Кригла Пиво

Топ 10 најпопуларни реклами на Guinness

Гостински пост на Ива Дујак.

Компанијата Unruly Media ги издвои дваесетте највирални видео реклами од осумдесет годишната историја на промовирање на Guinness пивaта. Иако во листата се малку повеќе фаворизирани скорешните реклами, сепак во овој избор може да најдат и неколку одлични класици.

Ви ги претставуваме десетте најпопуларни Guinness реклами, вистинско уживање за сите љубители на добро пиво и добри реклами. Доколку сакате да прочитате нешто повеќе за секоја реклама ви го препорачуваме текстот на AdWeek.

10. Some Are Made of More (2011)

9. Hands (2007)

8. Penguins (2006)

7. Anticipation (1994)

6. White Christmas (2003)

5. Surfer (1999)

4. Bring It to Life (2009)

3. Noitulove (2005)

2. St. Patrick’s Day Morning (2004)

1. Round Up Your Mates (2012)

Бонус – Најдобра реклама за Гинис според Кригла Пиво:
Share One With A Friend (2008)

Автор: Ива Дујак е 26 годишен вљубеник во маркетингот во сите негови форми. Основач на This is Not a Social Media Blog, раководител на маркетинг секторот во 4Ward, маркетинг менаџер на Theatra, а од неодамна и дел од тимот на Skopje Casual. Повеќе инфо на twitter.com/notsocialmedia или http://mk.linkedin.com/in/ivadujak

Објавено на 03.04.2012

Ви се допаѓа овој напис? Споделете го!

Автор

Кригла Пиво има за цел да ги обедини љубителите на пиво на едно место во виртуелниот веб простор. Пивото ни е главна инспирација и водилка во уредувањето на сајтов, но тука наоѓаме простор и за музика, спорт, е-маркетинг, блогови и се што мислиме дека е интересно за нашите посетители.

Додади нов коментар