Кригла Пиво

Како да наздравите низ светот

Пивскиот блог Lets’ Grab a Beer направиле одлично видео кое може да ни помогне да ги разбереме навиките за наздравување низ различни земји.

Како да наздравите низ светот

Додека најчесто ние сме навикнати да наздравуваме со чукање на чашите, тоа може да биде неприфатливо и навредливо во Унгарија. Во Кина морате да ја држите чашата пониско од домаќинот како знак на почитување кон него. Во Јапонија никогаш не би требало да си ја наполните вашата чаша со пиво, туку само на вашите пријатели. За останатите интересни обичаи при наздравување, погледнете го видеото 🙂

Ви се допаѓа овој напис? Споделете го!

Автор

Кригла Пиво има за цел да ги обедини љубителите на пиво на едно место во виртуелниот веб простор. Пивото ни е главна инспирација и водилка во уредувањето на сајтов, но тука наоѓаме простор и за музика, спорт, е-маркетинг, блогови и се што мислиме дека е интересно за нашите посетители.

Додади нов коментар