Кригла Пиво

Кригла Дизајн

Дизајн концепт: Biere des Marais

Дизајн концепт: Biere des Marais

За жал овие прекрасни дизајни се само измислен пивски проект од Швајцарија, но сепак вреди да се погледнат со надеж дека некогаш можеби навистина ќе се најдат и во продажба. Извор: Ohbeautifulbeer.com [...]

December 14, 2016 Кригла Пиво Кригла Дизајн 0

Зајечарско црно пиво со празнични дизајни

Зајечарско црно пиво со празнични дизајни

Интересна амбалажа во лимитирана серија по повод престојните новогодишни празници денеска во Србија претстави Зајечарско црно пиво. Ограничената серија се состои од 6 различни мотиви и пораки со кои што потрошувачите ќе можат да ги споделат моментите на радост, среќа и веселба со својата фамилија и со пријателите за време на празниците. Извор: Advertiser-srbija.com [...]

November 7, 2016 Кригла Пиво Кригла Дизајн 0

Kabinet со награда REGPAK за најдобра амбалажа во регионот

Kabinet со награда REGPAK за најдобра амбалажа во регионот

На 7-мото издание на REGPAK, доделување на награди за најдобри амбалажи на пазарот во Македонија, Србија, БиХ, Црна Гора, Хрватска и Словенија, меѓународното стручно жири и додели награда на Kabinet Brewery од Србија за серијата на етикети на нивните craft пива. Втората REGPAK награда беше доделена за серијата на вина „Pod zidom“ од Хрватска. Извор: [...]

May 14, 2016 Кригла Пиво Кригла Дизајн 0

Чудовиште од дизајн во минималистичка форма – Loch Ness Brewery

Чудовиште од дизајн во минималистичка форма – Loch Ness Brewery

Веќе може да претпоставите дека Loch Ness пиварницата е лоцирана во близина на истоименото езеро во Шкотска каде според верувањата живее познатото водно чудовиште Nessie. Задачата на специјализираната маркетинг агенција за craft пива Thirst не била воопшто лесна, да создадат дизајни и визуелен идентитет кој треба да го отсликува чудовиштето од Лох Нес меѓутоа во конотација [...]

April 23, 2016 Кригла Пиво Кригла Дизајн 0

Визуелниот идентитет на пиварницата Jarosov од Чешка

Визуелниот идентитет на пиварницата Jarosov од Чешка

Jarosov е една од постарите пиварници во Чешка која што била затворена поради финансиски проблеми на почетокот од новиот милениум. Иако сигурно има доста занимлива историја, овде повеќе нè интересира новиот визуелен идентитет кој што е направен со рестартирањето на пиварницата и фокусирањето на craft пива во оваа 2016 година. Целиот концепт за визуелниот идентитет [...]

April 18, 2016 Кригла Пиво Кригла Дизајн 0

Дизајнирај лименка и можеш да освоиш 100 литри пиво

Дизајнирај лименка и можеш да освоиш 100 литри пиво

Белградскиот Beer Fest распиша конкурс за дизајн на лименка на кој победникот ќе добие 100 литри пиво, или како што викаат организаторите, доволно пиво сами да си направите пивофест. Натпреварот ќе трае до 4-ти септември, а главниот добитник на наградата се одлучува со гласање на сите интернет корисници. Сите останати информации може да ги прочитате [...]

August 3, 2015 Кригла Пиво Кригла Дизајн 0

Познати брендови претставени како пива

Познати брендови претставени како пива

Како би изгледале некои од најпознатите светски брендови доколку беа пива? Тимот на Printsome во текот на еден нивен тим-билдинг настан, дошол на идеја да ги претстави брендовите како Facebook, Nike, Apple или фудбалскиот тим Арсенал како пивски брендови со свои карактеристики и слогани. Погледнете ги во продолжение. Facebrew: A beer to connect everyone Nike: [...]

June 25, 2015 Кригла Пиво Кригла Дизајн 0

Пивските етикети на Barley Forge

Пивските етикети на Barley Forge

Етикетите на пивата произведени од Barley Forge пиварницата од Costa Mesa, Калифорнија се инспирирани од Loteria, игра со карти популарна во Мексико и дизајнирани од ко-сопственикот на пиварата, Dave Stolte. Извор: Ohbeautifulbeer.com [...]

May 21, 2015 Кригла Пиво Кригла Дизајн 0

Carlsberg NOX

Carlsberg NOX

Дизајнирано од: Safari Sundays Клиент: Carlsberg Држава: САД Град: Њујорк Извор: Thedieline.com [...]

April 27, 2015 Кригла Пиво Кригла Дизајн 0

Дизајн на пивско пакување од Patswerk

Дизајн на пивско пакување од Patswerk

Patswerk е холандско студио за графички дизајн и илустрации. За нивната годишнина по повод 7 години постоење одлучиле да направат лимитирано пакување со сет составен од 2 домашни пива и чаша за своите клиенти и пријатели. Финалниот резултат е навистина импресивен. [...]

April 11, 2015 Кригла Пиво Кригла Дизајн 0