Кригла Пиво

Рецепт

Полнети лепчиња

Полнети лепчиња

Овие мали воздушести лепчиња со пиво, се навистина добро ладно предјадење или мезе за викенд дружба со пријателите. Лепчињата со пиво се навистина лесни за приготвување и можете да ги наполните со било каква крем салата, но наш предлог е тоа да биде со француска или пилешка салата. Време за подготовка: околу 40 минути. Потребни [...]

September 14, 2012 Кригла Пиво Кригла Храна 0

Лепче со пиво

Лепче со пиво

Брзо и лесно лепче направено со пиво. Воздушесто, меко и вкусно. Гостински пост на Ситно Сецкано. Состојки: 3 шољи сенаменско брашно 1 кесичка прашок за пециво 1 лажичка сол 330 ml пиво Измешајте ги сите состојки со лажица или вилушка додека не се соединат убаво. Префрлете го тестото во калап намачкан со масло и малку [...]

April 23, 2012 Кригла Пиво Кригла Храна 1

Пилешки копани во пиво

Пилешки копани во пиво

Пилешки копани во пиво – гостински рецепт на Теа Трповска: Потребно е: 6 пилешки копани Сол Црвен пипер Мајчина душичка Малку масло 2 чешниња лук 500-700 мл светло пиво   Подготовка: Пилешките копани ставете ги во длабок сад. Зачинете ги со сол, црвен пипер и мајчина душичка, колку да бидат покриени од сите страни. Попрскајте [...]

February 16, 2012 Кригла Пиво Кригла Храна 0