Кригла Пиво

Рецепт

Goiß коктел

Goiß коктел

Онака понеделнички сакаме да започнеме со еден вкусен рецепт за коктел од наша пријателка, читателка и верен консуматор на пивото, Марина Лазаровска. Марина моментално е во Германија и од таму ни испраќа еден невообичаен рецепт за комбинација на пиво, кока кола и ликер. Еве го нејзиниот коктел: Goiß  (гојс = јаре на баварски) е чудна, [...]

November 19, 2012 Кригла Пиво Кригла Храна 1

Филети риба со пиво

Филети риба со пиво

Препорачаната доза на јадење риба е 2-3 пати неделно, поради богатите нутритивни вредности, содржајноста на омега 3, витамини Б и Д, протеини, калциум и железо. За жал кај нас рибата се помалку се наоѓа на домашната трпеза, некогаш поради потешкотијата во спремањето, лошиот мирис после јадењето и најголемата мака на сите нас – чистењето на [...]

November 16, 2012 Кригла Пиво Кригла Храна 0

Белгиски вафли со пиво

Белгиски вафли со пиво

Минатиот пат „бевме“ во Америка со американските палачинки, овојпат „одиме“ во Белгија, со рецепт за белгиски вафли. За да можете да подготвите вафли, потребен ви е специјален тостер за вафли (со пошироки решетки на калапот) кој можете да го најдете прилично лесно и за добра цена. Но сепак тајната на добрите белгиски вафли не е [...]

November 9, 2012 Кригла Пиво Кригла Храна 0

Американски палачинки

Американски палачинки

Постојано ги експлоатираме рецептите за јадења или пијалоци кои содржат пиво и можеме да кажеме дека овој е еден од најлесните и најприфатените од јадачите – не сме слушнале некој до сега да не јаде палачинки 🙂 Потребни состојки: 1 чаша сенаменско брашно ¼ чаша бел шеќер ¾ мала лажица прашок за пециво ½ мала [...]

November 2, 2012 Кригла Пиво Кригла Храна 1

Макарони со кашкавал, сланина и пиво

Макарони со кашкавал, сланина и пиво

Штом наидовме на рецептов, решивме да го споделиме со вас, поради самите состојки кои ни се синоним за поладното, есенско време. Па редно беше да ставиме нешто со сланинче и ние 🙂 Потребни состојки: 250 грама макарони (пожелно со помали форми) 4 ленти сланина 200 грама кисела павлака 1 јајце 2/3 чаша светло пиво 200 [...]

October 26, 2012 Кригла Пиво Кригла Храна 0

Колачи – Пивки

Колачи – Пивки

Во чест на традиционалните рецепти и јадења со пиво, оваа недела одбравме добро познат рецепт за колачи, наречени пивки. Верувајте ни дека се зачудивме од варијациите на рецептов, како и тоа што некаде ги нарекуваат Пивки, а некаде Пиварки. Како и да се, овие колачи, мојата мајка ги нарекува Пивки, а јас го споделувам со [...]

October 19, 2012 Магдалена Јовеска Кригла Храна 0

Пивски мафини

Пивски мафини

Овојпат одбравме навистина лесен десерт за подготовка, што може многу брзо да го запаметете и да го подготвувате секогаш кога ќе имате помал избор на намирници. Се надеваме дека ќе ни опростите што името на рецептот го адаптиравме вака, избегнувајќи да го наречеме според неговото оригинално англиско име „beer muffins“. Ако имате посоодветен превод за зборот [...]

October 12, 2012 Кригла Пиво Кригла Храна 0

Лути пилешки крилца со пиво

Лути пилешки крилца со пиво

Оваа убава сончева октомвриска недела, решивме да споделиме рецепт за маринирани пилешки крилца и копани во лут сос со пиво. Се надеваме дека ќе ви се допадне рецептов и ќе споделите оценка подолу во коментар. Потребни состојки: 1 килограм пилешки крилца и копани 1/3 чаша брашно 2/3 чаша светло пиво ¼ чаша соја сос 2 [...]

October 5, 2012 Кригла Пиво Кригла Храна 2

Топено сирење со печен лук и пиво

Топено сирење со печен лук и пиво

Самиот наслов на рецептот ни прозвучува егзотично, но верувајте се работи за навистина едноставен рецепт и мноооогу вкусно топло предјадење. Ова макало, може да го конзумирате со вашето омилено лепче или со домашно подготвени фурнарини со сусам, сето тоа исплакнато со светло пиво по ваш избор. Потребни состојки: 2 големи главици лук 2 големи лажици [...]

September 28, 2012 Кригла Пиво Кригла Храна 0

Компир салата со прелив од пиво

Компир салата со прелив од пиво

Веќе ни станува редовна пракса, пред да започне викендот да ве изненадуваме со рецепти кои би можеле да ги подготвувате и секако консумирате со пиво. Со цел да ја отвориме таа есенско/зимска сезона на јадења, одлучивме овојпат да споделиме навистина вкусна салата од компири со прелив со пиво. Време на подготовка: 35 минути Потребни состојки: [...]

September 21, 2012 Кригла Пиво Кригла Храна 1