Кригла Пиво

Кригла Фестивали

Фестивал на пивото во Чешка 2016

Фестивал на пивото во Чешка 2016

Чешкиот фестивал на пивото оваа година ќе се одржува од 12-ти до 28-ми мај на површина од 4000 m2 на „Letenska plan“ во главниот град Прага. Влезницата за сите 17 денови е 100 CZK (круни) односно 3.7 евра. Oва е најпознатиот и најголемиот пиво фестивал во Чешка кој традиционално се одржува секоја година во земјата каде [...]

May 4, 2016 Кригла Пиво Кригла Фестивали 0

Претставен постерот за Октоберфест 2016

Претставен постерот за Октоберфест 2016

Официјалниот постер на годинешниот Октоберфест е дело на две авторки, Susanna Schneider и Linda Sophia Schultheis, студентки по дизајн во Минхен кои што победија на традиционалниот натпревар за постер. Дизајнот на овие 2 девојки ќе се најде на илјадници промотивни материјали како и на официјалната кригла (stein) на фестивалот. 183-третиот Октоберфест ќе се одржи од [...]

February 23, 2016 Кригла Пиво Кригла Фестивали 0

Отворање на Октоберфест 2015 [фото галерија]

Отворање на Октоберфест 2015 [фото галерија]

Градоначалникот на Минхен, Dieter Reiter, денеска го отвори 182-рото издание на најголемиот светски фестивал на пивото, Октоберфест кој што оваа година ќе трае до 4 октомври и на кој што се очекуваат околу 6 милиони посетители. Во продолжение и фотографии од отворањето: Извор: tz.de [...]

September 19, 2015 Кригла Пиво Кригла Фестивали 0

Што да пробате на Пиволенд?

Што да пробате на Пиволенд?

Што да пробате на Пиволенд 2015? Од пива кои ги правеле баварски калуѓери па се до официјалното пиво на фудбалскиот клуб Барселона. Фестивалот на пивото – Пиволенд е одлична прилика да пробате нешто ново доколку сте љубител на најпопуларниот алкохолен пијалок во светот, а трет на листата на сите пијалоци, веднаш после водата и чајот. Оваа [...]

August 31, 2015 Кригла Пиво Кригла Фестивали 0

Целосна музичка програма за Пиволенд 2015

Целосна музичка програма за Пиволенд 2015

Музичката програма за Пиволенд е комплетирана. Од 2 до 6 септември ќе уживаме во различни жанрови на музика: рок, поп-рок, инди, реге, ска, етно, world music, хип хоп, електро, метал, панк и фанк. Победниците на конкурсот за млади бендови ќе бидат објавени на 28-ми август, а тогаш ќе биде објавена и програмата за алтернативниот стејџ. [...]

August 26, 2015 Кригла Пиво Кригла Фестивали 0

Македонски музички бендови на Пиволенд 2015

Македонски музички бендови на Пиволенд 2015

Оваа година како и изминатите, веќе во континуитет и традиционално, Пиволенд во својата програма вклучува претежно домашни изведувачи, бендови и диџеи. На тој начин, Пиволенд ја дава својата поддршка на Македонската музичка сцена, а големата посетеност во изминатите години е доказ дека македонската музика и те како има публика и почитувачи. На овогодинешното издание на [...]

August 19, 2015 Кригла Пиво Кригла Фестивали 0

Пиволенд 2015 од 2 до 6 септември на Кале

Пиволенд 2015 од 2 до 6 септември на Кале

Традицијата продолжува, Скопје уште еднаш ќе има можност пет дена да го живее духот на Пиволенд. Оваа година по осми пат во Скопје ќе се одржи Гурманскиот викенд со пиво – Пиволенд. Од втори до шести септември посетителите ќе имаат можност да уживаат во над 30 пивски брендови, како и деликатесни гурмански специјалитети кои одлично [...]

August 13, 2015 Кригла Пиво Кригла Фестивали 0

Програма на фестивалот на пивото во Белград

Програма на фестивалот на пивото во Белград

13-тиот Beer Fest во Белград ќе биде отворен на 19-ти август на Ушче со настапот на големата светска ѕвезда DJ Roger Sanchez, на 21-ви ќе се појави уште еден познат музичар DJ Sandy Rivera, додека фестивалот на пивото завршува во недела на 23-ти август. Целосната музичка програма можете да ја погледнете подолу, а организаторите најавуваат [...]

July 28, 2015 Кригла Пиво Кригла Фестивали 1

Последни подготовки за Пивофест 2015

Последни подготовки за Пивофест 2015

Прилепската Фан Продукција објави видео од последните подготовки пред официјалниот почеток на Пивофест 2015 во Прилеп. [...]

July 16, 2015 Кригла Пиво Кригла Фестивали 0

Бесплатен воз за Пивофест за млади до 27 години

Бесплатен воз за Пивофест за млади до 27 години

Како и минатата година така и оваа, ако сте помлади од 27 години ќе можете да го посетите Пивофест 2015 во Прилеп бесплатно со возовите на Македонски Железници. Фестивалот на пивото ќе се одржи од 16-ти до 19-ти јули, односно тоа е третиот викенд во месецот па така сите млади лица имаат шанса да патуваат [...]

July 8, 2015 Кригла Пиво Кригла Фестивали 0