Кригла Пиво

Кригла Храна

Пилешко во кремаст сос со печурки

Пилешко во кремаст сос со печурки

Мислејќи за што вкусно ќе пишуваме оваа недела, се сетивме дека одамна немаме понудено кремаста или сос комбинација на јадење. Ова јадење е идеално за семеен викенд ручек, токму поради тоа што не содржи премногу пиво и може да го јадат и најмалите. Се надеваме дека ќе ви се допадне. Потребни состојки: 4 парчиња пилешки [...]

November 30, 2012 Кригла Пиво Кригла Храна 0

Панирани прстени од кромид

Панирани прстени од кромид

Едно од нашите најомилени мезиња со кригла пиво и добро друштво се панираните прстени од кромид или попознати како onion rings. Овој рецепт е малку поинаков од класичните панирани прстени од кромид, токму поради употребата на пивото во смесата за панирање. Потребни состојки: 2 големи главици кромид 2 чаши сенаменско брашно ½ чаша нишесте 1 [...]

November 23, 2012 Кригла Пиво Кригла Храна 0

Goiß коктел

Goiß коктел

Онака понеделнички сакаме да започнеме со еден вкусен рецепт за коктел од наша пријателка, читателка и верен консуматор на пивото, Марина Лазаровска. Марина моментално е во Германија и од таму ни испраќа еден невообичаен рецепт за комбинација на пиво, кока кола и ликер. Еве го нејзиниот коктел: Goiß  (гојс = јаре на баварски) е чудна, [...]

November 19, 2012 Кригла Пиво Кригла Храна 1

Филети риба со пиво

Филети риба со пиво

Препорачаната доза на јадење риба е 2-3 пати неделно, поради богатите нутритивни вредности, содржајноста на омега 3, витамини Б и Д, протеини, калциум и железо. За жал кај нас рибата се помалку се наоѓа на домашната трпеза, некогаш поради потешкотијата во спремањето, лошиот мирис после јадењето и најголемата мака на сите нас – чистењето на [...]

November 16, 2012 Кригла Пиво Кригла Храна 0

Белгиски вафли со пиво

Белгиски вафли со пиво

Минатиот пат „бевме“ во Америка со американските палачинки, овојпат „одиме“ во Белгија, со рецепт за белгиски вафли. За да можете да подготвите вафли, потребен ви е специјален тостер за вафли (со пошироки решетки на калапот) кој можете да го најдете прилично лесно и за добра цена. Но сепак тајната на добрите белгиски вафли не е [...]

November 9, 2012 Кригла Пиво Кригла Храна 0

Американски палачинки

Американски палачинки

Постојано ги експлоатираме рецептите за јадења или пијалоци кои содржат пиво и можеме да кажеме дека овој е еден од најлесните и најприфатените од јадачите – не сме слушнале некој до сега да не јаде палачинки 🙂 Потребни состојки: 1 чаша сенаменско брашно ¼ чаша бел шеќер ¾ мала лажица прашок за пециво ½ мала [...]

November 2, 2012 Кригла Пиво Кригла Храна 1

Макарони со кашкавал, сланина и пиво

Макарони со кашкавал, сланина и пиво

Штом наидовме на рецептов, решивме да го споделиме со вас, поради самите состојки кои ни се синоним за поладното, есенско време. Па редно беше да ставиме нешто со сланинче и ние 🙂 Потребни состојки: 250 грама макарони (пожелно со помали форми) 4 ленти сланина 200 грама кисела павлака 1 јајце 2/3 чаша светло пиво 200 [...]

October 26, 2012 Кригла Пиво Кригла Храна 0

Колачи – Пивки

Колачи – Пивки

Во чест на традиционалните рецепти и јадења со пиво, оваа недела одбравме добро познат рецепт за колачи, наречени пивки. Верувајте ни дека се зачудивме од варијациите на рецептов, како и тоа што некаде ги нарекуваат Пивки, а некаде Пиварки. Како и да се, овие колачи, мојата мајка ги нарекува Пивки, а јас го споделувам со [...]

October 19, 2012 Магдалена Јовеска Кригла Храна 0

Пивски мафини

Пивски мафини

Овојпат одбравме навистина лесен десерт за подготовка, што може многу брзо да го запаметете и да го подготвувате секогаш кога ќе имате помал избор на намирници. Се надеваме дека ќе ни опростите што името на рецептот го адаптиравме вака, избегнувајќи да го наречеме според неговото оригинално англиско име „beer muffins“. Ако имате посоодветен превод за зборот [...]

October 12, 2012 Кригла Пиво Кригла Храна 0

Лути пилешки крилца со пиво

Лути пилешки крилца со пиво

Оваа убава сончева октомвриска недела, решивме да споделиме рецепт за маринирани пилешки крилца и копани во лут сос со пиво. Се надеваме дека ќе ви се допадне рецептов и ќе споделите оценка подолу во коментар. Потребни состојки: 1 килограм пилешки крилца и копани 1/3 чаша брашно 2/3 чаша светло пиво ¼ чаша соја сос 2 [...]

October 5, 2012 Кригла Пиво Кригла Храна 2