Кригла Пиво

Фудбал

Carlsberg официјално пиво на Премиер лигата

Carlsberg официјално пиво на Премиер лигата

Carlsberg во следните 3 сезони, почнувајќи од сезоната 2013/14 ќе биде официјално пиво на една од најдобрите фудбалски лиги во светот, англиската Премиер лига. Со откупени телевизиски права во повеќе од 200 земји, секогаш полни стадиони и голема популарност помеѓу фудбалските фанови ова е одличен маркетиншки потег за зацврстување на Carlsberg брендот помеѓу потрошувачите на [...]

January 17, 2013 Кригла Пиво Кригла Спорт 0

Барселона со свое пиво во Тајланд

Барселона со свое пиво во Тајланд

Како резултат на партнерскиот договор помеѓу фудбалскиот клуб Барселона и Chang Beer, производителот на пиво од Тајланд, во оваа земја се појави пиво со логото и фудбалерите на каталонскиот клуб. Со оглед на тоа дека истиот производител има регионален договор и со Реал Мадрид, за очекување е дека наскоро ќе се појави и нивно пиво. [...]

November 5, 2012 Кригла Пиво Кригла Спорт 0

Guinness: Фудбалски реклами

Guinness: Фудбалски реклами

За почетокот на новата фудбалска сезона, или ако сакате поточно за почетокот на англиската премиер лига, Guinness направи серија од кратки рекламни спотови поврзани со неколку фудбалски ситуации. Сите што сакаат пиво и фудбал ќе ги обожаваат рекламиве. Сместено во категорија: мора да се погледне! Жолт картон: Црвен картон: Почеток на натпреварот: Замена: Гол: Полувреме: [...]

September 17, 2012 Кригла Пиво Кригла Маркетинг 0

Фудбалскиот клуб Хајдук со свое пиво – Хајдучко

Фудбалскиот клуб Хајдук со свое пиво – Хајдучко

Еден од брендовите на Далмација и особено на јужниот дел од Хрватска, фудбалскиот клуб Хајдук од Сплит ќе добие свое пиво. Хајдучко пиво, кое ќе се продава единствено во Далмација е производ на спонзорскиот договор кој започна минатата година помеѓу Хајдук и Carlsberg Хрватска. На заедничката прес-конференција одговорните лица од двете страни ја најавија акцијата [...]

August 3, 2012 Кригла Пиво Кригла Спорт 0

Хрватите за време на ЕП 2012 дневно трошат 4 милиони евра на пиво

Хрватите за време на ЕП 2012 дневно трошат 4 милиони евра на пиво

Од пласманот на Хрватска на Европското првенство што се игра во Полска и Украина освен туристичката промоција најголема добивка ќе извлечи пивската индустрија во оваа земја. Според пишувањата на дневниот весник „Слободна Далмација“, во деновите кога игра нивната репрезентација се троши пиво во вредност од 27 милиони куни односно околу 4 милиони евра. Вообичаено во [...]

June 16, 2012 Кригла Пиво Кригла Спорт 0

5 бесплатни мобилни апликации за следење на ЕП 2012

5 бесплатни мобилни апликации за следење на ЕП 2012

Утре започнува 14-тото Европско првенство во фудбал што ќе се одржи во Полска и Украина. Денес ви препорачуваме 5 бесплатни мобилни апликации преку кои ќе можете во секој момент да бидете во тек со настаните од истото. Не заборавајте да се снабдите со доволна количина на пиво и грицки за следните денови, одберете си фаворит, [...]

June 7, 2012 Кригла Пиво Кригла Спорт 3

Budweiser: Фудбал во дискотека

Budweiser: Фудбал во дискотека

Budweiser Argentina се обиде да спои 2 пасии на мажите, фудбалот и ноќниот живот во уникатен начин за забава – фудбал во дискотека. Идејата  ја претворија во реалност во нивната најнова реклама која е реализирана од маркетинг агенцијата Ogilvy. Фудбалскиот натпревар се одигра на подиумот во една дискотека, a играчите и судиите носеа специјално креирана [...]

June 6, 2012 Кригла Пиво Кригла Маркетинг 0

Grolsch звучи подобро во пресрет на ЕП 2012

Grolsch звучи подобро во пресрет на ЕП 2012

Се наближува европското првенство во фудбал, а со тоа се зголемува и бројот на пивски реклами посветени на него. Се надеваме дека нема да ни забележите што ќе имаме зголемен број реклами со фудбалско-навивачка тематика 🙂 За денеска ја имаме рекламата на холандското пиво Grolsch. Како би звучела химната на Холандија, отсвирена со отворање на пивски [...]

May 28, 2012 Кригла Пиво Кригла Маркетинг 0

Carlsberg: Академија за фанови

Carlsberg: Академија за фанови

Carlsberg, официјалниот спонзор на европското првенство во фудбал 2012 во Полска и Украина и официјалното пиво на фудбалската репрезентација на Англија ја припреми новата ТВ реклама во пресрет на турнирот – „The Carlsberg Fan Academy“. Академијата има за цел да ги подготви фановите за престојното ЕП 2012 на УЕФА како би им дале поголема поддршка [...]

May 15, 2012 Кригла Пиво Кригла Маркетинг 0

Carlsberg со реклама за ЕП 2012

Carlsberg со реклама за ЕП 2012

Carlsberg како официјален спонзор на Европското Првенство 2012 во фудбал што ова лето ќе се одржи во Полска и Украина реализираше нова ТВ реклама која што треба да ги мотивира фудбалските фанови да ја покажат својата пасија и љубов кон нивниот тим. Рекламата „Wearing your Passion with Passion“ е изработена од агенцијата „180 Amsterdam“ и е [...]

April 20, 2012 Кригла Пиво Кригла Маркетинг 1