Кригла Пиво

Октоберфест

Претставен постерот за Октоберфест 2016

Претставен постерот за Октоберфест 2016

Официјалниот постер на годинешниот Октоберфест е дело на две авторки, Susanna Schneider и Linda Sophia Schultheis, студентки по дизајн во Минхен кои што победија на традиционалниот натпревар за постер. Дизајнот на овие 2 девојки ќе се најде на илјадници промотивни материјали како и на официјалната кригла (stein) на фестивалот. 183-третиот Октоберфест ќе се одржи од [...]

February 23, 2016 Кригла Пиво Кригла Фестивали 0

Видео репортажа од Октоберфест 2015

Видео репортажа од Октоберфест 2015

Кратка видео репортажа на YouTube каналот The Craft Beer Channel од годинешниот Октоберфест во Минхен. Погледнете дел од атмосферата, па следната година сигурно ќе посакате да го посетите 🙂 [...]

October 7, 2015 Кригла Пиво Кригла Видео 0

Отворање на Октоберфест 2015 [фото галерија]

Отворање на Октоберфест 2015 [фото галерија]

Градоначалникот на Минхен, Dieter Reiter, денеска го отвори 182-рото издание на најголемиот светски фестивал на пивото, Октоберфест кој што оваа година ќе трае до 4 октомври и на кој што се очекуваат околу 6 милиони посетители. Во продолжение и фотографии од отворањето: Извор: tz.de [...]

September 19, 2015 Кригла Пиво Кригла Фестивали 0

Фудбалерите на Баерн Минхен се подготвуваат за Октоберфест 2015

Фудбалерите на Баерн Минхен се подготвуваат за Октоберфест 2015

Се чини дека фудбалерите на Баерн Минхен се веќе подготвени за годинешниот Октоберфест кој што ќе се одржи од 19-ти септември до 4-ти октомври. Погледнете ја фото сесијата за нивниот долгогодишен спонзор Paulaner на нешто помалку од месец дена пред почетокот на најпознатиот фестивал на пиво. [...]

August 28, 2015 Кригла Пиво Кригла Спорт 0

Најевтиното пиво на Октоберфест 2015 ќе чини 10 евра

Најевтиното пиво на Октоберфест 2015 ќе чини 10 евра

Познати се цените за годинешниот Октоберфест кој што ќе се одржи од 19-ти септември до 4-ти октомври во Минхен. Најевтината кригла од 1л. пиво (позната како Maß) ќе изнесува 10 евра, додека најскапата 10.40 евра. Минатата година најевтиното пиво се купуваше за 9.70 евра. Во продолжение и цените на сите пива, како и споредбата на цените [...]

June 28, 2015 Кригла Пиво Кригла Фестивали 0

Октоберфест 2014 низ бројки

Октоберфест 2014 низ бројки

Во неделата заврши годинешното издание на Октоберфест во Минхен, а организаторите веднаш ги соопштија и проценките за бројките по кои ќе се „суди“ како помина фестивалот. Вкупно 6,3 милиони посетители од Германија и од целиот свет дошле на „Theresienwiese“ (во 2013: 6,4 милиони) од кои 610.000 се посетители на Oide Wiesn (во 2013: 540.000 посетители). [...]

October 6, 2014 Кригла Пиво Кригла Фестивали 0

Избран официјалниот постер за Октоберфест 2014

Избран официјалниот постер за Октоберфест 2014

Традиционално, на почетокот од февруари секоја година се избира официјалниот постер за таа година за најголемиот пивски фестивал во светот. Уште од 1952 година, постерот се одбира на традиционален натпревар помеѓу кандидати од уметничките и дизајнерски училишта кои што се поканети да учествуваат на него. Секој учесник пријавува по 2 дизајни и без разлика за [...]

February 12, 2014 Кригла Пиво Кригла Фестивали 0

180 години Октоберфест [инфографик]

180 години Октоберфест [инфографик]

Оваа година во Минхен се одржува 180-тото издание на пивскиот фестивал Октоберфест. Следниов инфографик ни ги прикажува некои од поинтересните факти и бројки за паметење низ историјата. [...]

October 4, 2013 Кригла Пиво Кригла Фестивали 0

Започнува Октоберфест 2013

Започнува Октоберфест 2013

Денеска во Минхен на Theresienwiese започнува 180-тото издание на најпознатиот пивски фестивал во светот, Октоберфест, кој што ќе трае до 6 октомври. Како што е редот, точно во 12.00 часот ќе биде отворањето на првото пивско буре од страна на градоначалникот на Минхен, Кристијан Уде со традиционалното „O’zapft is“. Ова ќе биде последното отворање на [...]

September 21, 2013 Кригла Пиво Кригла Фестивали 0

На Твитер најмногу се зборувало за Октоберфест 2012

На Твитер најмногу се зборувало за Октоберфест 2012

Денеска завршува 169-тото издание на најпознатиот фестивал на пиво, Октоберфест во Минхен. Од отворањето на фестивалот на 21-ви септември се до пред неколку денови до неговото затворање, Октоберфест бил споменат 310.000 пати на интернет страните, блоговите, форумите и останатите социјални медиуми според мерењата на Salesforce Radian6 чиј софтвер набљудува повеќе од 150 милиони јавни интернет [...]

October 7, 2012 Кригла Пиво е-Кригла 0