Кригла Пиво

Кригла Храна

Топено сирење со печен лук и пиво

Топено сирење со печен лук и пиво

Самиот наслов на рецептот ни прозвучува егзотично, но верувајте се работи за навистина едноставен рецепт и мноооогу вкусно топло предјадење. Ова макало, може да го конзумирате со вашето омилено лепче или со домашно подготвени фурнарини со сусам, сето тоа исплакнато со светло пиво по ваш избор. Потребни состојки: 2 големи главици лук 2 големи лажици [...]

September 28, 2012 Кригла Пиво Кригла Храна 0

Компир салата со прелив од пиво

Компир салата со прелив од пиво

Веќе ни станува редовна пракса, пред да започне викендот да ве изненадуваме со рецепти кои би можеле да ги подготвувате и секако консумирате со пиво. Со цел да ја отвориме таа есенско/зимска сезона на јадења, одлучивме овојпат да споделиме навистина вкусна салата од компири со прелив со пиво. Време на подготовка: 35 минути Потребни состојки: [...]

September 21, 2012 Кригла Пиво Кригла Храна 1

Полнети лепчиња

Полнети лепчиња

Овие мали воздушести лепчиња со пиво, се навистина добро ладно предјадење или мезе за викенд дружба со пријателите. Лепчињата со пиво се навистина лесни за приготвување и можете да ги наполните со било каква крем салата, но наш предлог е тоа да биде со француска или пилешка салата. Време за подготовка: околу 40 минути. Потребни [...]

September 14, 2012 Кригла Пиво Кригла Храна 0

Вкусни колачи со Guinness пиво

Вкусни колачи со Guinness пиво

Поминаа фестивалските денови на Пиволенд, а со тоа и едни од последните денови на летна забава. Иако сигурно сте презафатени на почетокот од септември, овде во Кригла Пиво решивме да ве опуштиме малку со еден сладок и вкусен рецепт за колачиња со Guinness пиво. Ако сте повеќе по чоколадна торта, претходно споделивме и таков рецепт [...]

September 4, 2012 Кригла Пиво Кригла Храна 0

Коктел од пиво и малини

Коктел од пиво и малини

Насловот сигурно ве зачуди и скептично си рековте, кој будала би направил такво нешто. И ние така помисливме, но откако го пробавме рецептов што сега ќе ви го кажеме (малку во изменета варијанта, во согласност со состојките кои можат да се најдат кај нас), заклучивме дека навистина е добар и вреди повторно да го приготвиме, [...]

July 27, 2012 Кригла Пиво Кригла Храна 0

Лепче со пиво

Лепче со пиво

Брзо и лесно лепче направено со пиво. Воздушесто, меко и вкусно. Гостински пост на Ситно Сецкано. Состојки: 3 шољи сенаменско брашно 1 кесичка прашок за пециво 1 лажичка сол 330 ml пиво Измешајте ги сите состојки со лажица или вилушка додека не се соединат убаво. Префрлете го тестото во калап намачкан со масло и малку [...]

April 23, 2012 Кригла Пиво Кригла Храна 1

Пилешки копани во пиво

Пилешки копани во пиво

Пилешки копани во пиво – гостински рецепт на Теа Трповска: Потребно е: 6 пилешки копани Сол Црвен пипер Мајчина душичка Малку масло 2 чешниња лук 500-700 мл светло пиво   Подготовка: Пилешките копани ставете ги во длабок сад. Зачинете ги со сол, црвен пипер и мајчина душичка, колку да бидат покриени од сите страни. Попрскајте [...]

February 16, 2012 Кригла Пиво Кригла Храна 0

Чоколадна торта со пиво

Чоколадна торта со пиво

Чоколадна торта со ирско темно пиво Guinness. Звучи примамливо? Дојде летото и сите сакаме да се разладиме со ладно пиво. Оваа торта нема да ве разлади, но затоа ќе ве заблажи 🙂 Во продолжение рецептот и упатството за подготвување кое се преземени од македонскиот блог за рецепти Ситно Сецкано. Состојки за тестото: 250 ml гинис [...]

June 8, 2011 Кригла Пиво Кригла Храна 0