Кригла Пиво

Пивофест

Алтернативна сцена на Пивофест 2014

Алтернативна сцена на Пивофест 2014

Програмата на алтернативната сцена на Пивофест 2014 е малку скромна, но сигурно ќе сакаат да ја знаат сите што ќе присуствуваат во Прилеп наредниов викенд. Како и минатите години, сцената се наоѓа на камената бина веднаш до споменикот на Александар Македонски. Четврток – Future INC Петок – Dj Sinisha Сабота – Dj Dee (NYC) Недела – [...]

July 16, 2014 Кригла Пиво Кригла Фестивали 0

Пивофест 2014

Пивофест 2014

Пивофест 2014: 17.07 – 20.07 Програма на главна сцена: Четврток, 17-ти јули 2014 Joke (Франција) Даниел Кајмакоски (Македонија) The Toasters (САД) DJ Nas­tia Zoloto (Украина) First Enter­tain­ment (Хрватска) Петок, 18-ти јули 2014 Тијана и Тамара (Македонија) Игор Џамбазов (Македонија) Владо Јаневски (Македонија) Хладно Пиво (Хрватска) Сабота, 19-ти јули 2014 Фолклорно друштво од Австралија Ефто Пупиновски (Македонија) Тони [...]

June 20, 2014 Кригла Пиво Кригла Фестивали 8

Хладно Пиво и The Toasters на Пивофест 2014

Хладно Пиво и The Toasters на Пивофест 2014

Хрватскиот панк бенд Хладно Пиво и американските ска ветерани The Toasters ќе настапуваат на 18 јули на 12-тото издание на фестивалот на пивото во Прилеп. Се работи за два искусни бендови на чија музика никој не може да остани рамнодушен и да не заигра и сигурно одлично ќе се вклопат на пивски фестивал. Хладно Пиво [...]

May 6, 2014 Кригла Пиво Кригла Фестивали 2

Започна да се точи пиво во Прилеп

Започна да се точи пиво во Прилеп

Иако свеченото отворање и музичката програма започнуваат вечерва, веќе во Прилеп започнаа да пристигнуваат првите посетители и да се точи пиво. Еве како се движат цените на пивата: Скопско точено 0,4л – 50 ден. Скопско лименка 0,5л – 60 ден. Скопско радлер лименка 0,5л – 50 ден. Heineken лименка 0,5л – 99 ден. Amstel лименка [...]

July 18, 2013 Кригла Пиво Кригла Репортажа 1

Кригла од пластични шишиња за Пивофест

Кригла од пластични шишиња за Пивофест

Вкупно 370 пластични шишиња од пиво односно 15 кг. отпад се употребени за големата кригла што ја направи Пакомак за фестивалот на пивото во Прилеп. Криглата била работена 7 дена и ќе служи за собирање на отпадот што ќе го фрлаат посетителите на Пивофест кој ќе се одржува од 18-21 јули. Извор: Facebook страна на [...]

July 17, 2013 Кригла Пиво Кригла Пиво 0

Пивофест 2013

Пивофест 2013

Оваа недела започнува 11-тото издание на фестивалот на пивото во Прилеп кој ќе трае од 18-ти до 21-ви јули. Претходно ве известувавме за некои од главните музички ѕвезди кои ќе настапат, а сега во продолжение и официјална музичка програма на Пивофест 2013: Главна сцена: Четврток, 18-ти јули 2013 Зафир Хаџиманов Маја Оџаклиевска Вера Јанковиќ Драган [...]

July 15, 2013 Кригла Пиво Кригла Фестивали 2

Нови имиња на Пивофест 2013

Нови имиња на Пивофест 2013

Владо Георгиев, Даниела Мартиновиќ, Халид Бешлиќ и Вера Јанковиќ се новите имиња кои ќе настапуваат на годинешниот Пивофест во Прилеп. Тие им се придружуваат на веќе потврдените 2CELLOS, Горан Бреговиќ и Inna. Потсетуваме дека Пивофест 2013 ќе се одржува од 18-21 јули на стандардната локација. Еве го засега нецелосниот распоредот на изведувачи: 18 јули: 2CELLOS [...]

June 13, 2013 Кригла Пиво Кригла Фестивали 24

Горан Бреговиќ и Inna на Пивофест 2013

Горан Бреговиќ и Inna на Пивофест 2013

Горан Бреговиќ заедно со неговиот Оркестар за свадби и погреби ќе го затворат годинешното издание на Пивофест во Прилеп на 21-ви јули. Бреговиќ е познат како основач и лидер на еден од најпознатите рекенрол состави во поранешна Југославија, Бијело Дугме и како композитор на музика за филмовите на Емир Костурица. Има напишано песни и за [...]

June 3, 2013 Кригла Пиво Кригла Фестивали 1

2CELLOS го отвораат Пивофест 2013

2CELLOS го отвораат Пивофест 2013

Во исчекување на целосната програма на Пивофест 2013, засега официјално можеме да објавиме само дека на првиот ден од фестивалот на 18 јули ќе настапат хрватските челисти 2CELLOS. Дуото на Лука Шулиќ и Стјепан Хаусер се стекна со светска слава со преработката на познатата песна „Smooth Criminal“ од Мајкл Џексон која имаше огромен број на [...]

May 21, 2013 Кригла Пиво Кригла Фестивали 3

Најава за Пиво-Фест 2013 во Прилеп

Најава за Пиво-Фест 2013 во Прилеп

Единаесеттото издание на фестивалот на пивото и скарата во Прилеп – Пивофест, оваа година ќе се одржува од 18 до 21 јули. Организаторите и локалната самоуправа најавуваат досега најбогата музичка програма, но и најголем избор на пиво и скара. Една од најубавите новости треба да биде унифицираната музика на сите штандови, а исто така се [...]

April 13, 2013 Кригла Пиво Кригла Фестивали 50