Кригла Пиво

Маринада со Guinness и сенф

Претходниот пат зборнавме малку повеќе за тоа кои се предносите на користење на маринада како претходна обработка и подготовка на месото, во рецептот за маринада од пиво и ѓумбир.

Сега ви предлагаме малку подруг рецепт за маринада, конкретно наменета за говедско месо, бифтек.

Маринада со Guinness и сенф

Потребни состојки:

  • ½ чише пиво Guinness
  • 2 големи лажици сенф
  • 1 големо гранче свеж рузмарин
  • Црн бибер

Начин на подготовка:

Ги мешате сите состојќи во голем сад и оставете ги да отстојат непокриени околу 30 минути.

Истурете ја маринадата врз бифтекот во поголема чинија или пластичен сад, кој ќе го покриете и ќе го ставите да отстои во фрижидер од 30 минути до 2 часа, превртувајќи го парчето месо да стои исто време во маринадата и од двете страни.

По овој период на маринирање, извадете го стекот од фрижидер и оставете го да постои на собна температура, пред неговата финална термичка обработка.

Добар апетит!

Рецепт и фотографија: www.foodrepublic.com 

Ви се допаѓа овој напис? Споделете го!

Автор

Кригла Пиво има за цел да ги обедини љубителите на пиво на едно место во виртуелниот веб простор. Пивото ни е главна инспирација и водилка во уредувањето на сајтов, но тука наоѓаме простор и за музика, спорт, е-маркетинг, блогови и се што мислиме дека е интересно за нашите посетители.

Додади нов коментар