Кригла Пиво

Рецепт

Свински ребра во сос од пиво

Свински ребра во сос од пиво

Состојки за 4 лица: 900 г. свински ребра 1 главица кромид 2 чешниња лук 1 чили пиперче 0.3 л. пиво сол, бибер, зејтин Начин на подготовка: Свинските ребра се чистат од вишокот маснотии, им се додаваат сол и бибер и се пропржуваат околу 10 минути на скара (само малку да се карамелизираат) или во тавче. [...]

September 12, 2015 Кригла Пиво Кригла Храна 0

Посен колач со пиво

Посен колач со пиво

Расположени сте да влезете во кујна и да се пробате во подготовка на еден брз и едноставен за правење посен колач со пиво? Состојки: 500 мл. светло пиво 2 чаши шеќер 200 мл. зејтин 2 чаши мелени ореви 3 чаши брашно прашок за пециво домашен џем Начин на подготовка: Пивото мешајте го со шеќерот се [...]

March 31, 2015 Кригла Пиво Кригла Храна 0

Како да подготвите пијано пиле [инфографик]

Како да подготвите пијано пиле [инфографик]

Пред некој ден ви го претставивме блогот BeerBase, а денеска од кај нив ќе го преземеме инфографикот кој што го изработиле за тоа како да го подготвите познатиот рецепт за beer can chicken односно кај нас познат како пијано пиле или некаде се среќава како кокошка на пиво 🙂 Доколку се одлучите да го подготвите, [...]

January 25, 2015 Кригла Пиво Кригла Храна 1

Топен кашкавал со пиво и зелени јаболка

Топен кашкавал со пиво и зелени јаболка

Повторно нов предлог рецепт за добра дружба со пријатели со ладно пиво 😉 Насловот овојпат го кажува и самиот рецепт и без понатамошно должење, ви го преставуваме ова интересно мезе, особено интересно доколку сакате да импресионирате некој, кој не се плаши да експериментира во исхраната и да пробува нови работи. Потребни состојки: 1 леб багет, [...]

May 24, 2013 Кригла Пиво Кригла Храна 0

Boilmaker

Boilmaker

Кога зборуваме за коктели со пиво, не можеме да го прескокнеме добро познатиот Boilmaker, дамнешен фаворит на студентите и младите луѓе. Начинот на подготовка е навистина лесен и едноставен. Нарачувате голема кригла светло пиво (вашето омилено се разбира) и една чашка бурбон. Ја пропуштате чашата бурбон во криглата пиво и пиете. Некои луѓе го пијат [...]

May 10, 2013 Кригла Пиво Кригла Храна 0

Велигденска јајце салата (Два неодоливи рецепти)

Велигденска јајце салата (Два неодоливи рецепти)

Во тренд сме со настаниве, а и башка знаеме дека за Велигденските празници ќе имате вишок јајца кои сигурно не сакате да ги голтате така на суво 🙂 Затоа одлучивме да ви предложиме две салати кои се малку поинакви и можете да ги подготвите многу лесно, а одбравме токму две затоа што едната е за [...]

May 4, 2013 Кригла Пиво Кригла Храна 0

Коктел со пиво – Black Velvet

Коктел со пиво – Black Velvet

Овојпат од јадења и мезе се префрламе на вкусен коктел со пиво 🙂 Ако сакате да пробате нешто ново кое вклучува комбинација од два добри пијалоци, тогаш ви го предлагаме коктелот Black Velvet. Потребни состојки: Темно пиво – Guinness, Темно Лашко или друго по ваш избор Шампањско – по можност Brut Начин на подготовка: Во [...]

April 26, 2013 Кригла Пиво Кригла Храна 0

Колачи Cupcakes со пиво

Колачи Cupcakes со пиво

По малку подолга пауза се враќаме со петочните рецепти, кои се предлог јадења, десерти и мезиња за вашите викенд дружби. Овојпат предлагаме навистина популарен вид на колачи наречени Cupcakes – за жал немаме соодветен превод на македонски 🙁 Овие колачи се вкусна комбинација на мафини и фил и малку темно пиво 😉 Потребни состојки: За колачите: [...]

March 15, 2013 Кригла Пиво Кригла Храна 0

Панирани лигњи во тесто од пиво

Панирани лигњи во тесто од пиво

Целосното име на рецептов, кое не можевме да го напишеме во насловот е: „Панирани лигњи во тесто од пиво и сос со мајонез, лук и лимон“ – долго е, нели? 🙂 Со оглед дека денес е петок и некои од вас практикуваат посна исхрана, можат да го изостават сосот со мајонез 😉 Потребни состојки: ½ [...]

February 22, 2013 Кригла Пиво Кригла Храна 0

Маринада со Guinness и сенф

Маринада со Guinness и сенф

Претходниот пат зборнавме малку повеќе за тоа кои се предносите на користење на маринада како претходна обработка и подготовка на месото, во рецептот за маринада од пиво и ѓумбир. Сега ви предлагаме малку подруг рецепт за маринада, конкретно наменета за говедско месо, бифтек. Потребни состојки: ½ чише пиво Guinness 2 големи лажици сенф 1 големо [...]

February 8, 2013 Кригла Пиво Кригла Храна 0