Кригла Пиво

Кригла Пиво

Kaде да пиете пиво во Осло

Kaде да пиете пиво во Осло

The Craft Beer Channel е еден од нашите омилени пивски YouTube канали. Нивното последно видео е репортажата од главниот град на Норвешка каде ги препорачуваат најдобрите места за пиење пиво и некои од пивата кои што треба да ги пробате доколку го посетите Осло. [...]

November 7, 2015 Кригла Пиво Кригла Пиво 0

Различни типови на чаши за пиво [инфографик]

Различни типови на чаши за пиво [инфографик]

Доколку сакате да го искусите најдоброто од секое пиво, тогаш треба да се погрижите И да го пиете од соодветна чаша. Различните типови на чаши овозможуваат да се задржи максимум карбонизација на пивото, да се формира убава пена или подобро да се почувствува специфичната арома. Во продолжение инфографик со објаснување кој тип на чаша со [...]

November 2, 2015 Кригла Пиво Кригла Пиво 0

Cannibal Corpse со свое брендирано пиво – Amber Smashed Face

Cannibal Corpse со свое брендирано пиво – Amber Smashed Face

Death metal ветераните од Флорида, Cannibal Corpse се приклучуваат на големата група бендови кои што имаат свое пиво. Во соработка со „Three Floyds Brewing Company“ од малото градче Munster во Индијана наскоро ќе го пуштат во продажба пивото „Amber Smashed Face“ насловено по нивната најпозната песна „Hammer Smashed Face“. Eтикетите на пивските шишиња ги изработил [...]

October 15, 2015 Кригла Пиво Кригла Пиво 0

Митови за темните пива

Митови за темните пива

Мит 1: Сите темни пива се со побогат и потежок вкус Мит 2: Темните пива имаат повеќе калории Мит 3: Сите темни пива имаат повисок процент на алкохол Погледнете го видеото за да слушнете зошто овие тврдења за темните пива не се точни. [...]

October 3, 2015 Кригла Пиво Кригла Пиво 0

AC/DC со пиво во Австралија – Rock Or Bust

AC/DC со пиво во Австралија – Rock Or Bust

AC/DC ќе издадат лимитирана серија на пиво кое ќе се вика Rock Or Bust за време на нивните концерти во Австралија во месец ноември. Пивото кое е насловено според нивниот последен албум, ќе се продава во Aldi супермаркетите во лименки и буриња од 5 литри. Сепак ова не е прв алкохолен пијалок кој што го [...]

September 23, 2015 Кригла Пиво Кригла Пиво 0

Metallica со своја лимитирана серија на пиво во Quebec

Metallica со своја лимитирана серија на пиво во Quebec

Metallica, најпознатиот метал бенд на сите времиња, во партнерство со канадската пивска компанија Labatt ќе произведе лимитирана серија на свое брендирано пиво. Пивото ќе биде достапно веќе од 28 септември на територијата на Quebec. Металика претходно ќе одржи 2 концерти на 14.09 и 16.09 на отворањето на новиот Centre Vidéotron во Quebec City кој што ќе [...]

September 15, 2015 Кригла Пиво Кригла Пиво 1

Документарец за Guinness

Документарец за Guinness

Документарна емисија на National Geographic за најпознатото пиво од Ирска. Погледнете ја и дознајте повеќе за историјата, маркетингот, начинот на производство на темното пиво Guinness, но и за подготовките и реализациите на прославите за Arthur’s Day. [...]

September 13, 2015 Кригла Пиво Кригла Пиво 0

11 начини за отворање на пиво со предмети од женска ташна

11 начини за отворање на пиво со предмети од женска ташна

После ова видео може да се разберат девојките зошто носат толку многу предмети во своите ташни. Никогаш не знаеш што може да ти притреба и во каква ситуација. Погледнете како да отворите пиво со лабело, лак, турпија или маскара 🙂 [...]

August 28, 2015 Кригла Пиво Кригла Пиво 0

Како да наздравите низ светот

Како да наздравите низ светот

Пивскиот блог Lets’ Grab a Beer направиле одлично видео кое може да ни помогне да ги разбереме навиките за наздравување низ различни земји. Додека најчесто ние сме навикнати да наздравуваме со чукање на чашите, тоа може да биде неприфатливо и навредливо во Унгарија. Во Кина морате да ја држите чашата пониско од домаќинот како знак [...]

August 8, 2015 Кригла Пиво Кригла Пиво 0

Како да изладите пиво за 5 минути?

Како да изладите пиво за 5 минути?

Доколку маркетот во маало одлучил да штеди струја или ви доаѓаат ненајавени гости, а пивото не го чувате во фрижидер, еве еден трик како за помалку од 5 минути да имате грч ладно пиво. Чекор 1: Земете некое поголемо метално тенџере од дома и наполнете го со мраз. Чекор 2: Додадете вода во тенџерето. Чекор [...]

June 30, 2015 Кригла Пиво Кригла Пиво 0