Кригла Пиво

Маркетинг

Red Stripe: Музика за вас драги купувачи

Red Stripe: Музика за вас драги купувачи

Се сеќавате на реге оркестарот на Red Stripe? Ние да, бидејќи сè уште си ги слушаме песничките и затоа не бевме воопшто изненадени од последната маркетинг кампања која беше реализирана во источен Лондон. Купувачите во една продавница беа пријатно изненадени кога ќе ги пречекаше музиката од „A Message To You Rudy“ секој пат кога ќе [...]

November 29, 2012 Кригла Пиво Кригла Маркетинг 0

Stella Artois ве запознава со Carole

Stella Artois ве запознава со Carole

Божиќните и новогодишните празници што ни се приближуваат се инспирација за многу пивски брендови да поработат на својoт маркетинг. Минатата година Stella Artois ни подари бесплатен музички албум, а годинава не запознава со нивната нова девојка, Carole. Со апликацијата на нивната веб страна или на официјалната Фејсбук страница, можете да ја испратите Carole да им пее [...]

November 22, 2012 Кригла Пиво Кригла Маркетинг 0

AllWeb – Прва интернет маркетинг и онлајн ПР конференција во Македонија

AllWeb – Прва интернет маркетинг и онлајн ПР конференција во Македонија

Првата Интернет маркетинг и онлајн ПР конференција во Македонија – AllWeb, што на 23 ноември ќе се одржи во Скопје во City Hall (Hard Rock), на сцена ќе донесе неколку познати и признати експерти во полето на Интернет маркетинг и социјални медиуми од Европа и потесниот регион. Говорници од Google, PRpepper, IAB Europe, Internet agencija, Coolshark и други, преку [...]

October 22, 2012 Кригла Пиво е-Кригла 1

Boli: Бесплатно пиво преку Фејсбук порака

Boli: Бесплатно пиво преку Фејсбук порака

Boli, новото пиво од Исланд сакајќи да се промовира во својата земја нашле оригинален начин како да им се наметнат на потрошувачите – со бесплатно пиво за домашните забави преку едноставно испраќање на фејсбук порака на нивната страна. Новата пиварница сè уште нема свој веб сајт, па го користат Фејсбук како начин за привлекување на [...]

October 22, 2012 Кригла Пиво Кригла Маркетинг 0

Како помина Webit 2012

Како помина Webit 2012

На 10-ти и 11-ти октомври во Истанбул се одржа Webit конференцијата за која што претходно пишувавме на Кригла Пиво. Фокусот на конференцијата, како и минатата година беше на мобилната технологија и социјалните медиуми. На 7 паралелни конференции говореа голем број на експерти од дигиталната индустрија oд светски познатите компании како Adobe, Facebook, PayPal, Yandex, Google, [...]

October 16, 2012 Кригла Пиво е-Кригла 1

30 креативни и смешни реклами за пиво

30 креативни и смешни реклами за пиво

Добрите реклами за пиво секогаш го предизвикувале вниманието на јавноста и заради тоа пиварниците и нивните маркетинг агенции се трудат што е можно да бидат поинавативни и поинтересни. На Specky Boy се појави еден избор од 30 креативни и смешни печатени реклами кои што ви ги пренесуваме во продолжение: Fosters Advertising Beer Point Pub-Paulaner Brew [...]

October 15, 2012 Кригла Пиво Кригла Маркетинг 0

Како Барак Обама го користи пивото во политички цели

Како Барак Обама го користи пивото во политички цели

На 6-ти ноември се претседателските избори во САД каде досегашниот претседател Барак Обама од Демократската партија ќе се соочи со неговиот противкандидат, републиканецот Мит Ромни. Нас воопшто не би не интересирале овие избори доколку претходниве недели Обама не го користи пивото во своите предизборни кампањи со цел да придобие цела една група на луѓе, љубители [...]

September 9, 2012 Оливер Новески Кригла Пиво 0

Најава за Webit 2012

Најава за Webit 2012

Минатата година бевме на Webit во Софија и супер си поминавме дружејќи се и слушајќи ги говорниците од познатите светски компании. Оваа година, интернационалниот настан за дигиталното, технолошкото и претприемачкото опкружување со специјален фокус на растечките пазари во Европа, Азија и Средниот Исток ќе се одржува на 10-ти и 11-ти октомври во Истанбул. Најавени се [...]

September 5, 2012 Кригла Пиво е-Кригла 1

Red Stripe: Реге оркестар

Red Stripe: Реге оркестар

Имате досега пробано пиво од Јамајка? Ние не, ама после оваа рекламна кампања дефинитивно имаме желба да го пробаме нивното Red Stripe пиво. Кампањата се вика „Hooray Beer“ и има за цел да ги слави малите убави моменти во животот кои не прават среќни. Во рекламните спотови се појавува реге оркестар со препознатливите звуци и [...]

August 27, 2012 Кригла Пиво Кригла Маркетинг 1

Фејсбук проектот на Ожујско пиво меѓу трите најдобри во Европа

Фејсбук проектот на Ожујско пиво меѓу трите најдобри во Европа

Фејсбук проектот „Знаме“ на хрватското Ožujsko пиво влезе меѓу трите најдобри во категоријата „Community Presence“ на европското натпреварување за PR и комуникации на дигиталните медиуми „Digital Communication Awards 2012“. Проектот беше смислен за ЕП 2012 во фудбал што се одржа летово во Полска и Украина каде Ожујско пиво беше официјален спонзор на фудбалската репрезентација на Хрватска. [...]

August 23, 2012 Оливер Новески Кригла Маркетинг 0