Кригла Пиво

Пиволенд

Ретроспектива на Пиволенд – Како фестивалот се развиваше во препознатлив бренд

Ретроспектива на Пиволенд – Како фестивалот се развиваше во препознатлив бренд

Фестивалот кој стана препознатлив скопски бренд, својата приказна ја започна во 2008 година. Поминаа точно 10 години од првиот Пиволенд кој се одржа на Скопското Кале, а 60 000 посетители четири дена уживаа во дегустација на пиво и одличниот музички избор. Дел од македонските музички ѕвезди, токму на овој фестивал за првпат имаа можност да [...]

July 26, 2017 Кригла Пиво Кригла Фестивали 0

САФ, Ван Гог, Неверне Бебе, Сарс, Негатив на јубилејниот Пиволенд 2017

САФ, Ван Гог, Неверне Бебе, Сарс, Негатив на јубилејниот Пиволенд 2017

Десеттиот јубилеен роденден на Пиволенд, традиционално ќе се одржи на Скопското Кале, од 7-ми до 12-ти август. Почнувајќи од 2008 година досега, на фестивалот настапиле големи имиња од светот на музиката кои оставија свој белег на Пиволенд- Stereo MC’s, Суперхикс, Есма, Психомодо Поп, Дубиоза Колектив, Kosheen, Забрањено пушење, Рамбо Амадеус, Ортодокс Селтс, Синтезис, Кирил Џајковски, [...]

July 21, 2017 Кригла Пиво Кригла Фестивали 0

Десеттиот Пиволенд во Скопје од 7 до 12 август

Десеттиот Пиволенд во Скопје од 7 до 12 август

Пиволенд, традиционалниот фестивал на пивото во Скопје оваа година ќе се одржи малку порано за разлика од претходните години. Јубилејното десетто издание ќе се случува од 7 до 12 август на добро познатата локација, Скопско Кале. Во овој период главниот град на Македонија ќе биде центар на европската фудбалска јавност поради одржувањето на Супер Куп натпреварот помеѓу [...]

July 5, 2017 Кригла Пиво Кригла Фестивали 0

Пиволенд 2016 – Петдневен пивски маратон во Скопје

Пиволенд 2016 – Петдневен пивски маратон во Скопје

Од среда па се до недела, посетителите на Скопското Кале ќе дегустираат пиво и гурмански мезиња, ќе слушаат добра музика и ќе уживаат во голем број атракции кои ги нуди Пиволенд 2016. Голем избор на пива од различни страни на светот ќе може да се купат на 20-те пивски штандови на фестивалот, како и скара, [...]

August 30, 2016 Кригла Пиво Кригла Фестивали 0

На Пиволенд ќе учествува и првата микро пиварница во Македонија

На Пиволенд ќе учествува и првата микро пиварница во Македонија

Од 31 август до 4 септември, Скопското Кале ќе биде епицентар на пивско и музичко уживање во Скопје, а посетителите за прв пат ќе имаат можност да дегустираат пиво од првата македонската микро пиварница „Темов“. Под строго контролирани услови, како и франшиза која бара квалитетни состојки за производство, оваа пивара произведува 9 уникатни вкусови. Главни одлики [...]

August 26, 2016 Кригла Пиво Кригла Пиво 0

Целосна програма за Пиволенд 2016

Целосна програма за Пиволенд 2016

Уште две седмици не делат од почетокот на „Пиволенд 2016“. Она што е најважно за овој фестивал е секако големиот избор на различни пива за дегустација, но добро пиво не оди без добра музика. Пет фестивалски денови кои започнуваат секојдневно во 18:00, а ќе траат се до раните утрински часови. На главната бина ќе може [...]

August 19, 2016 Кригла Пиво Кригла Фестивали 0

Рибља Чорба, Студени Нозе, Ефто Пупиновски на Пиволенд, отворен конкурс и за млади музичари

Рибља Чорба, Студени Нозе, Ефто Пупиновски на Пиволенд, отворен конкурс и за млади музичари

„Пиволенд“ и оваа година ќе се погрижи да ја вжешти атмосферата во Скопје по завршувањето на летните одмори. Од 31 август до 4 септември, Скопското Кале ќе биде збирно место на сите љубители на пивото и добрата забава. Од организацијата откриваат дел од изведувачите кои ќе се погрижат за одлична атмосфера. Ќе се потсетиме на [...]

August 4, 2016 Кригла Пиво Кригла Фестивали 0

Пиволенд по деветти пат во Скопје

Пиволенд по деветти пат во Скопје

Од 31 август до 4 септември во Скопје по деветти пат ќе се одржи „Гурманскиот викенд со пиво- Пиволенд“. Локацијата традиционално е на скопското Кале. Посетителите ќе имаат можност да уживаат во дегустација на многу видови пиво, гурмански деликатеси како и во над 100 музички настапи на три фестивалски бини. Од организацијата ветуваат пет дена [...]

July 23, 2016 Кригла Пиво Кригла Фестивали 0

Што да пробате на Пиволенд?

Што да пробате на Пиволенд?

Што да пробате на Пиволенд 2015? Од пива кои ги правеле баварски калуѓери па се до официјалното пиво на фудбалскиот клуб Барселона. Фестивалот на пивото – Пиволенд е одлична прилика да пробате нешто ново доколку сте љубител на најпопуларниот алкохолен пијалок во светот, а трет на листата на сите пијалоци, веднаш после водата и чајот. Оваа [...]

August 31, 2015 Кригла Пиво Кригла Фестивали 0

Целосна музичка програма за Пиволенд 2015

Целосна музичка програма за Пиволенд 2015

Музичката програма за Пиволенд е комплетирана. Од 2 до 6 септември ќе уживаме во различни жанрови на музика: рок, поп-рок, инди, реге, ска, етно, world music, хип хоп, електро, метал, панк и фанк. Победниците на конкурсот за млади бендови ќе бидат објавени на 28-ми август, а тогаш ќе биде објавена и програмата за алтернативниот стејџ. [...]

August 26, 2015 Кригла Пиво Кригла Фестивали 0