Кригла Пиво

Дизајн

Beck’s со 6 уметнички етикети

Beck’s со 6 уметнички етикети

Германската пиварница Beck’s од Бремен пред еден месец пушти во промет ограничена количина на шишиња пиво со уметнички дизајни на етикетите. Шесте дизајни се дело на различни уметници меѓу кои и познатата пејачка M.I.A. од Лондон. Останатите 5 дизајнерски решенија се на Aerosyn-Lex од Њујорк, Bert Rodriguez и Geoff McFetridge од Лос Анџелес, Freegums од [...]

June 12, 2012 Кригла Пиво Кригла Дизајн 0

Пивски логоа инспирирани од „Game of Thrones“

Пивски логоа инспирирани од „Game of Thrones“

Англискиот уметник Rob Stephens дошол на интересна идеја да ги претстави завојуваните страни од популарната серија „Game of Thrones“ преку пивски логоа и своите дизајни ги поставил на корисничката сметка на RedBubble. Сите логоа се достапни за купување на маици кои може да ги прегледате во галеријата подолу. Според дизајнерот веќе има продадено над 150 [...]

May 14, 2012 Кригла Пиво Кригла Пиво 1

Tuborg бара помош од Facebook фановите за дизајнот на новите лименки

Tuborg бара помош од Facebook фановите за дизајнот на новите лименки

Tuborg побара помош од своите фанови на Facebook за дизајнот на новата лименка која ќе биде користена ова лето. Конечниот збор во врска со победничкиот дизајн ќе го донесе познатиот уличен уметник и цртач на графити од Лондон, Inkie. Данскиот бренд на пиво, Туборг е познат по спонзорството на голем број музички фестивали низ Европа [...]

March 25, 2012 Кригла Пиво Кригла Маркетинг 0

Хајнекен креира ноќен клуб од иднината

Хајнекен креира ноќен клуб од иднината

Дизајнот и иновацијата секогаш биле клучен фактор што го движеле развојот на Heineken брендот. Препознатливи се по десетици креативни реклами, герила маркетинг, дизајн на пакувања или фејсбук апликации за сега да креираат футуристички дизајн за ноќен клуб. Вкупно 19 дизајнери се вклучени во проектот наречен „Heineken Open Design Explorations Edition 1: The Club“ кој вклучува [...]

March 2, 2012 Кригла Пиво Кригла Маркетинг 1

Пивски дизајни

Пивски дизајни

Благодарение на Adweek го откривме еден од најдобрите блогови за пиво, Oh Beautiful Beer кој е насочен кон дизајнот на шишињата, лименките, етикетите, пакувањата и рекламните постери. Во моментов има претставено повеќе од 200 дизајни, а базата секојдневно се зголемува со нови интересни дизајнерски решенија.     Ние направивме избор на неколку уникатни дизајни кои [...]

December 27, 2011 Кригла Пиво Кригла Дизајн 0

Пиво e секогаш точен одговор

Пиво e секогаш точен одговор

Во текот на денешниот ден, Дани Јанев на неговата твитер сметка сподели еден интересен дизајн на постер кој решивме да го споделиме и на КриглаПиво.ком. На сликата што е подолу може да видите кога и зошто треба да консумирате пиво. Дизајнот е на Melissa Schmechel и е победник на годинешната онлајн изложба „Beer is Culture“ спонзорирана [...]

August 30, 2011 Кригла Пиво Кригла Пиво 0

Corona Extra – колекционерска серија

Corona Extra – колекционерска серија

За промовирање на пролетната кампања на Corona Extra – „Find your beach“ (Пронајди ја твојата плажа), дизајнерското студио Shikatani Lacroix од Торонто креираше 9 различни колекционерски дизајни на шишиња со релаксирачки мотиви од планини, езера, плажи… Целта на кампањата е да се зголеми забележителноста на пивото на штандовите, да се предизвика внимание кај потрошувачите и [...]

June 20, 2011 Кригла Пиво Кригла Пиво 0