Кригла Пиво

Пиво

Македонија меѓу земјите со најлошо пиво во Европа?

Македонија меѓу земјите со најлошо пиво во Европа?

Thrillist, познат портал за храна и пијалоци направи рангирање на сите држави во Европа според пивата што се произведуваат во секоја земја. Македонија е рангирана на 43-тото место како една од земјите со најлошо пиво, зад нас останувајќи само Сан Марино, Лихтенштајн, Монако и Ватикан. Изненадувачки од соседите прилично лошо е рангирана Србија на 39-тото [...]

January 26, 2016 Кригла Пиво Кригла Пиво 0

Српскиот хип-хоп состав Bad Copy со свое пиво

Српскиот хип-хоп состав Bad Copy со свое пиво

Српскиот хип-хоп бенд Bad Copy кои што ја испеаја песната „Љубов или пиво“ сега конечно ќе имаат свое брендирано пиво. Производството е на најпопуларната мала пиварница на овие простори Kabinet Brewery, додека дизајнот на етикетата е на Braća Burazeri. Според информациите се работи за светло ејл пиво со 5,6% алкохол, матно, непастеризирано и нефилтрирано кое [...]

December 10, 2015 Кригла Пиво Кригла Пиво 0

Opeth со Imperial Stout пиво

Opeth со Imperial Stout пиво

Шведскиот метал бенд Opeth се приклучи на долгата низа рок и метал бендови кои имаат свое пиво. Во соработка со пиварницата Northern Monk од Лидс, Велика Британија го претставија нивното прво пиво, imperial stout со 9.2% алкохол. Се работи за лимитирана серија од 1700 шишиња по 660мл. а е направено по повод 25 годишнината од [...]

December 8, 2015 Кригла Пиво Кригла Пиво 0

Каде да пиете пиво во Њујорк

Каде да пиете пиво во Њујорк

YouTube каналот The Craft Beer Channel со нова видео репортажа, овојпат со избор од неколку одлични места каде што може да пиете craft пива доколку го посетите Њујорк. [...]

December 5, 2015 Кригла Пиво Кригла Пиво 0

Првото Call of Duty пиво

Првото Call of Duty пиво

Гејмерите и љубителите на пиво во Австралија ќе можат да уживаат во пивото направено по повод излегувањето на новата игра: Call of Duty: Black Ops III. Black Hops III –  Midnight Pale Ale е произведено од малата независна craft пивара „Black Hops“. Кога нè контактираа од Activision мислевме дека е некоја шега и не можевме [...]

November 24, 2015 Кригла Пиво Кригла Пиво 0

Доколку понеделник беше пиво…

Доколку понеделник беше пиво…

Извор: 9gag.com [...]

November 9, 2015 Кригла Пиво Кригла Хумор 0

Различни типови на чаши за пиво [инфографик]

Различни типови на чаши за пиво [инфографик]

Доколку сакате да го искусите најдоброто од секое пиво, тогаш треба да се погрижите И да го пиете од соодветна чаша. Различните типови на чаши овозможуваат да се задржи максимум карбонизација на пивото, да се формира убава пена или подобро да се почувствува специфичната арома. Во продолжение инфографик со објаснување кој тип на чаша со [...]

November 2, 2015 Кригла Пиво Кригла Пиво 0

Cannibal Corpse со свое брендирано пиво – Amber Smashed Face

Cannibal Corpse со свое брендирано пиво – Amber Smashed Face

Death metal ветераните од Флорида, Cannibal Corpse се приклучуваат на големата група бендови кои што имаат свое пиво. Во соработка со „Three Floyds Brewing Company“ од малото градче Munster во Индијана наскоро ќе го пуштат во продажба пивото „Amber Smashed Face“ насловено по нивната најпозната песна „Hammer Smashed Face“. Eтикетите на пивските шишиња ги изработил [...]

October 15, 2015 Кригла Пиво Кригла Пиво 0

Доколку твојот блог беше пиво… [инфографик]

Доколку твојот блог беше пиво… [инфографик]

Инфографикот на Visually oд 2013 го поставува прашањето: Доколку твојот блог беше пиво, кој тип на пиво би бил? Иако е постар, ни се виде доста интересен, особено еден од крајните заклучоци кој вели дека на блог и веб светот не им треба уште еден Bud Light. Погледнете подолу зошто 🙂   [...]

October 14, 2015 Кригла Пиво е-Кригла 0

Најдобрите 5 реклами за пиво

Најдобрите 5 реклами за пиво

Компилација од 5 најдобри пивски реклами. Иако некогаш сигурно сте ги гледале поединечно сите рекламни спотови, веруваме дека повторно ќе ви бидат интересни и смешни 🙂   [...]

September 30, 2015 Кригла Пиво Кригла Маркетинг 0