Кригла Пиво

Германија

Фудбалерите на Баерн Минхен се подготвуваат за Октоберфест 2015

Фудбалерите на Баерн Минхен се подготвуваат за Октоберфест 2015

Се чини дека фудбалерите на Баерн Минхен се веќе подготвени за годинешниот Октоберфест кој што ќе се одржи од 19-ти септември до 4-ти октомври. Погледнете ја фото сесијата за нивниот долгогодишен спонзор Paulaner на нешто помалку од месец дена пред почетокот на најпознатиот фестивал на пиво. [...]

August 28, 2015 Кригла Пиво Кригла Спорт 0

Најевтиното пиво на Октоберфест 2015 ќе чини 10 евра

Најевтиното пиво на Октоберфест 2015 ќе чини 10 евра

Познати се цените за годинешниот Октоберфест кој што ќе се одржи од 19-ти септември до 4-ти октомври во Минхен. Најевтината кригла од 1л. пиво (позната како Maß) ќе изнесува 10 евра, додека најскапата 10.40 евра. Минатата година најевтиното пиво се купуваше за 9.70 евра. Во продолжение и цените на сите пива, како и споредбата на цените [...]

June 28, 2015 Кригла Пиво Кригла Фестивали 0

Топ 10 типови на германски пива

Топ 10 типови на германски пива

Доколку сакате да научите нешто повеќе за типовите пива во Германија, тогаш погледнете го ова забавно но и поучно видео. [...]

April 21, 2015 Кригла Пиво Кригла Видео 0

Фудбалерите на Баерн Минхен се бањаа со пиво

Фудбалерите на Баерн Минхен се бањаа со пиво

Фудбалерите на Баерн Минхен овој викенд ја прославија шампионската титула во Бундес лигата со многу пиво од спонзорот Paulaner. Малку недомаќински од нивна страна што вака несовесно се расфрлаа со пивото наместо да го дадат на некој што вистински би сакал да го пие 🙂 [...]

May 11, 2014 Кригла Пиво Кригла Спорт 0

Warsteiner со лимитирана серија на уметнички пивски шишиња

Warsteiner со лимитирана серија на уметнички пивски шишиња

Со цел прославување на 260 години од првото појавување на германското пиво Warsteiner, компанијата покани 6 истакнати светски уметници да дизајнираат лимитирана серија на алуминиумски пивски шишиња. Уметниците кои учествуваат во проектот се: Stefan Strumbel, 123Klan, Aaron De La Cruz, Brooke Reidt, INSA и Nychos. Лимитираната уметничка колекција на пивски шишиња од Warsteiner веќе е изложена [...]

August 25, 2013 Кригла Пиво Кригла Дизајн 0

Награден анимиран филм за пиво

Награден анимиран филм за пиво

Анимираниот краткометражен филм „Einfach besser! Bier aus Baden-Württemberg“ или во превод „Едноставно подобро! Пиво од Baden-Württemberg“ во средата на 15 мај освои награда на World Media Festival кој што се одржуваше во Хамбург. Овој анимиран филм ја доби наградата „Intermedia-globe silver“. Нарачател на филмот кој трае 3 минути и 12 секунди е сојузот на производители [...]

May 20, 2013 Кригла Пиво Кригла Пиво 0

Фото галерија од отворањето на Октоберфест

Фото галерија од отворањето на Октоберфест

Како што веќе пишувавме во саботата беше отворено 179-тото издание на Октоберфест во Минхен. Во продолжение издвоивме триесетина фотографии од отворањето кои што ги пренесоа светските новински агенции: [...]

September 24, 2012 Кригла Пиво Кригла Фестивали 0

Fruhlingsfest 2012 – Пролетен фестивал во Минхен

Fruhlingsfest 2012 – Пролетен фестивал во Минхен

Munchner Fruhlingsfest 2012, пролетниот фестивал во Минхен или познат како малиот Октоберфест се одржува секоја година како прослава за завршувањето на зимата. Претставува добра увертира и припрема за големата фешта што започнува на крајот од Септември како и можност за голем број млади да се запознаат меѓу себе и да се забавуваат. Фестивалот оваа година [...]

April 24, 2012 Кригла Пиво Кригла Фестивали 0

Сите пива што се служат на германските стадиони

Сите пива што се служат на германските стадиони

Германскиот портал Bierspot.de и оваа година објави листа со сите пива што ќе се служат во фудбалската Бундеслига. Секој клуб во трите фудбалски лиги си има свој партнер од пиварниците задолжен за снабдување на гледачите со пиво. Изборот е лимитиран само на неколку пива од избраната пиварница. Доколку планирате да посетите некој фудбалски натпревар во [...]

July 25, 2011 Кригла Пиво Кригла Спорт 0