Кригла Пиво

Репортажа

Отворање на Пивофест 2012

Отворање на Пивофест 2012

Синоќа започна 10-тото јубилејно издание на Пивофест во Прилеп. Првата вечер настапија Conquering Lion, Ras Zacharri, С.А.Р.С. и Дубиоза Колектив. Погледнете ја фото галеријата од отворањето на фестивалот и од настапите на Conquering Lion од Тетово и гостинот од Јамајка, Ras Zacharri. [...]

July 13, 2012 Кригла Пиво Кригла Репортажа 1

Македонија-Чешка (ЕП во ракомет, Србија 2012)

Македонија-Чешка (ЕП во ракомет, Србија 2012)

Во последниот решавачки натпревар од групната фаза на европското ракометно првенство во Србија, Македонија ја совлада Чешка со резултат од 27-21 и нашите ракометари ни обезбедија пласман во вториот круг каде ќе играме уште 3 натпревари во Белград со домаќинот, Данска и Полска. Пеколната атмосфера на самиот натпревар сигурно веќе ја забележавте на телевизија и [...]

January 20, 2012 Кригла Пиво Кригла Репортажа 0

Македонија-Германија (ЕП во ракомет, Србија 2012)

Македонија-Германија (ЕП во ракомет, Србија 2012)

Во вториот натпревар по групи на европското ракометно првенство во Србија, Македонија загуби од репрезентацијата на Германија со 24-23. Салата Чаир и на овај натпревар беше преполна и ечеше од песните на околу 4.000 навивачи. За жал тоа не беше доволно за победа на нашиот тим иако цело време имавме добра игра и поволен резултат. [...]

January 18, 2012 Кригла Пиво Кригла Репортажа 1

Македонија-Шведска (ЕП во ракомет, Србија 2012)

Македонија-Шведска (ЕП во ракомет, Србија 2012)

Македонската ракометна репрезентација вчера го одигра првиот натпревар на европското првенство за мажи во Србија каде ремизираше 26-26 со неколкукратниот европски и светски шампион Шведска. Во Ниш се присутни огромен број навивачи од сите делови на Македонија кои ја исполнија салата Чаир и направија фантастична атмосфера и беа најгласни тогаш кога им требаше помош на [...]

January 16, 2012 Кригла Пиво Кригла Репортажа 1

Car Show 2011 (Прилеп, 11.10.2011)

Car Show 2011 (Прилеп, 11.10.2011)

По повод националниот празник 11 Октомври, денеска во Прилеп беше организирано автомобилскотo шоу „Car Show 2011“ кое претендира да стане традиционален собир на љубителите на автомобили во нашата држава. Автомобилите беа поделени и се натпреваруваа за награди во 2 категории, олдтајмери и тјунинг. Манифестацијата се одржа на булеварот „Гоце Делчев“ во центарот на градот, а [...]

October 11, 2011 Кригла Пиво Кригла Репортажа 0

Пиволенд 2011

Пиволенд 2011

Пиволенд 2011 што по 4-ти пат се одржа во Скопје беше последниот од трите летни фестивали на пивото во Македонија. Главното обележје беше промената на локацијата, од Кале на паркингот пред спортскиот центар „Борис Трајковски“. На овој начин имаше подобра поставеност и поголема прегледност на различните штандови, многу помалку прашина и поголема присутност на повозрасна публика. [...]

September 7, 2011 Кригла Пиво Кригла Репортажа 2

Bitola Open City Festival (26.08.2011)

Bitola Open City Festival (26.08.2011)

Битола отворен град беше манифестацијата која повторно го предизвика нашето внимание да се вратиме во овај град 2 недели после Акто фестивалот. Десеттото издание на овај младински фестивал како и досега беше во организација на Младинскиот Културен Центар при што се одржаа бројни манифестации. Главниот настан беше во петокот кога на олимпискиот базен во Битола [...]

August 28, 2011 Кригла Пиво Кригла Репортажа 2

Акто Фест 2011 во Битола (12.08.2011)

Акто Фест 2011 во Битола (12.08.2011)

Акто Фест е Фестивал за современи уметности што се одржува по 6-ти пат во Битола. Овај фестивал е дел од Битолското културно лето Битфест, а за своја цел ја наведуваат отварањето на културните рамки на едно современо општество преку нивно ре-поставување и дефинирање во нов контекст. Како дел од програмата на овај фестивал беше и [...]

August 14, 2011 Кригла Пиво Кригла Репортажа 1

Охридски Пиво Фест 2011

Охридски Пиво Фест 2011

После Пиво Фест во Прилеп, следна дестинација на Кригла Пиво овај викенд беше Охридскиот Пиво Фест кој што се одржа по втор пат од 28 до 31 Јули на спортскиот комплекс Билјанини Извори. Ние ги проследивме првите 3 вечери кога на програмата беа неколку познати рок и хип-хоп изведувачи од Македонија и од поранешните ЈУ [...]

August 2, 2011 Кригла Пиво Кригла Репортажа 0

Мото Фест 2011

Мото Фест 2011

Традиционалниот моторџиски фестивал организиран од „Ноќни Волци“ оваа година го донесе враќањето на сцената на метал бендот Санаториум. Тие настапија во саботата на 11 Јуни, вториот ден од фестивалот. Првиот ден настапуваа: Uikeda, Brchki Rock Band и Day Off. Како загревање за Санаториум настапи прилепскиот блуз бенд, CrossRoad Blues Band со повеќе блуз кавери и [...]

June 14, 2011 Кригла Пиво Кригла Репортажа 0