Кригла Пиво

Пивофест 2012

Традицијата која што започна во 2003 година во Прилеп продолжува и оваа година. Тогашната ентузијастичката идеја сега се претвори во традиционален настан кој го исчекува не само Македонија туку и нашите иселеници во странство кои своите одмори ги темпираат за време на фестивалот.

Во очекување на целосната музичка програма за Пиво Фест 2012 што по јубилеен 10-ти пат ќе се одржи во Прилеп од 12-ти до 15-ти Јули, ги пренесуваме учесниците што се засега потврдени. Напоменуваме дека ова не е конечниот список и кога ќе имаме нови информации, постов ќе биде навремено обновен.

Главна сцена:

Четврток, 12-ти Jули 2012

 • Дубиоза Колектив (Босна и Херцеговина)
 • С.А.Р.С. (Србија)
 • Ras Zacharri (Јамајка)
 • Conquering Lion (Македонија)

Петок, 13-ти Jули 2012

 • Crossroad Blues Band (Македонија)
 • Влатко Стефановски Трио (Македонија)
 • Есма Реџепова (Македонија)
 • Кирил Џајковски (Македонија)

Сабота, 14-ти Jули 2012

 • Мирослав Илиќ (Србија)
 • Џеј Рамадановски (Србија)
 • Жељко Јоксимовиќ (Србија)

Недела, 15-ти Jули 2012

 • Наум Петрески (Македонија)
 • Петар Грашо (Хрватска)
 • Лепа Брена (Србија)

Објавено на 09.04.2012
Обновено на 11.04.2012: Додадени Мирослав Илиќ и Наум Петрески
Обновено на 27.04.2012: Додаден Ras Zacharri

Ви се допаѓа овој напис? Споделете го!

Автор

Кригла Пиво има за цел да ги обедини љубителите на пиво на едно место во виртуелниот веб простор. Пивото ни е главна инспирација и водилка во уредувањето на сајтов, но тука наоѓаме простор и за музика, спорт, е-маркетинг, блогови и се што мислиме дека е интересно за нашите посетители.

28 коментари

 1. Ana April 9, 2012 во 10:42 pm

  ужас! све полоша програма! и претеравте со есма, сарс и дубиоза на секој настан…

  • Sexy Thing April 10, 2012 во 10:42 am

   A koj sakas da ti idat ? beyonce ,lady gaga , katy perry ? dobro be vie ke svatite ednas mestopolozbata na ovaa zemja kade se naoga? programata si e super,i nema potreba da izigravate hardcore faci,mozis slobodno doma da si sedis ili oh na vikend da si zaminis,namesto da se gordeeme so eden festival vo koja cela mkd ja sledi vo tie 4 dena ,samo jadite to so ne treba…
   btw sekoja god stanuva se popopularen festov a i taka ke bide sekoja naredna..
   pozz

 2. ... April 10, 2012 во 10:46 am

  Сосема се непотребни Леба брена , Џеј, Жељко и Есма според мене … значи од толку голем избор носите срања …. Секоја чест за Дубиоза, Сарс, Conquering Lion али според мене треба и Суперхикс да рокат …

  • Electra July 13, 2012 во 1:51 pm

   Некоја година да дојдат Суперхикс тоа има да биде лудница ! Најдобри свирки имаат. Иначе се сложувам со тебе за се останато.

 3. Tetovcanec April 10, 2012 во 11:25 am

  Decki ne mrcite, ne za dzabe festivalot e 4 dena, slobodno odberi koga ke si ides i so ti odgovara

 4. prilepcanec April 10, 2012 во 2:06 pm

  Znaci ako ima nekoj roker ili slicna so negi slusa lepa brena ili zeljko jaksimovic ili esma ili nekoj drug znaci ima izbor vo drugite denovi jas mislma programata e odlicna ama fali eden pejac treba da bidi Aca lukas poslednat aili pred poslednata den togas ke se ispija na 5 toni pisvo so nego i ke bide full +jako ke bide !!!

  • ... April 11, 2012 во 12:42 pm

   Охх мори мајко па сето е убаво али упорно инсистрираш на џеј аца лукас или слично па и то на последната вечер , зошто шлагот да не биде некој Македонски пејач или група ?? немора да биде рок ко што јас сакам на пример али еве ги имаме легендите од типот на Игор Џамбазов , Владо Јаневски, Нокаут , Нон Стоп … итн итн итн зошто го труете народот со гранд идоли и србомаско срање 🙂

  • Hardkorcaginec June 27, 2012 во 1:37 am

   Аца е најбољи бе што ви е на вас. Најбољите журки ги праи типот. АЦА МИ ТЕ ВОЛИМО, АЦА МИ ТЕ ВОЛИМО……

   Aca Lukas?! Seriously…?! Немој да ме ј***ш бре…ја тука не глеам нишо рок ( ок овие Lion нешо видов свират малку хардкор, ама не е тоа тоа), а камо ли метал! Сугестија до организаторот, викнете да свири јак метал бенд! Македонски де, не се малку и квалитетни се. Џабе ќе ви кажувам имиња кога 5 души тука дали ќе знаат кои се…
   САРС и Дубиоза веќе по кознај кој пат, Брена нема да коментирам, Есма и она секој е*ан фестивал за пиво се појавуе, Наум мислам дека поретко е на вакви настани…
   У принцип, једини лајк иде за Влатко Стефановски 😉 И за блузерите! 🙂

 5. kike April 10, 2012 во 3:50 pm

  СЕКОЈА ЧЕСТ ЗА ДУБИОЗА КОЛЕКТИВ И САРС!! 😀

 6. dejan April 11, 2012 во 12:29 am

  Brenaaaaaaa idemoooooooo sviiiiiiiiiiiiiiiiiiii kraljica!!!!!

  • ... April 11, 2012 во 12:38 pm

   Брена кралица ??? Глуп ли си или да ?

 7. ... April 11, 2012 во 7:55 pm

  A Aca Lukas kade eeeeeeeee??????? ajde zamenete tamu aca da idi obavezno !!!!

 8. Shotiegajle April 12, 2012 во 1:44 pm

  АКО НЕ ИДИ ШАБАН ШАУЛИЧ НЕ ИДАМ!!!!!!!!!!!!

 9. Talesky April 13, 2012 во 5:58 pm

  ako ne idi aca lukas nishto od biznisot :\\

 10. Jovo April 14, 2012 во 7:45 pm

  trebalo brena u sabota da ja stavat a zeljko vo nedela

 11. pribepbe! April 18, 2012 во 9:13 am

  TOOOOO!!! MIROSLAV ILIC NAJDOBAR IZGOR NI LEPA BRENA NI ACA LUKAS NIKOJ SAMO MIROSLAVV
  POLOMICU CASE OD KRISTALA!!!!!!

 12. lacrimosa April 18, 2012 во 1:46 pm

  Глупаво од градоначалникот и од управата што оваа година нема да ги донесе Суперхикс. Дечките секогаш прават boom everywhere, и фала богу никогаш нема да ми се смачат, а на тоа место ја ангажирал Есма. Стварно е глупаво затоа што и онака младата публика нема да застане и да ја слуша, а ниту па оние старите ќе доседат и ќе ја слушаат. 🙂 Сфаќам дека ова е потребно за да биде секоја година различно, ама ова е bullshit, oстанатото се прифаќа.

 13. aleksandrova May 2, 2012 во 4:44 pm

  ako znae i ako saka sekoj ke si pomine ubavo,za sekogo ponesto ima a za site zaednicko e pivo.dobar provod na site koj ke go posetat prilep vo tie pivski denovi

 14. Prilep June 10, 2012 во 2:48 pm

  На кој што не му се попага програмата слободно може дома да си седи , а сите останати се добредојдени во прилеп .

  Голем поздрав од ПРИЛЕП !

 15. devojche June 22, 2012 во 2:34 pm

  Програмата е супер, на тој шо не му се допаѓа нека си седи дома ај чао !

  • Hardkorcaginec June 27, 2012 во 1:41 am

   И да знаеш за ова со дома…боље добро друштво + квалитетна музика ( метал/џез/блуз/квалитетен рок) + добро пиво него ова 🙂

 16. jas July 3, 2012 во 11:41 pm

  ВЕСНА ЗМИЈАНАЦ ТРЕБАЛО! ОНА ТРЕБА ДА ПЕЕ НА ВАКВИ НАСТАНИ КОГА АЛКОХОЛ Е ВО ПРАШАЊЕ! xD ИЛИ ДРАГАНА МИРКОВИЌ

 17. VOJISLAV July 5, 2012 во 3:23 pm

  BEZ SRPSKA MUZIKA NEBIVA NISTO

 18. Demonic July 6, 2012 во 1:25 pm

  Сите вие што ќенкате за Суперхикс…свесни сте дека лани они беа на првиот ден, така?
  Колку и да ги сакам, ќе ми се одмилат секоја година на исто место, по исти повод да ги гледам.
  А што се однесува до програмата…што сите сега замерки наоѓате? Сарс и Дубиоза ги отепале? Ма немој! До сега, еднаш дали се свртеле тука. Дубиоза за еден Таксират, а Сарс последниот настап го откажаа поради промена на датумот, а тие претходно имале тогаш нешто закажано.
  И оладете малку. Имајте на ум дека ова е Пиво Фест, фестивал на алкохол. Ни треба добра музика, добро пиво и добра скара. Не е ова метал фест, не е ова стадионтски концерт. Програмата е баш така добро скоцкана за да има за секого по нешто.

  • Hardkorcaginec July 9, 2012 во 5:27 pm

   Да имаше за секого по нешто, ќе имаше и метал 😉 Не бараме да има 100 метал бендови, 1-2 квалитетни македонски метал бендови е сосема доволно. Ако воопшто организаторот знае што е метал и кои се квалитетни мк метал бендови 😉

 19. ludiloo July 6, 2012 во 11:41 pm

  Aoooo krsss programaaa edinstveno Vlatko stefanoski i petar grasoo… drugotoo see katastrofii

 20. Dixi July 11, 2012 во 8:54 pm

  ИМА ОД СИТЕ ЖАНРОВИ ИЛИ СТИЛОВИ НА МУЗИКА ….НАЈНОРМАЛНО ЗАТОА ШТО ВО ПРИЛЕП И МАКЕДОНИЈА ЖИВЕАТ ЛУЖЕ ОД НАЈРАЗЛИЌНИ ВОЗРАСТИ И КАРАКТЕРИ …НАЈНОРМАЛНО …. НАРОДЕ СЕКОЈ ЌЕ СИ ГО НАЈДЕ МЕСТОТО …….ЕДНОСТАВНО УЖИВАЈТЕ ……ШТО ВИ Е …

 21. Диме July 12, 2012 во 6:14 pm

  Убава манофестација, но од година во година се менува од фестивал на пивото во фестивал на профитот и натпревар кој ќе продаде повеќе,, месо,, и кој ќе продаде кригла (пола чаша) за 60 ден. Дефинитивно овој фествал го губи првобитното значење.
  Ова е собиор на оние кои имаат повеќе пари, а за сиромавиот прилепчанец остануваат само празните чаши и убавата гледка од страна. Но како тогаш ќе вози таткото на градот скапи коли и џипови?

Додади нов коментар