Кригла Пиво

Пиво

Локали со најскапо пиво во Прага

Локали со најскапо пиво во Прага

Прага е еден од најважните пивски градови и сигурно нема љубител на пиво што не би сакал да го посети. Honest Prague Guide е проект кој има за цел да ги информира странските туристи на замките кои што може да им ги направи локалното население, односно поединци кои што се обидуваат да извлечат што повеќе пари од [...]

February 23, 2017 Кригла Пиво Кригла Видео 0

Метал бендот Anthrax со свое пиво – Wardance

Метал бендот Anthrax со свое пиво – Wardance

Уште еден бенд се запишува на се подолгата листа на музичари со свои брендирани пива. Се работи за Anthrax, thrash метал бендот кој што заедно со Butternuts Beer & Ale Brewery го најавија излегувањето во продажба на Wardance, пејл ејл пиво со 5.5% алкохол. Пивото ќе биде во продажба од 27 март, најпрво само во Њујорк во места [...]

January 26, 2017 Кригла Пиво Кригла Пиво 0

Комбинирање пиво и јога, нов светски тренд

Комбинирање пиво и јога, нов светски тренд

Јогата како активност веќе години наназад е позната во светот и во неа уживаат илјадници луѓе. Но, што може да придонесе кон нејзино популаризирање? Комбинирање со пиво 🙂 Практикувањето јога заедно со пиво веќе станува тренд во многу држави, не само во Германија од каде што се Emily и Jhula, сертифицирани јога инструктори и љубители на [...]

January 24, 2017 Кригла Пиво Кригла Пиво 0

Првото порно пиво во светот

Првото порно пиво во светот

Еден од најпопуларните порно сајтови xHamster во соработка со италијанската пиварница K&L го произведе првото порно пиво во светот. Според информациите се работи за белгиски Tripel пиво со 8.5% алкохол, направено со 5 видови на слад, 2 типа на хмељ, има црвенкаста боја со ноти на мед и коријандер. xHamster пивото е произведено од органски [...]

December 1, 2016 Кригла Пиво Кригла Пиво 0

Белгиското пиво на листата на УНЕСКО како културно наследство

Белгиското пиво на листата на УНЕСКО како културно наследство

UNESCO, организацијата на Обединетите нации за образование, наука и култура го додаде белгиското пиво на листата од нематеријални културни наследства во светот. Историјата на производството на пиво кое што го има скоро во секој град, дури и во секое село во Белгија е добро позната насекаде и ова претставува верификација на пивската култура во оваа [...]

November 30, 2016 Кригла Пиво Кригла Пиво 0

Стигна и Valar Dohaeris пивото од серијата „Game Of Thrones“

Стигна и Valar Dohaeris пивото од серијата „Game Of Thrones“

После 2 години од лансирањето на Valar Morghulis пивото, стигна и соодветниот одговор на Brewery Ommegang со Valar Dohaeris пиво од серијата „Game Of Thrones“. Valar Dohaeris е Tripel Ale со 9% алкохол и ја споделува комплексноста на сестринското пиво – Valar Morghulis Dubbel кое пак е малку послабо со 8% алкохол. Онаму каде што [...]

November 6, 2016 Кригла Пиво Кригла Пиво 0

Opeth со второ пиво – Communion Pale Ale

Opeth со второ пиво – Communion Pale Ale

Швеѓаните Opeth повторно соработуваа со пиварницата Northern Monk од Велика Британија за да направат второ пиво, но овој пат послабо за разлика од првото XXV Anniversary Imperial Stout. Communion e американски Pale Ale (APA) со 5.1% алкохол кој ќе се продава во 12 земји исклучиво во лименки. Името на пивото произлегува од последниот студиски албум на [...]

May 6, 2016 Кригла Пиво Кригла Пиво 0

Како се пие пиво за 3 секунди

Како се пие пиво за 3 секунди

Еве вака 🙂 [...]

May 4, 2016 Кригла Пиво Кригла Видео 0

Македонците просечно консумираат 31 литро пиво годишно

Македонците просечно консумираат 31 литро пиво годишно

Лингвистот и математичар, Jakub Marian кој претходно го анализирал животниот стандард, интелигенцијата и најчестите презимиња во Европа, сега се префрли на алкохол. Користејќи ги податоците од Светската здравствена организација за консумирање на алкохол тој изработи 2 мапи, една за пиво и една за вино со просечна косумација по глава на жител за секоја држава. Според [...]

April 20, 2016 Кригла Пиво Кригла Пиво 2

Спремно е третото Trooper пиво на Iron Maiden

Спремно е третото Trooper пиво на Iron Maiden

Откако постигнаа огромен успех и значајна продажба во 55 земји низ целиот свет на своето Trooper пиво, Iron Maiden одлучија во септември да извадат лимитирана серија од третото нивно пиво кое ќе се вика „Red ’n’ Black“, Пивото е насловено по песната „The Red And The Black“ од најновиот музички албум „The Book Of Souls“. [...]

March 22, 2016 Кригла Пиво Кригла Пиво 0