Кригла Пиво

Кригла Маркетинг

Carlsberg: Супермаркет за мажи

Carlsberg: Супермаркет за мажи

Како би изгледале супермаркетите доколку ги прави Carlsberg? Најверојатно би биле омилено место за пазарување на машката популација 🙂 Погледнете ја нивната најнова видео реклама и сонувајте за поубав свет, па можеби некогаш стварно ќе дочекаме и вакви супермаркети. [...]

February 17, 2015 Кригла Пиво Кригла Маркетинг 0

Budweiser „удри“ по craft пивата

Budweiser „удри“ по craft пивата

Додека пред некој ден сите беа воодушевени од рекламата „Изгубено куче“ на Budweiser за Super Bowl натпреварот, со друга емитувана реклама на овој настан Budweiser го навлече целиот гнев од страна на љубителите на craft пивата. Eден од трите најголеми пивски брендови во САД oчигледно не се штедел во едноминутниот спот да ги исмее и [...]

February 3, 2015 Кригла Пиво Кригла Маркетинг 1

Budweiser: Реклама за Super Bowl 2015

Budweiser: Реклама за Super Bowl 2015

Budweiser остануваат верни на традицијата и оваа година за Super Bowl натпреварот ќе одат со реклами кои сигурно функционираат, Во нив повторно се појавуваат мили кученца и Clydesdale коњи кои треба да ги разбудат емоциите кај гледачите. Комуникацијата со фановите е со хаш-тагот #BestBuds, а во продолжение рекламата која е насловена „Изгубено куче“. [...]

January 28, 2015 Кригла Пиво Кригла Маркетинг 1

Heineken: Натпреварот (Реклама за ЛШ 2015)

Heineken: Натпреварот (Реклама за ЛШ 2015)

Heineken како официјален спонзор на Лигата на шампиони објави нова реклама за 2015 година со која што ги повикува фудбалските фанатици и понатаму да уживаат во натпреварите со пријателите и нивното пиво. [...]

January 10, 2015 Кригла Пиво Кригла Маркетинг 0

Wil Wheaton го промовира новото пиво Newcastle Scotch Ale

Wil Wheaton го промовира новото пиво Newcastle Scotch Ale

Познатиот актер Wil Wheaton гостува во 2 нови хумористични реклами во кои англиската пиварница го претставува новото пиво Newcastle Scotch Ale. Ова пиво е првото од т.н. „collaboration edition“ во која Newcastle ќе соработува со некои од најстарите и најдобрите пиварници во Европа. Првото партнерсто е со пиварницата Caledonian од Единбург, Шкотска. Wil Wheaton, познат [...]

November 13, 2014 Кригла Пиво Кригла Маркетинг 0

Реклама за пиво снимена под вода

Реклама за пиво снимена под вода

Бразилската агенција F/Nazca Saatchi & Saatchi за новото Skol пиво Beats Senses одлучиле да снимат подводна реклама. Идејата потекнала од бојата на шишето на новото пиво која е сина и одлуката била да се сними сцена од подводна забава. Како изгледа сето тоа погледнете во самата реклама, а повеќе информации за текот на снимањето прочитајте [...]

November 8, 2014 Кригла Пиво Кригла Маркетинг 0

Guinness: Пиво направено со многу љубов

Guinness: Пиво направено со многу љубов

Во својата нова кампања, Guinness го слави своето потекло од Ирска, љубовта која е внесена во правењето на пивото сите овие години, луѓето кои секојдневно несебично се вложуваат во зачувување на традицијата, а најважното е дека најдоброто допрва треба да дојде. Видео спотот „In Pursuit of More“ кој трае 90 секунди е следен и од [...]

September 21, 2014 Кригла Пиво Uncategorized, Кригла Маркетинг 0

Heineken: Quiet Please

Heineken: Quiet Please

„Quiet Please“ е позната реченица на тениските судии кога треба да ја замолчат публиката на трибините. Колку е тешка таа задача испитуваше Heineken и додели 2 влезници за US Open тенискиот турнир за тој што ќе го замолчи на 2 минути Union Square во Њујорк. [...]

September 2, 2014 Кригла Пиво Кригла Маркетинг 0

Рекламата на Carlsberg за почетокот на Премиер лигата во Англија

Рекламата на Carlsberg за почетокот на Премиер лигата во Англија

Фудбалската сезона во Премиер лигата во Англија започна минатата недела, а Carlsberg како официјален спонзор и оваа година направи возбудлива реклама. За разлика од минатогодишниот Ролеркостер, сега фокусот бил повеќе на емотивните моменти од фудбалските натпревари со кои треба да се привлечат вистинските фанови кои секој викенд се на стадионите низ Англија, но и сите [...]

August 23, 2014 Кригла Пиво Кригла Маркетинг 0

Grolsch: Плати со пиво и гледај филмови онлајн

Grolsch: Плати со пиво и гледај филмови онлајн

Ние во Македонија сме си научени филмовите што се на Интернет да си ги гледаме бесплатно, па можеби оваа кампања нема да ни биде интересна. Но во другите земји каде што мора да си платиш за секој филм, сигурно ќе им користи најновата технологија на холандскиот бренд Grolsch со која со секое пиво добиваат бесплатно [...]

July 30, 2014 Кригла Пиво Кригла Маркетинг 0