Кригла Пиво

Србија

Јубилеен 15-ти Пиво Фест во Белград

Јубилеен 15-ти Пиво Фест во Белград

Од 16-ти до 20-ти август на традиционалната локација Ушче ќе се одржи јубилејното 15-то издание на пивскиот фестивал во Белград каде што се очекуваат повеќе од половина милион посетители. На отворањето на фестивалот ќе настапи електро составот Asian Dub Foundation од Велика Британија кои што важат за група која што негува микс на повеќе музички [...]

June 3, 2017 Кригла Пиво Кригла Фестивали 0

Викендов е второто издание на Вртешка во Белград

Викендов е второто издание на Вртешка во Белград

Викендот што ни доаѓа, односно 5-ти и 6-ти Мај ќе се одржи второто издание на интернационалниот фестивал на крафт пива Вртешка во соседна Србија. Како и првиот пат, повторно ќе има огромен избор на пива, најавено е учество на повеќе од 80 светски познати craft пиварници со над 200 различни пива. Фестивалот ќе се одржи [...]

May 1, 2017 Кригла Пиво Кригла Фестивали 0

Зајечарско црно пиво со празнични дизајни

Зајечарско црно пиво со празнични дизајни

Интересна амбалажа во лимитирана серија по повод престојните новогодишни празници денеска во Србија претстави Зајечарско црно пиво. Ограничената серија се состои од 6 различни мотиви и пораки со кои што потрошувачите ќе можат да ги споделат моментите на радост, среќа и веселба со својата фамилија и со пријателите за време на празниците. Извор: Advertiser-srbija.com [...]

November 7, 2016 Кригла Пиво Кригла Дизајн 0

Вртешка – Интернационален пивски фестивал во Белград

Вртешка – Интернационален пивски фестивал во Белград

Големата експанзија на craft пивата што се случува последниве неколку години во соседството особено во Србија ќе кулминира со првиот интернационален пивски фестивал Вртешка кој што ќе се одржи на 29-ти и 30-ти октомври во Магацин Депо. Организаторите, првиот craft бар во Белград – Само Пиво и Kabinet Brewery најавуваат учество на повеќе од 40 пивари [...]

October 15, 2016 Кригла Пиво Кригла Фестивали 0

Рудиментал на отворањето на Belgrade Beer Fest

Рудиментал на отворањето на Belgrade Beer Fest

Годинешниот 14-ти по ред Belgrade Beer Fest ќе го отвори еден од најпознатите светски drum and bass бендови, англичаните Рудиментал на кои ова ќе им биде единнствен настап во регионот во склоп на нивната голема турнеја низ Европа. Белградскиот фестивал на пивото 2016 ќе се одржи од 17ти до 21ви август на добро познатата локација [...]

July 9, 2016 Кригла Пиво Кригла Фестивали 0

Kabinet со награда REGPAK за најдобра амбалажа во регионот

Kabinet со награда REGPAK за најдобра амбалажа во регионот

На 7-мото издание на REGPAK, доделување на награди за најдобри амбалажи на пазарот во Македонија, Србија, БиХ, Црна Гора, Хрватска и Словенија, меѓународното стручно жири и додели награда на Kabinet Brewery од Србија за серијата на етикети на нивните craft пива. Втората REGPAK награда беше доделена за серијата на вина „Pod zidom“ од Хрватска. Извор: [...]

May 14, 2016 Кригла Пиво Кригла Дизајн 0

Видео репортажа од Belgrade Beer Fest 2015

Видео репортажа од Belgrade Beer Fest 2015

Погледнете дел од атмосферата на минатогодишниот Пиво Фест во Белград. Иако времето не се погоди и имаше доста кал поради врнежливото време, посетителите добро се забавуваа. Дополнително и видео репортажата од Beer Garden 2015: [...]

April 10, 2016 Кригла Пиво Кригла Репортажа 0

Јелен пиво: Дел од нашата генијална природа

Јелен пиво: Дел од нашата генијална природа

Ретко споделуваме балкански реклами за пиво, но дефинитивно новата реклама за српското Јелен пиво вреди да ја погледнете и да ја имаме во нашата архива. Како и претходно овој бренд одлично си се позиционира на тамошниот пазар со рекламни пораки кои што ја погодуваат својата целна публика. Новиот видео спот е посветен на снаодливоста на [...]

March 26, 2016 Кригла Пиво Кригла Маркетинг 0

Српскиот хип-хоп состав Bad Copy со свое пиво

Српскиот хип-хоп состав Bad Copy со свое пиво

Српскиот хип-хоп бенд Bad Copy кои што ја испеаја песната „Љубов или пиво“ сега конечно ќе имаат свое брендирано пиво. Производството е на најпопуларната мала пиварница на овие простори Kabinet Brewery, додека дизајнот на етикетата е на Braća Burazeri. Според информациите се работи за светло ејл пиво со 5,6% алкохол, матно, непастеризирано и нефилтрирано кое [...]

December 10, 2015 Кригла Пиво Кригла Пиво 0

Прв фестивал на craft пива во Србија

Прв фестивал на craft пива во Србија

„Regionalni Festival Zanatskog Piva“ е првиот фестивал за craft пива во Србија кој ќе се одржи во Белград од 19-ти до 21-ви јуни во Галерија Штаб. Според организаторите, потребата од ваков фестивал се јавила поради зголеменото пиење на craft пивата во регионот и се поголемиот број на мали пивари кои работат по традиционалната пиварска технологија [...]

June 2, 2015 Кригла Пиво Кригла Фестивали 0