Кригла Пиво

Македонија

Пиволенд 2016 – Петдневен пивски маратон во Скопје

Пиволенд 2016 – Петдневен пивски маратон во Скопје

Од среда па се до недела, посетителите на Скопското Кале ќе дегустираат пиво и гурмански мезиња, ќе слушаат добра музика и ќе уживаат во голем број атракции кои ги нуди Пиволенд 2016. Голем избор на пива од различни страни на светот ќе може да се купат на 20-те пивски штандови на фестивалот, како и скара, [...]

August 30, 2016 Кригла Пиво Кригла Фестивали 0

На Пиволенд ќе учествува и првата микро пиварница во Македонија

На Пиволенд ќе учествува и првата микро пиварница во Македонија

Од 31 август до 4 септември, Скопското Кале ќе биде епицентар на пивско и музичко уживање во Скопје, а посетителите за прв пат ќе имаат можност да дегустираат пиво од првата македонската микро пиварница „Темов“. Под строго контролирани услови, како и франшиза која бара квалитетни состојки за производство, оваа пивара произведува 9 уникатни вкусови. Главни одлики [...]

August 26, 2016 Кригла Пиво Кригла Пиво 0

Македонците просечно консумираат 31 литро пиво годишно

Македонците просечно консумираат 31 литро пиво годишно

Лингвистот и математичар, Jakub Marian кој претходно го анализирал животниот стандард, интелигенцијата и најчестите презимиња во Европа, сега се префрли на алкохол. Користејќи ги податоците од Светската здравствена организација за консумирање на алкохол тој изработи 2 мапи, една за пиво и една за вино со просечна косумација по глава на жител за секоја држава. Според [...]

April 20, 2016 Кригла Пиво Кригла Пиво 2

Македонија меѓу земјите со најлошо пиво во Европа?

Македонија меѓу земјите со најлошо пиво во Европа?

Thrillist, познат портал за храна и пијалоци направи рангирање на сите држави во Европа според пивата што се произведуваат во секоја земја. Македонија е рангирана на 43-тото место како една од земјите со најлошо пиво, зад нас останувајќи само Сан Марино, Лихтенштајн, Монако и Ватикан. Изненадувачки од соседите прилично лошо е рангирана Србија на 39-тото [...]

January 26, 2016 Кригла Пиво Кригла Пиво 0

Instagram натпревар: СКОПЈЕ КРЕАТИВА 2015

Instagram натпревар: СКОПЈЕ КРЕАТИВА 2015

Фестивалот за креативни индустрии – Скопје Креатива 2015, оваа година започнува со својот инстаграм натпревар под мотото „Скопје – мојот град!“. Скопје Креатива претставува уникатен настан кој веќе 4 години влијае позитивно врз развојот на културната сцена и на едно место ги обединува креативниот сектор во земјава и регионот, како и бизнис заедницата. Оваа година [...]

July 3, 2015 Кригла Пиво е-Кригла 0

Јубилеј: 10 години Баскерфест во Македонија

Јубилеј: 10 години Баскерфест во Македонија

Караванот кој носи радост оваа година го прославува 10-от роденден и по повод јубилејот подготви одлична баскер програма надополнета со музика, не само за скопјани туку и за цела Македонија. Баскерфест 2015 започнува на 12 јуни, а ќе трае се до 13 јули, односно точно месец дена. Во Скопје официјалниот почеток е на 12 јуни [...]

May 26, 2015 Кригла Пиво Кригла Фестивали 0

„Чаршиско“- ново македонско пиво!

„Чаршиско“- ново македонско пиво!

Македонија станува побогата за уште еден домашен пивски бренд. Сопствениците на Пивница „Стар Град“ решија да ги изненадат своите гости со пиво од домашно производство. Пивото се вика „Чаршиско“, именувано по најпрепознатливиот дел на Скопје – Стара Скопска Чаршија каде што и се наоѓа пивницата. За почеток ова пиво ќе се пие во светла варијанта, [...]

March 27, 2015 Кригла Пиво Кригла Пиво 0

Наскоро академија за пиво во Прилеп

Наскоро академија за пиво во Прилеп

Прилепската пиварница денеска најави дека наскоро ќе отвори Академија за пиво, на која ќе говорат експерти за пиво од Германија, Австрија и останати европски земји. Академијатa ќе биде по повод јубилејот, 90 години постоење на пиварницата кој се одбележува оваа година со неколку манифестации и активности кои ќе бидат во насока на промовирање на културата [...]

March 19, 2014 Кригла Пиво Кригла Пиво 0

Chromatic Point – Златен Пресек (2012)

Chromatic Point – Златен Пресек (2012)

Chromatic Point е македонски прогресив рок бенд кој одлично ги вклопува македонските етно мотиви во својата инструментална музика. Иако се формирани во 2010 години, на домашната музичка јавност минатата година и го презентираа своето првенче „Златен Пресек“ и веднаш пробудија голем интерес кај љубителите на рок музиката. Членови на бендот се: Душко Ичев (клавијатури) Саше [...]

March 25, 2013 Кригла Пиво Кригла Музика 0

Скопско со редизајн на амбалажата од 0,33л.

Скопско со редизајн на амбалажата од 0,33л.

Скопско го претстави новиот, подобрен изглед на стаклената амбалажа од 0,33 литри. Ова е пивото што најчесто се служи во кафулињата и дискотеките и заради тоа е доста популарно пакување помеѓу помладите љубители на пивото. Како ви се допаѓа на прв изглед? [...]

December 20, 2012 Кригла Пиво Кригла Пиво 0