Кригла Пиво

Интернет

Блог избор [Февруари, 2012]

Блог избор [Февруари, 2012]

Пред нас е четвртиот блог избор, а од месец во месец станува се потешко и потешко да се одвојат само мал број на блог записи. Се разбира тоа воопшто не е лошо и се надеваме дека овај тренд ќе продолжи и во следните месеци, па зошто да не и години. За одбележување овај месец е [...]

March 1, 2012 Кригла Пиво е-Кригла 3

Блог избор [Јануари, 2012]

Блог избор [Јануари, 2012]

Јануари како за прв месец во новата година освен многу празници, обилно јадење и пиење, донесе и доста блог записи но и неколку нови блогови од кои очекуваме да продолжат редовно да се надополнуваат. Ние им ветуваме дека редовно ќе ги следиме и ќе ги вклучуваме во месечните блог избори.   За Јануари одвоивме триесетина [...]

February 1, 2012 Кригла Пиво е-Кригла 2

Sam Adams: учествувај во создавањето на новото пиво

Sam Adams: учествувај во создавањето на новото пиво

Борис Ефтимовски на неговиот блог „Маркетинг 365“ пишува за иновативната кампања „CrowdCraft Project“ на американскиот производител на пиво „Samuel Adams“ која се остварува заедно со познатиот експерт за социјални медиуми Guy Kawasaki. Тие креираа Facebook апликација со која на потрошувачите им се нуди да учествуваат во изборот на различните состојки од пивото како бојата, аромата, [...]

January 23, 2012 Кригла Пиво Кригла Пиво 0

Блог избор [Декември, 2011]

Блог избор [Декември, 2011]

Последниот месец од 2011 година донесе нови интересни постови од македонската блогосфера. Некој го сумираше најдоброто од претходната година, некој правеше проценки што ќе биде актуелно во годината што доаѓа, друг си пишуваше поезија и раскази, а трети се организираа и правеа новогодишна елка од пластични шишиња во Скопје. Од сето тоа се обидовме да [...]

January 2, 2012 Кригла Пиво е-Кригла 0

Heineken: социјална божиќна елка

Heineken: социјална божиќна елка

За пречекот на новата 2012 година и славењето на божиќните празници, Heineken ја прави првата социјална божиќна елка. За разлика од класичните елки, оваа ќе биде висока 11 метри и составена од 48 големи LCD екрани на кои ќе се прикажуваат празничните честитки кои сите ние може да им ги испраќаме на нашите пријатели преку [...]

December 12, 2011 Кригла Пиво Кригла Маркетинг 1

Блог избор [Ноември, 2011]

Блог избор [Ноември, 2011]

После подолг период на апстиненција и тапкање во место, последниве неколку месеци македонската блогосфера доживува повторен развој и појава на голем број квалитетни блог записи. Заради тоа се одлучивме да правиме еден месечен пресек на некои од записите што нам ни оставиле впечаток. Слободно можете да не надополнете во коментари со постови што вас ви [...]

December 1, 2011 Кригла Пиво е-Кригла 11

Untappd: Социјална мрежа за љубители на пиво

Untappd: Социјална мрежа за љубители на пиво

Секојдневното споделување информации со пријателите за тоа што правиме, каде се наоѓаме, како се чувствуваме или што слушаме добива нова димензија за љубителите на пиво. Untappd е социјална мрежа која ни овозможува да споделуваме со пријателите во кое пиво уживаме во моментот и на која локација. Наједноставното објаснување за Untappd кое го користат креаторите е [...]

November 24, 2011 Кригла Пиво е-Кригла 2

Дали македонските пиварници вложуваат во SEO?

Дали македонските пиварници вложуваат во SEO?

Search engine optimization (SEO) односно оптимизација за интернет пребарувачи, накратко е процес за подобрување на ранкингот на одреден веб-сајт за клучни зборови кога се користат пребарувачите како Google, Yahoo, Bing и сличните на нив. Колку подобра оптимизација, толку повеќе посетители. Знаејќи колку многу се користат пребарувачите на денешницата, особено Google кој што е незаменлив при [...]

October 3, 2011 Оливер Новески е-Кригла 1