Кригла Пиво

Скопје

Ретроспектива на Пиволенд – Како фестивалот се развиваше во препознатлив бренд

Ретроспектива на Пиволенд – Како фестивалот се развиваше во препознатлив бренд

Фестивалот кој стана препознатлив скопски бренд, својата приказна ја започна во 2008 година. Поминаа точно 10 години од првиот Пиволенд кој се одржа на Скопското Кале, а 60 000 посетители четири дена уживаа во дегустација на пиво и одличниот музички избор. Дел од македонските музички ѕвезди, токму на овој фестивал за првпат имаа можност да [...]

July 26, 2017 Кригла Пиво Кригла Фестивали 0

САФ, Ван Гог, Неверне Бебе, Сарс, Негатив на јубилејниот Пиволенд 2017

САФ, Ван Гог, Неверне Бебе, Сарс, Негатив на јубилејниот Пиволенд 2017

Десеттиот јубилеен роденден на Пиволенд, традиционално ќе се одржи на Скопското Кале, од 7-ми до 12-ти август. Почнувајќи од 2008 година досега, на фестивалот настапиле големи имиња од светот на музиката кои оставија свој белег на Пиволенд- Stereo MC’s, Суперхикс, Есма, Психомодо Поп, Дубиоза Колектив, Kosheen, Забрањено пушење, Рамбо Амадеус, Ортодокс Селтс, Синтезис, Кирил Џајковски, [...]

July 21, 2017 Кригла Пиво Кригла Фестивали 0

Десеттиот Пиволенд во Скопје од 7 до 12 август

Десеттиот Пиволенд во Скопје од 7 до 12 август

Пиволенд, традиционалниот фестивал на пивото во Скопје оваа година ќе се одржи малку порано за разлика од претходните години. Јубилејното десетто издание ќе се случува од 7 до 12 август на добро познатата локација, Скопско Кале. Во овој период главниот град на Македонија ќе биде центар на европската фудбалска јавност поради одржувањето на Супер Куп натпреварот помеѓу [...]

July 5, 2017 Кригла Пиво Кригла Фестивали 0

Пиволенд 2016 – Петдневен пивски маратон во Скопје

Пиволенд 2016 – Петдневен пивски маратон во Скопје

Од среда па се до недела, посетителите на Скопското Кале ќе дегустираат пиво и гурмански мезиња, ќе слушаат добра музика и ќе уживаат во голем број атракции кои ги нуди Пиволенд 2016. Голем избор на пива од различни страни на светот ќе може да се купат на 20-те пивски штандови на фестивалот, како и скара, [...]

August 30, 2016 Кригла Пиво Кригла Фестивали 0

Целосна програма за Пиволенд 2016

Целосна програма за Пиволенд 2016

Уште две седмици не делат од почетокот на „Пиволенд 2016“. Она што е најважно за овој фестивал е секако големиот избор на различни пива за дегустација, но добро пиво не оди без добра музика. Пет фестивалски денови кои започнуваат секојдневно во 18:00, а ќе траат се до раните утрински часови. На главната бина ќе може [...]

August 19, 2016 Кригла Пиво Кригла Фестивали 0

Рибља Чорба, Студени Нозе, Ефто Пупиновски на Пиволенд, отворен конкурс и за млади музичари

Рибља Чорба, Студени Нозе, Ефто Пупиновски на Пиволенд, отворен конкурс и за млади музичари

„Пиволенд“ и оваа година ќе се погрижи да ја вжешти атмосферата во Скопје по завршувањето на летните одмори. Од 31 август до 4 септември, Скопското Кале ќе биде збирно место на сите љубители на пивото и добрата забава. Од организацијата откриваат дел од изведувачите кои ќе се погрижат за одлична атмосфера. Ќе се потсетиме на [...]

August 4, 2016 Кригла Пиво Кригла Фестивали 0

Пиволенд по деветти пат во Скопје

Пиволенд по деветти пат во Скопје

Од 31 август до 4 септември во Скопје по деветти пат ќе се одржи „Гурманскиот викенд со пиво- Пиволенд“. Локацијата традиционално е на скопското Кале. Посетителите ќе имаат можност да уживаат во дегустација на многу видови пиво, гурмански деликатеси како и во над 100 музички настапи на три фестивалски бини. Од организацијата ветуваат пет дена [...]

July 23, 2016 Кригла Пиво Кригла Фестивали 0

Instagram натпревар: СКОПЈЕ КРЕАТИВА 2015

Instagram натпревар: СКОПЈЕ КРЕАТИВА 2015

Фестивалот за креативни индустрии – Скопје Креатива 2015, оваа година започнува со својот инстаграм натпревар под мотото „Скопје – мојот град!“. Скопје Креатива претставува уникатен настан кој веќе 4 години влијае позитивно врз развојот на културната сцена и на едно место ги обединува креативниот сектор во земјава и регионот, како и бизнис заедницата. Оваа година [...]

July 3, 2015 Кригла Пиво е-Кригла 0

Пиволенд 2012

Пиволенд 2012

Скопскиот фестивал на пивото Пиволенд, е повторно подготвен да ги отвори вратите за своето масовно фестивалско жителство, со нови забавни искушенија. Годинава, петтото по ред манифестирање на 60-часовните фестивалските обреди во чест на најстариот пијалок, ќе се одржи од 29-ти август до 2-ри септември. Локацијата на одржување е просторот пред спортскиот центар „Борис Трајковски“, за [...]

August 7, 2012 Кригла Пиво Кригла Фестивали 1

Најстарата скопска кригла за пиво

Најстарата скопска кригла за пиво

Во еден од скопските локали во Дебар Маало се наоѓа најстарата зачувана кригла пиво во Скопје, а најверојатно и во Македонија. За оваа кригла најпрвин пишуваше археологот Василка Димитровска на Arheo.com.mk, а потоа и Данило Коцевски, хроничарот на град Скопје во дневниот весник Вест. Според Василка, криглата потекнува од 1908 година од пиварницата која се [...]

May 20, 2012 Кригла Пиво Кригла Пиво 1