Кригла Пиво

Маркетинг

Ретро кампања на Карловачко

Ретро кампања на Карловачко

Bruketa&Žinić OM, една од најпознатите и најнаградувани рекламни агенции во регионов ја работеше новата кампања за Карловачко ретро – „Пиво како некогаш“. Ако првата кампања беше насочена да покаже како ова пиво е различно од другите односно дека е непастеризирано, сега кампањата го сместува Ретро пивото во природно окружување назад во минатото. Погледнете ги двата видео [...]

May 5, 2016 Кригла Пиво Кригла Маркетинг 0

Beck’s: Што би направиле за полно комбе од омиленото пиво?

Beck’s: Што би направиле за полно комбе од омиленото пиво?

На што сè се спремни мажите за да добијат полно комбе со нивното омилено пиво? Од Beck’s Хрватска одлучиле да дознаат во нивниот Beck’speriment 🙂   [...]

June 9, 2015 Кригла Пиво Кригла Маркетинг 0

Carlsberg: Најверојатно најдобриот постер во светот

Carlsberg: Најверојатно најдобриот постер во светот

Дали е ова најдобриот постер во светот? Најверојатно. Од постерот кој што е поставен на ѕидот од „Old Truman“ пиварницата во Лондон има можност случајните минувачи да си наточат пиво. Кој не би посакал да има ваков билборд во близина? 🙂 [...]

April 9, 2015 Кригла Пиво Кригла Маркетинг 0

Newcastle: Како би изгледала реклама за пиво во „Vikings“?

Newcastle: Како би изгледала реклама за пиво во „Vikings“?

Newcastle пиварницата уште еднаш смисли одличен начин како да го изрекламира својот бренд, овојпат заедно со History каналот и стартот на третата сезона од популарната серија „Vikings“. Изгледа дека луѓето од ТВ каналот не биле воодушевени од предлогот за пласирање на Newcastle Brown Ale во самата серија, па морала да се направи специјална едиција ново пиво [...]

February 22, 2015 Кригла Пиво Кригла Маркетинг 0

Grolsch: Плати со пиво и гледај филмови онлајн

Grolsch: Плати со пиво и гледај филмови онлајн

Ние во Македонија сме си научени филмовите што се на Интернет да си ги гледаме бесплатно, па можеби оваа кампања нема да ни биде интересна. Но во другите земји каде што мора да си платиш за секој филм, сигурно ќе им користи најновата технологија на холандскиот бренд Grolsch со која со секое пиво добиваат бесплатно [...]

July 30, 2014 Кригла Пиво Кригла Маркетинг 0

Beck’s: Музички постер

Beck’s: Музички постер

Наместо стандардните постери кои секојдневно ги среќаваме по улиците, Beck’s во Нов Зеланд поставиле музички постери кои што се поврзани со звучници преку сензори за да можете да си пуштите музика. Плус можете и да миксате истовремено па да се замислувате дека сте ДиЏеј 🙂 [...]

May 21, 2014 Кригла Пиво Кригла Маркетинг 0

Instagram кампања на Carlsberg

Instagram кампања на Carlsberg

Carlsberg ја лансираше маркетинг кампањата „Happy Hour 2.0“ односно #HappyBeerTime која го поврзува дружењето на луѓето во баровите со социјалните мрежи. Со оваа кампања, гостите во избраниот бар имаат можност да го продолжат траењето на добропознатиот „Happy Hour“ со постирање фотографии на Instagram со хаш-таговите #HappyBeerTime и #ИметоНаБарот. Придобивки од оваа кампања имаат гостите со [...]

March 16, 2014 Кригла Пиво Кригла Маркетинг 0

Топ 10 реклами за пиво во 2012 година

Топ 10 реклами за пиво во 2012 година

Помина 2012 година и време е да направиме еден сумарен пост со најдобрите 10 реклами за претходната година според Кригла Пиво. Тежок беше изборот за првите две места, но и дадовме предност на рекламата од Carlsberg поради европското првенство што се одржа во 2012 година и целиот маркетинг кој оваа година им беше одличен. Заслужено [...]

January 8, 2013 Кригла Пиво Кригла Маркетинг 0

Carlton Dry: Здраво Пиво

Carlton Dry: Здраво Пиво

Carlton Dry лансираше нова надворешна маркетинг кампања во Австралија која е продолжение на нивната „Hello Beer“ (Здраво пиво) кампања. Рекламните постери вклучуваат ситуации кои можат да се случат кога момците ќе се соберат заедно на пиво. Погледнете ја креативноста на дело 🙂 [...]

December 11, 2012 Кригла Пиво Кригла Маркетинг 0

Church End Brewery: Исчистете си ги гревовите

Church End Brewery: Исчистете си ги гревовите

Се ближи крајот на светот кој е „закажан“ за 21.12.2012. Church End Brewery во новата маркетинг кампања ви порачува дека е време да си ги исчистите гревовите. Со пиво. Ние планираме да ги послушаме…за секој случај. [...]

December 4, 2012 Кригла Пиво Кригла Маркетинг 0