Кригла Пиво

Филм

Стигна и Valar Dohaeris пивото од серијата „Game Of Thrones“

Стигна и Valar Dohaeris пивото од серијата „Game Of Thrones“

После 2 години од лансирањето на Valar Morghulis пивото, стигна и соодветниот одговор на Brewery Ommegang со Valar Dohaeris пиво од серијата „Game Of Thrones“. Valar Dohaeris е Tripel Ale со 9% алкохол и ја споделува комплексноста на сестринското пиво – Valar Morghulis Dubbel кое пак е малку послабо со 8% алкохол. Онаму каде што [...]

November 6, 2016 Кригла Пиво Кригла Пиво 0

Наскоро филм за craft револуцијата во Хрватска

Наскоро филм за craft револуцијата во Хрватска

Craft сцената во Хрватска последниве години е толку напредната што веќе се во стадиум да снимаат и документарец за тоа. Бидејќи на филмот сè уште се работи засега може само да го погледнеме првиот трејлер кој што е излезен. [...]

April 10, 2016 Кригла Пиво Кригла Пиво 0

Документарец за Guinness

Документарец за Guinness

Документарна емисија на National Geographic за најпознатото пиво од Ирска. Погледнете ја и дознајте повеќе за историјата, маркетингот, начинот на производство на темното пиво Guinness, но и за подготовките и реализациите на прославите за Arthur’s Day. [...]

September 13, 2015 Кригла Пиво Кригла Пиво 0

#ГледајФилм: Drinking Buddies

#ГледајФилм: Drinking Buddies

Лук и Кејт се најдобри пријатели, но и колеги во малата craft пиварница „Revolution Brewing“ во Чикаго каде освен што работат, одлично се дружат во паузите и малку повеќе флертуваат. Скоро да се совршени еден за друг освен што и двајцата се во љубовни врски. Лук веќе размислува за брак со својата девојка со која [...]

April 28, 2015 Кригла Пиво Кригла Филм 0

Three-Eyed Raven – ново пиво пред стартот на 5-тата сезона од „Game Of Thrones“

Three-Eyed Raven – ново пиво пред стартот на 5-тата сезона од „Game Of Thrones“

Пиварницата Ommegang и HBO на 6-ти април започнуваат со продажба на „Three-Eyed Raven“, петтото пиво од ТВ серијата „Game Of Thrones“ кое што излегува точно пред премиерата на петтата сезона на 12-ти април. Претходно беа пуштени во продажба и „Valar Morghulis“, „Iron Throne“, „Take The Black“ и „Fire And Blood“. Новото пиво е „Dark saison“ [...]

March 28, 2015 Кригла Пиво Кригла Пиво 0

Newcastle: Како би изгледала реклама за пиво во „Vikings“?

Newcastle: Како би изгледала реклама за пиво во „Vikings“?

Newcastle пиварницата уште еднаш смисли одличен начин како да го изрекламира својот бренд, овојпат заедно со History каналот и стартот на третата сезона од популарната серија „Vikings“. Изгледа дека луѓето од ТВ каналот не биле воодушевени од предлогот за пласирање на Newcastle Brown Ale во самата серија, па морала да се направи специјална едиција ново пиво [...]

February 22, 2015 Кригла Пиво Кригла Маркетинг 0

Valar Morghulis е новото пиво од серијата „Game Of Thrones“

Valar Morghulis е новото пиво од серијата „Game Of Thrones“

Пиварницата Ommegang и HBO започнаа со продажба на „Valar Morghulis“, пиво инспирирано од Arya Stark од ТВ серијата „Game Of Thrones“ и нејзината потрага по одмазда. Според описот пред излегувањето на пивото во продажба, „Valar Morghulis“ е белгиски Dubbel кој ја симболизира сласта на одмаздата како и опасните последици што произлегуваат од неа. Dubbel пивата [...]

October 5, 2014 Кригла Пиво Кригла Пиво 1

„The Hobbit“ со своја серија на пива

„The Hobbit“ со своја серија на пива

„The Hobbit“ – серијата од филмови базирана на истоимената новела од J. R. R. Tolkien си добива 3 официјални пива благодарение на партнерството помеѓу: Fish Brewing, Ocean Brands и BevLink. Дистрибуцијата започнува оваа недела најпрво во западниот дел од САД. Секое од трите пива содржи по 9.5% алкохол и се базира на карактер од Хобит. [...]

August 15, 2014 Кригла Пиво Кригла Пиво 0

Ново пиво од серијата Game of Thrones

Ново пиво од серијата Game of Thrones

Ommegang пиварницата и HBO го соопштија лансирањето на новото пиво „Fire and Blood“ од серија Game of Thrones. Ова пиво е инспирирано од Daenerys Targaryen и нејзините 3 змејови: Drogon, Rhaegal и Viserion. Заради тоа се направени 3 различни етикети, за секој змеј посебно и по случаен избор ќе бидат наредени во пивските гајби. Шишињата [...]

March 9, 2014 Кригла Пиво Кригла Пиво 0

Наскоро „Breaking Bad“ пиво

Наскоро „Breaking Bad“ пиво

Наскоро популарната ТВ серија „Breaking Bad“ ќе добие свое пиво, налик на „Game of Thrones“. Пивото кое ќе се вика Heisenberg’s Dark ќе го произведува „Marble Brewery“ и ќе биде од типот India Black Ale. Името доаѓа од прекарот на главниот актер во серијата, Walter White кој е познат под тоа име во подземјето блиско [...]

June 28, 2013 Кригла Пиво Кригла Пиво 0