Кригла Пиво

Песни за пиво (дел 1)

Голем број на музичари го користеле пивото како инспирација за пишување на нови песни и создавање на нови музички дела. Во нивна чест, денеска слушаме музика посветена на пивото. Ова е првиот дел со наш избор на 10 песни кои можете да ги слушате и на нашата YouTube плејлиста која постепено ќе се надополнува.

Благодарност до нашиот читател Илија Стефанов за сугестијата за овој напис.

Rodney Carrington – Just One Beer

Rodney Carrington – Titties & Beer

Josh Thompson – Beer On The Table

Korpiklaani – Beer, Beer

Flogging Molly – Beer Beer Beer

Kimya Dawson – The Beer

Doug Moreland – The Beer Song

Weird Al yankovic – The Beer Song

Psychostick – Beer

99 Bottles of Beer on the Wall

Ви се допаѓа овој напис? Споделете го!

Автор

Кригла Пиво има за цел да ги обедини љубителите на пиво на едно место во виртуелниот веб простор. Пивото ни е главна инспирација и водилка во уредувањето на сајтов, но тука наоѓаме простор и за музика, спорт, е-маркетинг, блогови и се што мислиме дека е интересно за нашите посетители.

2 коментари

    • Кригла Пиво October 31, 2012 во 12:22 am

      Ќе има наскоро и еден дел со неколкуте македонски песни за пиво, ќе ја вклучиме и оваа. Поздрав

Додади нов коментар