Кригла Пиво

Кригла Пиво

Македонците просечно консумираат 31 литро пиво годишно

Македонците просечно консумираат 31 литро пиво годишно

Лингвистот и математичар, Jakub Marian кој претходно го анализирал животниот стандард, интелигенцијата и најчестите презимиња во Европа, сега се префрли на алкохол. Користејќи ги податоците од Светската здравствена организација за консумирање на алкохол тој изработи 2 мапи, една за пиво и една за вино со просечна косумација по глава на жител за секоја држава. Според [...]

April 20, 2016 Кригла Пиво Кригла Пиво 2

Наскоро филм за craft револуцијата во Хрватска

Наскоро филм за craft револуцијата во Хрватска

Craft сцената во Хрватска последниве години е толку напредната што веќе се во стадиум да снимаат и документарец за тоа. Бидејќи на филмот сè уште се работи засега може само да го погледнеме првиот трејлер кој што е излезен. [...]

April 10, 2016 Кригла Пиво Кригла Пиво 0

Спремно е третото Trooper пиво на Iron Maiden

Спремно е третото Trooper пиво на Iron Maiden

Откако постигнаа огромен успех и значајна продажба во 55 земји низ целиот свет на своето Trooper пиво, Iron Maiden одлучија во септември да извадат лимитирана серија од третото нивно пиво кое ќе се вика „Red ’n’ Black“, Пивото е насловено по песната „The Red And The Black“ од најновиот музички албум „The Book Of Souls“. [...]

March 22, 2016 Кригла Пиво Кригла Пиво 0

Хрватската микро пивара Brlog собра повеќе од 9.000 долари за 9 дена на Indiegogo

Хрватската микро пивара Brlog собра повеќе од 9.000 долари за 9 дена на Indiegogo

Кога 2 девојки од Задар, Хрватска одлучиле за сопствената микро пивара Brlog да побараат помош од сите љубители на craft пивата преку групно финансирање, сигурно не очекувале толку масовен одзив и дека до денес за 9 дена ќе соберат повеќе од 9.000 долари на Indiegogo. Ana Teskera и Maja Šepetavec, по професија прехранбени технолози, заедно [...]

March 1, 2016 Кригла Пиво Кригла Пиво 0

Дознајте ги рецептите од сите пива на BrewDog

Дознајте ги рецептите од сите пива на BrewDog

Доколку некогаш сте се заинтересирале за правење на домашно пиво, сега ќе имате уште еден извор на информации од каде што ќе можете да учите: DIY DOG. BrewDog, една од најпознатите алтернативни пивари која што се наоѓа во Шкотска одлучи да ги обзнани рецептите од сите нивни пива и со тоа да им даде можност [...]

February 29, 2016 Кригла Пиво Кригла Пиво 0

Македонија меѓу земјите со најлошо пиво во Европа?

Македонија меѓу земјите со најлошо пиво во Европа?

Thrillist, познат портал за храна и пијалоци направи рангирање на сите држави во Европа според пивата што се произведуваат во секоја земја. Македонија е рангирана на 43-тото место како една од земјите со најлошо пиво, зад нас останувајќи само Сан Марино, Лихтенштајн, Монако и Ватикан. Изненадувачки од соседите прилично лошо е рангирана Србија на 39-тото [...]

January 26, 2016 Кригла Пиво Кригла Пиво 0

Српскиот хип-хоп состав Bad Copy со свое пиво

Српскиот хип-хоп состав Bad Copy со свое пиво

Српскиот хип-хоп бенд Bad Copy кои што ја испеаја песната „Љубов или пиво“ сега конечно ќе имаат свое брендирано пиво. Производството е на најпопуларната мала пиварница на овие простори Kabinet Brewery, додека дизајнот на етикетата е на Braća Burazeri. Според информациите се работи за светло ејл пиво со 5,6% алкохол, матно, непастеризирано и нефилтрирано кое [...]

December 10, 2015 Кригла Пиво Кригла Пиво 0

Opeth со Imperial Stout пиво

Opeth со Imperial Stout пиво

Шведскиот метал бенд Opeth се приклучи на долгата низа рок и метал бендови кои имаат свое пиво. Во соработка со пиварницата Northern Monk од Лидс, Велика Британија го претставија нивното прво пиво, imperial stout со 9.2% алкохол. Се работи за лимитирана серија од 1700 шишиња по 660мл. а е направено по повод 25 годишнината од [...]

December 8, 2015 Кригла Пиво Кригла Пиво 0

Каде да пиете пиво во Њујорк

Каде да пиете пиво во Њујорк

YouTube каналот The Craft Beer Channel со нова видео репортажа, овојпат со избор од неколку одлични места каде што може да пиете craft пива доколку го посетите Њујорк. [...]

December 5, 2015 Кригла Пиво Кригла Пиво 0

Првото Call of Duty пиво

Првото Call of Duty пиво

Гејмерите и љубителите на пиво во Австралија ќе можат да уживаат во пивото направено по повод излегувањето на новата игра: Call of Duty: Black Ops III. Black Hops III –  Midnight Pale Ale е произведено од малата независна craft пивара „Black Hops“. Кога нè контактираа од Activision мислевме дека е некоја шега и не можевме [...]

November 24, 2015 Кригла Пиво Кригла Пиво 0