Кригла Пиво

Прилеп

Пивофест 2014: Бесплатно пиво и бесплатни возови

Пивофест 2014: Бесплатно пиво и бесплатни возови

Пакомак и оваа година ќе биде присутен на фестивалот на пивото во Прилеп кој ќе се одржи овој викенд со цел да влијае врз свеста на посетителите за зачување на околината. За 7 празни пластични чаши или за 3 стаклени пивски шишиња кои ќе бидат донесени на нивниот штанд добивате купон за гратис точено пиво: [...]

July 16, 2014 Кригла Пиво Кригла Фестивали 0

Urban Music Festival во Прилеп

Urban Music Festival во Прилеп

После првото успешно издание, годинава по втор пат се организира „Urban Music Festival“ во Прилеп, еден малку поинаков настан под отворено небо, каде младите ќе можат да уживаат во урбаните музички звуци пред претстојниот Пивофест 2014. Оваа година фестивалот се одржува на 11ти и 16ти јули на градскиот базен „Маркови Кули“. Првиот фестивалски ден е [...]

July 3, 2014 Кригла Пиво Кригла Музика 0

Наскоро академија за пиво во Прилеп

Наскоро академија за пиво во Прилеп

Прилепската пиварница денеска најави дека наскоро ќе отвори Академија за пиво, на која ќе говорат експерти за пиво од Германија, Австрија и останати европски земји. Академијатa ќе биде по повод јубилејот, 90 години постоење на пиварницата кој се одбележува оваа година со неколку манифестации и активности кои ќе бидат во насока на промовирање на културата [...]

March 19, 2014 Кригла Пиво Кригла Пиво 0

Нови имиња на Пивофест 2013

Нови имиња на Пивофест 2013

Владо Георгиев, Даниела Мартиновиќ, Халид Бешлиќ и Вера Јанковиќ се новите имиња кои ќе настапуваат на годинешниот Пивофест во Прилеп. Тие им се придружуваат на веќе потврдените 2CELLOS, Горан Бреговиќ и Inna. Потсетуваме дека Пивофест 2013 ќе се одржува од 18-21 јули на стандардната локација. Еве го засега нецелосниот распоредот на изведувачи: 18 јули: 2CELLOS [...]

June 13, 2013 Кригла Пиво Кригла Фестивали 24

Горан Бреговиќ и Inna на Пивофест 2013

Горан Бреговиќ и Inna на Пивофест 2013

Горан Бреговиќ заедно со неговиот Оркестар за свадби и погреби ќе го затворат годинешното издание на Пивофест во Прилеп на 21-ви јули. Бреговиќ е познат како основач и лидер на еден од најпознатите рекенрол состави во поранешна Југославија, Бијело Дугме и како композитор на музика за филмовите на Емир Костурица. Има напишано песни и за [...]

June 3, 2013 Кригла Пиво Кригла Фестивали 1

2CELLOS го отвораат Пивофест 2013

2CELLOS го отвораат Пивофест 2013

Во исчекување на целосната програма на Пивофест 2013, засега официјално можеме да објавиме само дека на првиот ден од фестивалот на 18 јули ќе настапат хрватските челисти 2CELLOS. Дуото на Лука Шулиќ и Стјепан Хаусер се стекна со светска слава со преработката на познатата песна „Smooth Criminal“ од Мајкл Џексон која имаше огромен број на [...]

May 21, 2013 Кригла Пиво Кригла Фестивали 3

Најава за Пиво-Фест 2013 во Прилеп

Најава за Пиво-Фест 2013 во Прилеп

Единаесеттото издание на фестивалот на пивото и скарата во Прилеп – Пивофест, оваа година ќе се одржува од 18 до 21 јули. Организаторите и локалната самоуправа најавуваат досега најбогата музичка програма, но и најголем избор на пиво и скара. Една од најубавите новости треба да биде унифицираната музика на сите штандови, а исто така се [...]

April 13, 2013 Кригла Пиво Кригла Фестивали 50

Осврт кон Пивофест 2012

Осврт кон Пивофест 2012

Заврши 10-тото јубилејно издание на Пивофест во Прилеп и време е да направиме еден завршен осврт кон годинешниот фестивал. Некои од нас се присутни и го следат фестивалот уште од првата година, а некои за прв пат ја осетија пивофестовската атмосфера. Да започнеме од организацијата која оваа година беше на највисоко ниво и со минимални [...]

July 18, 2012 Кригла Пиво Кригла Репортажа 1

Галерија од последната вечер на Пивофест 2012

Галерија од последната вечер на Пивофест 2012

Дојдовме до крајот. Последната вечер на годинешниот Пивофест беше одбележана со огномет и роденденска торта за јубилејот, 10 години постоење на фестивалот. Во однос на програмата се случи една промена во изведувачите, на местото на Наум Петрески настапи групата Биоритам. После нив следуваа главните ѕвезди на вечерта, Петар Грашо и Лепа Брена, а измеѓу нив [...]

July 16, 2012 Кригла Пиво Кригла Репортажа 0

Пивофест 2012 – Ден 3

Пивофест 2012 – Ден 3

Настапите на Мирослав Илиќ, Џеј и Жељко Јоксимовиќ, како и јавното запросување на сцена ја одбележаа третата вечер од фестивалот на пивото во Прилеп. Фестивалот поминува без никакви инциденти, со рекордна посетеност и огромни количини на испиено пиво и изедена скара. Кулминацијата се очекува за вечерва кога ќе настапи Лепа Брена. [...]

July 15, 2012 Кригла Пиво Кригла Репортажа 0