2011 Кригла Пиво Кригла Спорт 1