Кригла Пиво

Репортажа

На пиво во Истанбул

На пиво во Истанбул

Посетата на маркетинг конференцијата Webit во Истанбул ја искористивме да прошетаме малку во овај град, да испиеме некое пиво, да пробаме турска храна и да направиме една репортажа за вас. Кога ќе се спомене Турција и нивното пиво сигурно ве асоцира на Ефес (Pilsen, Dark, Light, Ice…). Овај бренд е препознатлив за пивската индустрија во [...]

October 18, 2012 Кригла Пиво Кригла Репортажа 2

Саботна вечер на Пиволенд 2012

Саботна вечер на Пиволенд 2012

Претпоследната вечер од годинешното издание на Пиволенд ја одбележаа настапите на странските изведувачи Triad од Италија, Негатив од Србија, Елементал од Хрватска и Baildsa од Грција. Негатив и Елементал се добро познати бендови на македонската публика и очекувано беше да направат одлична забава каде посетителите ги пееја песните од збор до збор. За крај на [...]

September 2, 2012 Кригла Пиво Кригла Репортажа 0

Отворање на Пиволенд 2012

Отворање на Пиволенд 2012

Со настапите на македонските рок легенди Last Expedition и гостите од Србија, Бајага & Инструктори започна петтото издание на скопскиот фестивал на пивото Пиволенд 2012 кој се одржува под мотото: „Дојди! Види! Испиј!“ и ќе трае до недела, 2-ри септември. Најавени се повеќе од 20 видови на пиво и над 30 музички настапувачи на двете [...]

August 30, 2012 Кригла Пиво Кригла Репортажа 0

Битола отворен град 2012

Битола отворен град 2012

Како финале на единаесеттото издание на Интернационалниот младински арт фестивал „Битола отворен град“ 2012, синоќа на ракометното игралиште настапија Фолтин, Рамбо Амадеус со неговиот бенд и Хладно Пиво. Организатор на манифестацијата беше Младинскиот културен центар од Битола. Хрватите Хладно Пиво беа ѕвезди на вечерта промовирајќи го новиот албум. Во петокот самостоен концерт имаа во Скопје [...]

August 26, 2012 Кригла Пиво Кригла Репортажа 1

Петок 13 – пивофестовски страшен

Петок 13 – пивофестовски страшен

За сите кои бевте, сите кои сакавте да одите, а не стигнавте и за сите на кои ни на крај памет не им текнало дека би можеле да идат на овогодинешниот Пивофест… накратко, моите импресии од првото посетување на овој фестивал. Постанувајќи традиција која трае веќе 10 години, прилепскиот Пивофест станува зачестено споменуван настан, посетуван [...]

July 18, 2012 Магдалена Јовеска Кригла Репортажа 0

Галерија од последната вечер на Пивофест 2012

Галерија од последната вечер на Пивофест 2012

Дојдовме до крајот. Последната вечер на годинешниот Пивофест беше одбележана со огномет и роденденска торта за јубилејот, 10 години постоење на фестивалот. Во однос на програмата се случи една промена во изведувачите, на местото на Наум Петрески настапи групата Биоритам. После нив следуваа главните ѕвезди на вечерта, Петар Грашо и Лепа Брена, а измеѓу нив [...]

July 16, 2012 Кригла Пиво Кригла Репортажа 0

Пивофест 2012 – Ден 3

Пивофест 2012 – Ден 3

Настапите на Мирослав Илиќ, Џеј и Жељко Јоксимовиќ, како и јавното запросување на сцена ја одбележаа третата вечер од фестивалот на пивото во Прилеп. Фестивалот поминува без никакви инциденти, со рекордна посетеност и огромни количини на испиено пиво и изедена скара. Кулминацијата се очекува за вечерва кога ќе настапи Лепа Брена. [...]

July 15, 2012 Кригла Пиво Кригла Репортажа 0

Прилеп се журкаше до сабајле

Прилеп се журкаше до сабајле

После завршувањето на настапот на Кирил Џајковски на главната сцена, втората вечер на Пивофест 2012 продолжи на малата камена бина каде музика пуштаа DJ IceberG & DJ LephonQ. Забавата траеше скоро до 06.00 часот утрото. Погледнете ги фотографиите од најупорните посетители кои се журкаа на електронската музика, консумираа, но и се „бањаа“ во пиво 🙂 [...]

July 14, 2012 Кригла Пиво Кригла Репортажа 0

Фото репортажа од втората вечер на Пивофест 2012

Фото репортажа од втората вечер на Пивофест 2012

Помина и втората вечер од Пивофест 2012 во Прилеп на која што настапија Crossroad Blues Band, Влатко Стефановски Трио, Есма Реџепова и Кирил Џајковски со својата екипа. Во меѓувреме имаше натпревар во брзо пиење пиво и журка на камената бина која што траеше до раните утрински часови. Каква беше атмосферата во раните утрински часови ќе [...]

July 14, 2012 Кригла Пиво Кригла Репортажа 0

С.А.Р.С. и Дубиоза Колектив на Пивофест 2012

С.А.Р.С. и Дубиоза Колектив на Пивофест 2012

После официјалното отворање на Пивофест 2012, следуваше настапот на главните ѕвезди за првата вечер, С.А.Р.С. од Србија и нас добро познатите Дубиоза Колектив од Босна и Херцеговина. Тие беа жестоки и расположени како и секогаш, а публиката речиси сите песни ги пееше заедно со бендовите. Веројатно нема потреба да пишуваме колку беше добра забавата бидејќи [...]

July 13, 2012 Кригла Пиво Кригла Репортажа 0