Кригла Пиво

Пиволенд

Македонски музички бендови на Пиволенд 2015

Македонски музички бендови на Пиволенд 2015

Оваа година како и изминатите, веќе во континуитет и традиционално, Пиволенд во својата програма вклучува претежно домашни изведувачи, бендови и диџеи. На тој начин, Пиволенд ја дава својата поддршка на Македонската музичка сцена, а големата посетеност во изминатите години е доказ дека македонската музика и те како има публика и почитувачи. На овогодинешното издание на [...]

August 19, 2015 Кригла Пиво Кригла Фестивали 0

Пиволенд 2015 од 2 до 6 септември на Кале

Пиволенд 2015 од 2 до 6 септември на Кале

Традицијата продолжува, Скопје уште еднаш ќе има можност пет дена да го живее духот на Пиволенд. Оваа година по осми пат во Скопје ќе се одржи Гурманскиот викенд со пиво – Пиволенд. Од втори до шести септември посетителите ќе имаат можност да уживаат во над 30 пивски брендови, како и деликатесни гурмански специјалитети кои одлично [...]

August 13, 2015 Кригла Пиво Кригла Фестивали 0

Fresh Stage на Пиволенд 2014

Fresh Stage на Пиволенд 2014

Пиволенд оваа година им дава шанса на млади и талентирани бендови, диџеи и пејачи од Македонија за првпат да настапат на фестивалот. Во продолжениe погледнете го распоредот на музичарите кои ќе се појават на Fresh Stage: [...]

August 18, 2014 Кригла Пиво Кригла Фестивали 0

Познати победниците на конкурсот за млади бендови на Пиволенд

Познати победниците на конкурсот за млади бендови на Пиволенд

Фестивалот Пиволенд ги објави победниците на конкурсот за млади и неафирмирани македонски бендови и артисти, кои ќе добијат можност да настапат на фестивалот. По преслушувањето на материјалите испратени од повеќе од 100 млади артисти групи и диџеи, жири комисијата се одлучи за следните бендови: • Problem Solved • Smoke Shakers • Tyte (drom records) • [...]

August 16, 2014 Кригла Пиво Кригла Фестивали 0

Пиволенд 2014

Пиволенд 2014

„Гурмански викенд со пиво“ е мотото на годинешниот Пиволенд кој што ќе се одржи на скопското Кале од 20-ти до 24-ти август. Оваа година музичката програма ќе биде во знакот на домашните музичари со неколку гости од странство. Организаторите најавуваат над 50 видови на пиво, храна за сите гурмани и „експлозија“ од добра музика. Влезот [...]

August 4, 2014 Кригла Пиво Кригла Фестивали 0

Стејџ на радио МОФ на Пиволенд 2013

Стејџ на радио МОФ на Пиволенд 2013

Денеска започнува шестото издание на Пиволенд, скопскиот фестивал на пивото кој повторно се враќа на добропознатата локација на Кале. Претходно беше објавена целосната официјална програма на трите стејџа, а во меѓувреме програмата беше дополнета со нов алтернативен стејџ зад кој стојат дечките од Радио МОФ. На нивната бина ќе се претстават повеќе млади и талентирани [...]

September 11, 2013 Кригла Пиво Кригла Фестивали 0

Позната музичката програма на Пиволенд 2013

Позната музичката програма на Пиволенд 2013

Како што веќе пишувавме, оваа година Пиволенд ќе се одржи од 11 до 15 септември на скопското Кале. Во продолжение и програмата на трите стејџа: [...]

August 22, 2013 Кригла Пиво Кригла Фестивали 1

Пиволенд 2013 повторно на Кале

Пиволенд 2013 повторно на Кале

На голема радост на сите љубители на пивото, фестивалите и добрата музика, Пиволенд оваа година повторно се враќа на старата локација, скопското Кале. Шестото издание на Пиволенд ќе се одржи од 11 до 15 септември, а засега потврдени музички имиња се: Едо Мајка, Електрични Оргазам и Постолар Трипер. Освен нив се најавуваат уште триесетина други [...]

August 19, 2013 Кригла Пиво Кригла Фестивали 0

Саботна вечер на Пиволенд 2012

Саботна вечер на Пиволенд 2012

Претпоследната вечер од годинешното издание на Пиволенд ја одбележаа настапите на странските изведувачи Triad од Италија, Негатив од Србија, Елементал од Хрватска и Baildsa од Грција. Негатив и Елементал се добро познати бендови на македонската публика и очекувано беше да направат одлична забава каде посетителите ги пееја песните од збор до збор. За крај на [...]

September 2, 2012 Кригла Пиво Кригла Репортажа 0

Отворање на Пиволенд 2012

Отворање на Пиволенд 2012

Со настапите на македонските рок легенди Last Expedition и гостите од Србија, Бајага & Инструктори започна петтото издание на скопскиот фестивал на пивото Пиволенд 2012 кој се одржува под мотото: „Дојди! Види! Испиј!“ и ќе трае до недела, 2-ри септември. Најавени се повеќе од 20 видови на пиво и над 30 музички настапувачи на двете [...]

August 30, 2012 Кригла Пиво Кригла Репортажа 0