Кригла Пиво

Октоберфест 2011 – Плакат

Октоберфест 2011Годинешниот официјален плакат за 178-то издание на Октоберфест беше избран во традиционалниот натпревар што се одржува од 2000 година помеѓу ученици и студенти од уметничките училишта, факултети и академии во Минхен. Учествувале 11 кандидати со вкупно 18 дизајни. Победник е Wolfgang Heinrich Haas, студент во училиштето за дизајн кој освен популарноста добива и парична награда од 2.500 евра.

Октоберфест 2011 ќе се одржи од 17 Септември до 3 Јануари, традиционално во баварската престолнина, Минхен. Важи за најпознат и најголем фестивал на пивото во светот, со повеќе од 6 милиони посетители во текот на неговото одржување.

Ви се допаѓа овој напис? Споделете го!

Автор

Кригла Пиво има за цел да ги обедини љубителите на пиво на едно место во виртуелниот веб простор. Пивото ни е главна инспирација и водилка во уредувањето на сајтов, но тука наоѓаме простор и за музика, спорт, е-маркетинг, блогови и се што мислиме дека е интересно за нашите посетители.

Додади нов коментар