Кригла Пиво

Октоберфест

Фото галерија од отворањето на Октоберфест

Фото галерија од отворањето на Октоберфест

Како што веќе пишувавме во саботата беше отворено 179-тото издание на Октоберфест во Минхен. Во продолжение издвоивме триесетина фотографии од отворањето кои што ги пренесоа светските новински агенции: [...]

September 24, 2012 Кригла Пиво Кригла Фестивали 0

Започна Октоберфест 2012

Започна Октоберфест 2012

Со отворањето на првото пивско буре од страна на градоначалникот на Минхен, Кристијан Уде и традиционалното „O’zapft is“ денеска во 12.00 часот започна најпознатиот пиво фестивал, Октоберфест во Германија. После отворањето кое се случува во шаторот Schottenhamel започнaa со работа и останатите 13 големи и дваесетина помали шатори. И покрај тоа што времето е дождливо [...]

September 22, 2012 Кригла Пиво Кригла Фестивали 2

Трејлер за новата компјутерска игра – Oktoberfest Manager

Трејлер за новата компјутерска игра – Oktoberfest Manager

Со новата компјутерска игра Oktoberfest Manager ќе можете да ја почувствувате атмосферата на Октоберфест и да заработите пари продавајќи пиво. Подигнете и опремете ваш пивски шатор, вработете квалитетен персонал, организирајте им забави и музички настани на посетителите и најважно, послужувајте добро пиво. Играта ќе биде достапна за неколку денови за PC, Mac и iPad. Посетувајте го официјалниот [...]

August 13, 2012 Кригла Пиво Кригла Видео 0

Fruhlingsfest 2012 – Пролетен фестивал во Минхен

Fruhlingsfest 2012 – Пролетен фестивал во Минхен

Munchner Fruhlingsfest 2012, пролетниот фестивал во Минхен или познат како малиот Октоберфест се одржува секоја година како прослава за завршувањето на зимата. Претставува добра увертира и припрема за големата фешта што започнува на крајот од Септември како и можност за голем број млади да се запознаат меѓу себе и да се забавуваат. Фестивалот оваа година [...]

April 24, 2012 Кригла Пиво Кригла Фестивали 0

Избран официјалниот постер за Октоберфест 2012

Избран официјалниот постер за Октоберфест 2012

Björn Maier од Минхен е дизајнерот на годинешниот постер за Октоберфест на кој што е прикажано дете-симбол на градот како жонглира со симболите на пивскиот фестивал. Официјалниот постер за Октоберфест, од 1952 година се одбира на традиционален натпревар помеѓу кандидати од уметничките и дизајнерски училишта кои што се поканети да учествуваат на него. Секој учесник [...]

February 22, 2012 Кригла Пиво Кригла Фестивали 0

Октоберфест 2011

Октоберфест 2011

178-миот традиционален фестивал на пивото – Октоберфест беше отворен во саботата во германскиот град Минхен. Како и секоја година честа да го отвори фестивалот и првото буре со пиво му припадна на градоначалникот Кристијан Уде. Оваа година Октоберфест ќе трае 17 дена, односно од 17-ти Септември до 3-ти Октомври и за тој период се очекуваат [...]

September 20, 2011 Кригла Пиво Кригла Фестивали 1

5 Престолнини на пивото во Европа

5 Престолнини на пивото во Европа

Нема да биде ништо ново доколку кажеме дека најдоброто пиво се прави во Европа. Скоро секоја држава си има свој препознатлив пивски бренд. Сепак, некои градови се одвојуваат од другите не само по пивото туку и по традицијата и препознатливоста. Ние одвоивме 5 европски престолнини кои што мора да ги посети секој љубител на пивото: [...]

May 24, 2011 Кригла Пиво Кригла Пиво 1

Октоберфест 2011 – Плакат

Октоберфест 2011 – Плакат

Годинешниот официјален плакат за 178-то издание на Октоберфест беше избран во традиционалниот натпревар што се одржува од 2000 година помеѓу ученици и студенти од уметничките училишта, факултети и академии во Минхен. Учествувале 11 кандидати со вкупно 18 дизајни. Победник е Wolfgang Heinrich Haas, студент во училиштето за дизајн кој освен популарноста добива и парична награда [...]

May 18, 2011 Кригла Пиво Кригла Фестивали 0