Кригла Пиво

Кригла Фестивали

Ретроспектива на Пиволенд – Како фестивалот се развиваше во препознатлив бренд

Ретроспектива на Пиволенд – Како фестивалот се развиваше во препознатлив бренд

Фестивалот кој стана препознатлив скопски бренд, својата приказна ја започна во 2008 година. Поминаа точно 10 години од првиот Пиволенд кој се одржа на Скопското Кале, а 60 000 посетители четири дена уживаа во дегустација на пиво и одличниот музички избор. Дел од македонските музички ѕвезди, токму на овој фестивал за првпат имаа можност да [...]

July 26, 2017 Кригла Пиво Кригла Фестивали 0

САФ, Ван Гог, Неверне Бебе, Сарс, Негатив на јубилејниот Пиволенд 2017

САФ, Ван Гог, Неверне Бебе, Сарс, Негатив на јубилејниот Пиволенд 2017

Десеттиот јубилеен роденден на Пиволенд, традиционално ќе се одржи на Скопското Кале, од 7-ми до 12-ти август. Почнувајќи од 2008 година досега, на фестивалот настапиле големи имиња од светот на музиката кои оставија свој белег на Пиволенд- Stereo MC’s, Суперхикс, Есма, Психомодо Поп, Дубиоза Колектив, Kosheen, Забрањено пушење, Рамбо Амадеус, Ортодокс Селтс, Синтезис, Кирил Џајковски, [...]

July 21, 2017 Кригла Пиво Кригла Фестивали 0

Десеттиот Пиволенд во Скопје од 7 до 12 август

Десеттиот Пиволенд во Скопје од 7 до 12 август

Пиволенд, традиционалниот фестивал на пивото во Скопје оваа година ќе се одржи малку порано за разлика од претходните години. Јубилејното десетто издание ќе се случува од 7 до 12 август на добро познатата локација, Скопско Кале. Во овој период главниот град на Македонија ќе биде центар на европската фудбалска јавност поради одржувањето на Супер Куп натпреварот помеѓу [...]

July 5, 2017 Кригла Пиво Кригла Фестивали 0

Целосна музичка програма на Пивофест 2017

Целосна музичка програма на Пивофест 2017

Организаторите на Пивофест во Прилеп ја објавија целосната музичка програма за годинешното издание која што може да ја погледнете подолу заедно со саатницата по која е предвидено да настапат музичките ѕвезди. [...]

July 1, 2017 Кригла Пиво Кригла Фестивали 0

Северина ќе биде главна музичка ѕвезда на Пивофест 2017

Северина ќе биде главна музичка ѕвезда на Пивофест 2017

Хрватската музичка ѕвезда Северина ќе настапи на затворањето на фестивалот на пивото во Прилеп на 16-ти јули. Ова е второ гостување на познатата пејачка на Пивофест, а покрај неа засега е познато дека ќе настапуваат и Харис Џиновиќ кој ќе пее третата вечер, Амадеус Бенд, Ален Исламовиќ, Елена Велевска, Нокаут, Еye Cue, Џамбо Агушеви оркестар, Психомодо [...]

June 24, 2017 Кригла Пиво Кригла Фестивали 0

Објавени дел од учесниците на Пивофест во Прилеп

Објавени дел од учесниците на Пивофест во Прилеп

Психомодо Поп, Ален Исламовиќ, Амадеус Бенд, Нокаут, Ај Кју и реге артистот Дон Минот се дел од музичарите за кои што е објавено дека ќе настапат на 15-тото издание на Пивофест во Прилеп кој што оваа година ќе се одржи од 13-ти до 16-ти јули. Се очекува наскоро да биде позната и целосната музичка програма [...]

June 21, 2017 Кригла Пиво Кригла Фестивали 0

Познати датумите за Пивофест 2017 во Прилеп

Познати датумите за Пивофест 2017 во Прилеп

Новото издание на фестивалот на пивото и скарата во Прилеп ќе се одржи од 13-ти до 16-ти јули. Ова ќе биде јубилејно 15-то издание на Пивофест кој стана заштитен знак на градот и кој секоја година привлекува се поголем и поголем број на посетители од цела Македонија. Се очекува во наредните денови да бидат објавени пиварниците што [...]

June 8, 2017 Кригла Пиво Кригла Фестивали 0

Јубилеен 15-ти Пиво Фест во Белград

Јубилеен 15-ти Пиво Фест во Белград

Од 16-ти до 20-ти август на традиционалната локација Ушче ќе се одржи јубилејното 15-то издание на пивскиот фестивал во Белград каде што се очекуваат повеќе од половина милион посетители. На отворањето на фестивалот ќе настапи електро составот Asian Dub Foundation од Велика Британија кои што важат за група која што негува микс на повеќе музички [...]

June 3, 2017 Кригла Пиво Кригла Фестивали 0

Викендов е второто издание на Вртешка во Белград

Викендов е второто издание на Вртешка во Белград

Викендот што ни доаѓа, односно 5-ти и 6-ти Мај ќе се одржи второто издание на интернационалниот фестивал на крафт пива Вртешка во соседна Србија. Како и првиот пат, повторно ќе има огромен избор на пива, најавено е учество на повеќе од 80 светски познати craft пиварници со над 200 различни пива. Фестивалот ќе се одржи [...]

May 1, 2017 Кригла Пиво Кригла Фестивали 0

Вртешка – Интернационален пивски фестивал во Белград

Вртешка – Интернационален пивски фестивал во Белград

Големата експанзија на craft пивата што се случува последниве неколку години во соседството особено во Србија ќе кулминира со првиот интернационален пивски фестивал Вртешка кој што ќе се одржи на 29-ти и 30-ти октомври во Магацин Депо. Организаторите, првиот craft бар во Белград – Само Пиво и Kabinet Brewery најавуваат учество на повеќе од 40 пивари [...]

October 15, 2016 Кригла Пиво Кригла Фестивали 0