Кригла Пиво

Кригла Репортажа

Пиволенд 2011

Пиволенд 2011

Пиволенд 2011 што по 4-ти пат се одржа во Скопје беше последниот од трите летни фестивали на пивото во Македонија. Главното обележје беше промената на локацијата, од Кале на паркингот пред спортскиот центар „Борис Трајковски“. На овој начин имаше подобра поставеност и поголема прегледност на различните штандови, многу помалку прашина и поголема присутност на повозрасна публика. [...]

September 7, 2011 Кригла Пиво Кригла Репортажа 2

Bitola Open City Festival (26.08.2011)

Bitola Open City Festival (26.08.2011)

Битола отворен град беше манифестацијата која повторно го предизвика нашето внимание да се вратиме во овај град 2 недели после Акто фестивалот. Десеттото издание на овај младински фестивал како и досега беше во организација на Младинскиот Културен Центар при што се одржаа бројни манифестации. Главниот настан беше во петокот кога на олимпискиот базен во Битола [...]

August 28, 2011 Кригла Пиво Кригла Репортажа 2

Акто Фест 2011 во Битола (12.08.2011)

Акто Фест 2011 во Битола (12.08.2011)

Акто Фест е Фестивал за современи уметности што се одржува по 6-ти пат во Битола. Овај фестивал е дел од Битолското културно лето Битфест, а за своја цел ја наведуваат отварањето на културните рамки на едно современо општество преку нивно ре-поставување и дефинирање во нов контекст. Како дел од програмата на овај фестивал беше и [...]

August 14, 2011 Кригла Пиво Кригла Репортажа 1

Охридски Пиво Фест 2011

Охридски Пиво Фест 2011

После Пиво Фест во Прилеп, следна дестинација на Кригла Пиво овај викенд беше Охридскиот Пиво Фест кој што се одржа по втор пат од 28 до 31 Јули на спортскиот комплекс Билјанини Извори. Ние ги проследивме првите 3 вечери кога на програмата беа неколку познати рок и хип-хоп изведувачи од Македонија и од поранешните ЈУ [...]

August 2, 2011 Кригла Пиво Кригла Репортажа 0

Пивофест 2011

Пивофест 2011

Во периодот од 14 до 17 Јули се одржа традиционалниот 9-ти по ред Фестивал на пивото-Пивофест во Прилеп. Четири дена градот под Марковите Кули беше центарот на Македонија со голем број на гости кои уживаа во ладно пиво, добра скара и разновидна музичка програма.       Според организаторите, во текот на 4-те денови беа [...]

July 20, 2011 Кригла Пиво Кригла Репортажа 2

Мото Фест 2011

Мото Фест 2011

Традиционалниот моторџиски фестивал организиран од „Ноќни Волци“ оваа година го донесе враќањето на сцената на метал бендот Санаториум. Тие настапија во саботата на 11 Јуни, вториот ден од фестивалот. Првиот ден настапуваа: Uikeda, Brchki Rock Band и Day Off. Како загревање за Санаториум настапи прилепскиот блуз бенд, CrossRoad Blues Band со повеќе блуз кавери и [...]

June 14, 2011 Кригла Пиво Кригла Репортажа 0

Роџер Вотерс во Загреб 13.04.2011

Роџер Вотерс во Загреб 13.04.2011

Роџер Вотерс, басист и основач на легендарните англичани „Пинк Флојд“ во рамките на својата турнеја „The Wall“ гостуваше во Загреб на 13 Април. Главниот град на Хрватска беше најблиското место до Македонија каде што доаѓаше Вотерс со своето шоу и тоа беше единствена прилика да се гледа во живо како ги изведува нумерите од легендарните [...]

May 19, 2011 Кригла Пиво Кригла Репортажа 0