Кригла Пиво

Пиво

AC/DC со пиво во Австралија – Rock Or Bust

AC/DC со пиво во Австралија – Rock Or Bust

AC/DC ќе издадат лимитирана серија на пиво кое ќе се вика Rock Or Bust за време на нивните концерти во Австралија во месец ноември. Пивото кое е насловено според нивниот последен албум, ќе се продава во Aldi супермаркетите во лименки и буриња од 5 литри. Сепак ова не е прв алкохолен пијалок кој што го [...]

September 23, 2015 Кригла Пиво Кригла Пиво 0

Топ 5 факти за пивото

Топ 5 факти за пивото

5 интересни факти за пивото од WatchMojo.com кои што најверојатно ги знаете, но секогаш е добро да се потсетиме на нив. Плус видеото е убаво спакувано со едни од најдобрите сцени од Симпсонови 🙂 [...]

September 18, 2015 Кригла Пиво Кригла Видео 0

Metallica со своја лимитирана серија на пиво во Quebec

Metallica со своја лимитирана серија на пиво во Quebec

Metallica, најпознатиот метал бенд на сите времиња, во партнерство со канадската пивска компанија Labatt ќе произведе лимитирана серија на свое брендирано пиво. Пивото ќе биде достапно веќе од 28 септември на територијата на Quebec. Металика претходно ќе одржи 2 концерти на 14.09 и 16.09 на отворањето на новиот Centre Vidéotron во Quebec City кој што ќе [...]

September 15, 2015 Кригла Пиво Кригла Пиво 1

Како да наздравите низ светот

Како да наздравите низ светот

Пивскиот блог Lets’ Grab a Beer направиле одлично видео кое може да ни помогне да ги разбереме навиките за наздравување низ различни земји. Додека најчесто ние сме навикнати да наздравуваме со чукање на чашите, тоа може да биде неприфатливо и навредливо во Унгарија. Во Кина морате да ја држите чашата пониско од домаќинот како знак [...]

August 8, 2015 Кригла Пиво Кригла Пиво 0

Како да изладите пиво за 5 минути?

Како да изладите пиво за 5 минути?

Доколку маркетот во маало одлучил да штеди струја или ви доаѓаат ненајавени гости, а пивото не го чувате во фрижидер, еве еден трик како за помалку од 5 минути да имате грч ладно пиво. Чекор 1: Земете некое поголемо метално тенџере од дома и наполнете го со мраз. Чекор 2: Додадете вода во тенџерето. Чекор [...]

June 30, 2015 Кригла Пиво Кригла Пиво 0

Најевтиното пиво на Октоберфест 2015 ќе чини 10 евра

Најевтиното пиво на Октоберфест 2015 ќе чини 10 евра

Познати се цените за годинешниот Октоберфест кој што ќе се одржи од 19-ти септември до 4-ти октомври во Минхен. Најевтината кригла од 1л. пиво (позната како Maß) ќе изнесува 10 евра, додека најскапата 10.40 евра. Минатата година најевтиното пиво се купуваше за 9.70 евра. Во продолжение и цените на сите пива, како и споредбата на цените [...]

June 28, 2015 Кригла Пиво Кригла Фестивали 0

Чувството кога за првпат пробувате craft пиво

Чувството кога за првпат пробувате craft пиво

Видеово е направено од Bierdeluxe, германска онлајн продавница за пиво и прикажува реакции на различни луѓе од различни возрасни групи кои што за првпат пробуваат craft пиво. [...]

June 21, 2015 Кригла Пиво Кригла Видео 0

Behemoth со свое пиво – Sacrum

Behemoth со свое пиво – Sacrum

Полскиот блек метал бенд Behemoth, во соработка со пиварницата Perun произведе сопствено пиво кое ќе се вика Sacrum. Пивото кое е pale ale содржи 6.2% алкохол и во продажба ќе се најде од 12 мај. Behemoth, кои пред само неколку недели имаа концерт во Македонија, им се придружуваат на Iron Maiden, Mastodon, Motorhead, KISS, Sepultura, [...]

May 1, 2015 Кригла Пиво Кригла Пиво 0

Топ 10 типови на германски пива

Топ 10 типови на германски пива

Доколку сакате да научите нешто повеќе за типовите пива во Германија, тогаш погледнете го ова забавно но и поучно видео. [...]

April 21, 2015 Кригла Пиво Кригла Видео 0

Колку чини кригла пиво во големите градови низ светот?

Колку чини кригла пиво во големите градови низ светот?

Според истражувањето на Deutsche Bank кои што ги споредувале трошоците за живот во најголемите градови во светот, најскапа кригла пиво (500мл) во бар односно паб се плаќа во Париз – 7.60 долари, потоа во Сингапур – 7.28 долари, во Њујорк – 7 долари, додека најевтино пиво има во Јоханесбург – 1.82 долари. Еве ги и [...]

April 16, 2015 Кригла Пиво Кригла Пиво 0