Кригла Пиво

Музика

Сепултура со свое пиво за 25-годишнината

Сепултура со свое пиво за 25-годишнината

Бразилските треш легенди Сепултура го претставија своето пиво Weizen, направено по повод 25-годишнината од нивното постоење. Пивото е направено во партнерство со познатиот германски пивски град во Баварија, Bamberg каде што беше и официјалната промоција на пивото минатиот месец. Снимки од промоцијата можете да погледнете на видеото подолу. Она што не зачуди е дека Sepultura [...]

December 18, 2012 Кригла Пиво Кригла Пиво 0

Impaled Nazarene со свое пиво – Goat Brew

Impaled Nazarene со свое пиво – Goat Brew

Финскиот метал бенд Impaled Nazarene е најновиот во редот музички групи со свои пива. Goat Brew пивото е направено во соработка со пиварницата Vakka-Suomen Panimo од Uusikaupunki, Финска. За жал пивото е достапно само во нивната земја, што значи фановите во странство нема да можат да уживаат во ова пиво за време на нивните концерти. [...]

November 24, 2012 Кригла Пиво Кригла Пиво 0

Лименка блуз

Лименка блуз

Добро де, далеку е ова од блуз, но девојкиве се обиделе да направат некоја музика на лименките пиво. Сигурно и вас некогаш ви било досадно и сте пробале нешто слично 🙂 [...]

November 17, 2012 Кригла Пиво Кригла Видео 0

Песни за пиво (дел 1)

Песни за пиво (дел 1)

Голем број на музичари го користеле пивото како инспирација за пишување на нови песни и создавање на нови музички дела. Во нивна чест, денеска слушаме музика посветена на пивото. Ова е првиот дел со наш избор на 10 песни кои можете да ги слушате и на нашата YouTube плејлиста која постепено ќе се надополнува. Благодарност [...]

October 30, 2012 Кригла Пиво Кригла Музика 2

Bass Platform – Прв дабстеп фестивал во Македонија

Bass Platform – Прв дабстеп фестивал во Македонија

На 29ти септември во Капан Ан ќе биде одржан првиот дабстеп фестивал во Македонија, Bass Platform. Фестивалот e проект на тимот на Bass Infusion, веб сајт започнат во 2010, чија цел е промовирање на недоволно застапените музички жанрови како dubstep, drum and bass, uk garage, future garage, 2-step итн. На фестивалот Bass Platform за прв [...]

September 19, 2012 Кригла Пиво Кригла Музика 0

Red Stripe: Реге оркестар

Red Stripe: Реге оркестар

Имате досега пробано пиво од Јамајка? Ние не, ама после оваа рекламна кампања дефинитивно имаме желба да го пробаме нивното Red Stripe пиво. Кампањата се вика „Hooray Beer“ и има за цел да ги слави малите убави моменти во животот кои не прават среќни. Во рекламните спотови се појавува реге оркестар со препознатливите звуци и [...]

August 27, 2012 Кригла Пиво Кригла Маркетинг 1

Битола отворен град 2012

Битола отворен град 2012

Како финале на единаесеттото издание на Интернационалниот младински арт фестивал „Битола отворен град“ 2012, синоќа на ракометното игралиште настапија Фолтин, Рамбо Амадеус со неговиот бенд и Хладно Пиво. Организатор на манифестацијата беше Младинскиот културен центар од Битола. Хрватите Хладно Пиво беа ѕвезди на вечерта промовирајќи го новиот албум. Во петокот самостоен концерт имаа во Скопје [...]

August 26, 2012 Кригла Пиво Кригла Репортажа 1

Монументален албум на Aeon Arcanum за бесплатно превземање

Монументален албум на Aeon Arcanum за бесплатно превземање

Денес во Кригла Пиво сме музички расположени – петок, убав ден 🙂 Ви ги претставуваме, Aeon Arcanum, бенд чија музика може грубо да се класифицира како психоделичен death metal, но всушност содржи елементи од повеќе музички правци, кои момците навистина добро ги имаат вклопено во ова нивно прво официјално музичко дело. Бендот е формиран во [...]

June 22, 2012 Магдалена Јовеска Кригла Музика 0

И Graveyard со свој бренд на пиво

И Graveyard со свој бренд на пиво

После Motorhead со свој бренд на пиво се појави уште еден рок бенд, Graveyard од Шведска. „Hisingen Brew“ го произведува пиварницата „Three Towns“, содржи 4,8% алкохол и засега е достапно само во нивната матична земја. Може да се купи како пакет од 24 пива во пакување од 0,5л. преку Systembolaget. Дизајнот на лименките изгледа доста [...]

June 18, 2012 Кригла Пиво Кригла Пиво 0

Motorhead со свое пиво

Motorhead со свое пиво

Рокенрол легендите Motorhead промовираа сопствен бренд на пиво, Bastards Lager кој содржи 4,7% алкохол. Шведската пиварница Krönleins е задолжена за неговото производство и за жал засега ќе се продава само во оваа земја. Претходно свој алкохолен пијалак промовираа уште неколку познати рок бендови како Slayer, KISS и AC/DC. Минатата година англискиот бенд го пушти во [...]

June 15, 2012 Кригла Пиво Кригла Пиво 1